Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sochař Olbram Zoubek vystavuje v Karlových Varech

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  8:03
Světoznámý sochař Olbram Zoubek vystavuje svá díla v Karlových Varech. Jeho osobitý styl si můžete přijít prohlédnout do konce září.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sochař Olbram Zoubek vystavuje v Karlových Varech | foto: Muzeum Karlovy Vary, příspěvková organizace Karlovarského kraje

„Dělám sochy letící, vznášející se a beztížné, se kterými rozehrávám trochu divadlo: každá v sobě nese určitou náladu, gesto nebo i neslyšitelný výkřik, jako by se spolu chtěly potkat a domluvit.“ Tak popisuje svoji tvorbu Olbram Zoubek. Muž, který za svůj život vytvořil nespočet děl, a zapsal se do historie jako jeden z nejvýznamnějších českých sochařů. 

Olbram Zoubek se narodil v Praze 21. dubna 1926. V době 2. světové války byl v letech 1944 - 1945 totálně nasazen v podniku Wegena v Praze na Letné. Ve dnech 5. až 11. května 1945 se aktivně účastnil Pražského povstání. V roce 1945 se hlásil na AVU v Praze, ale nebyl přijat. Absolvoval tedy kamenosochařskou praxi u sochaře Otakara Velínského v Praze a v letech 1945 - 1952 vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u profesora Josefa Wagnera. 

Sochař Olbram Zoubek vystavuje v Karlových Varech

Kromě sochařské tvorby se začal od roku 1951 věnovat restaurátorské praxi. Od začátku sedmdesátých let zakázal Zoubkovi komunistický režim vystavovat, umělec se živil jako restaurátor a v 70. a 80. letech patřil mezi opory kulturní opozice. 

Sochař Olbram Zoubek vystavuje v Karlových Varech

Sochař Olbram Zoubek vystavuje v Karlových Varech

V roce 1969 sejmul posmrtnou masku Jana Palacha. O rok později vytvořil a osadil bronzový náhrobek na Pachův hrob. Náhrobek, zničený Státní bezpečností, byl znovu vyroben podle původního modelu a na místo se vrátil až za dalších dvacet let. 

Do nejširší známosti vstoupilo sochařovo dílo typické vzezřením jeho soch po sametové revoluci. Jeho plastiky jsou často zvýrazněny barvením a zlacením, polychromovat sochy začal v roce 1984. Nejznámějšímí díly Olbrama Zoubka jsou Náhrobek Jana Palacha a Pomník obětem komunismu na pražském Újezdě. V roce 1996 byl Olbram Zoubek oceněn státním vyznamenáním Medailí Za zásluhy I. stupně. 

Dílo Olbrama Zoubka se řadí mezi nejzajímavější projevy českého moderního sochařství, srovnatelné se soudobou evropskou plastikou. 

V Muzeu v Karlových Varech jsou k vidění téměř tři destíky Zoubkových soch, které vytvořil v letech 1982 – 2010. Ty samé sochy byly vystaveny na největší retrospektivní výstavě v Jízdárně Pražského hradu na přelomu loňského a letošního roku. 

Zoubkova výstava v Karlových Varech představuje sice jen malou část sochařova díla, stejně jako výstava na Pražském hradě je ale ryze autorským konceptem - autor sochy sám vybral a sám je v prostorách muzea naistaloval. 

Sochař Olbram Zoubek vystavuje v Karlových Varech

Sochař Olbram Zoubek vystavuje v Karlových Varech

Sochy jsou vydusány z cementu, autorova oblíbeného materiálu, z něhož vytvořil většinu svého sochařského díla. Dvě sochy autor vystavuje v bronzu, a to svou nejmilejší sochu Ifigenii z roku 1986 a sochu své ženy Marie z roku 2009. 

Autorův osobitý styl integrálního figuralismu, který vyvinul, je charakteristický zredukovaným vytvarováním 

plastik, výraznou vertikalitou, rozrušeným povrchem a Zoubkovou spřízněností a reakcí na antické dědictví. 

Součástí expozice v karlovarském muzeu jsou rovněž fotografie Zoubkových realizací v exteriéru, jeho tvorbu a život přiblíží návštěvníkům výstavy také filmy z archivu České televize. 

Vernisáž výstavy se uskutečnila 2. července za přítomnosti autora. Jeho dílo si přijďte prohlédnout  do muzea v Karlových Varech do konce září.  

Autor:
Témata: Olbram Zoubek

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Další z rubriky

Firma K&V Elektro otevřela v Karlových Varech nový showroom svítidel

Firma K&V Elektro otevřela v Karlových Varech nový showroom svítidel.

Nový showroom svítidel společnosti K&V Elektro nabízí široký sortiment od průmyslových až po nejmodernější designová...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.