Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou. Kterou zvolit?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Smlouva na dobu určitou se stala fenoménem. Zaměstnanci ji proklínají, zaměstnavatelé vyzdvihují. Jaká je realita? Jak často se setkají zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou. Kterou zvolit?

V souvislosti s nástupem ekonomické krize a novou legislativou začala v oblasti personalistiky panovat nová éra a jejím odrazem jsou smlouvy, které jsou dnes novým zaměstnancům nabízeny.

 Personální agentura Axial oslovila některé ze svých klientů s dotazem, zda a v jaké míře je jimi využívána smlouva na dobu určitou a jaké jsou případné reakce nových zaměstnanců. Kontaktovala 20 velkých zaměstnavatelů v ČR, mezinárodní společnosti se širokou škálou působnosti.

Výsledky průzkumu ukazují, že zaměstnavatelé efektivně využívají zákonné možnosti a nabízejí smlouvy na dobu určitou. Téměř polovina z dotázaných zaměstnavatelů uvádí, že nově příchozím zaměstnancům je nabízena smlouva na dobu určitou v rozmezí 6-12 měsíců.

U společností využívajících agenturní zaměstnávání se jedná o více jak 80 % případů, ve kterých  zaměstnavatelé taktéž využívají možnost opakovaného prodloužení smlouvy na dobu určitou.

Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou. Kterou zvolit?

Smlouva na dobu určitou je výhodná hlavně pro zaměstnavatele

MUDr. Kristina Stiefelová, spolumajitelka personální agentury Axial, dodává: „Smlouva na dobu určitou je efektivním nástrojem zejména pro zaměstnavatele, který je opatrný ve svých výdajích směrem do budoucna. Pokud firma prosperuje, není problém smlouvu na dobu určitou obnovit, pokud by se firmě nedařilo, nemá po uplynutí doby určité žádné další závazky vůči zaměstnanci jako je např. odstupné. Zákon však dosud stanoví, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát.“

Z pohledu zaměstnance nehraje typ smlouvy takovou roli jako například mzda, pracovní náplň či prostředí, ve kterém bude zaměstnanec vykonávat práci. Smlouva na dobu neurčitou sice může přispět k většímu klidu zaměstnance, ovšem rozhodně typ smlouvy nelze považovat za rozhodující faktor při volbě zaměstnání.

Kontakt

Hybernská 24, Praha 1
Tel: +420 234 715 000

info@axial.cz
www.axial.cz

Ať už se nám novodobý trend, za kterým stojí smlouva na dobu určitou, líbí nebo ne, musíme ho akceptovat a stejně tak k němu začínají přistupovat zaměstnanci. Byť s mírnou nevolí, přistupují na smlouvy na dobu určitou a postupně se učí vzájemné důvěře se zaměstnavatelem.

Stejně tak i ostatní instituce jako např. banky, které v minulosti při poskytování hypoték nebyly ochotny uzavřít smlouvu se zaměstnanci na dobu určitou, začínají chápat, že smlouvy na dobu určitou nejsou důkazem toho, že se s pracovníkem do budoucna nepočítá.

 Ostatně, pokud si své pracovní povinnosti nebude zaměstnanec plnit řádně, výpověď si ho najde, i když na onom papíře bude stát „na dobu neurčitou“.

 U solidních zaměstnavatelů nemusí mít zaměstnanec obavu, a na trhu je i spousta poradenských firem, kam se mohou zaměstnavatelé či zaměstnanci obrátit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

Nejen volba prezidenta, ale i plechové střechy štěpí českou společnost

„Mně hlava nebere, jak si něco takového může dát někdo na novostavbu!“ I takový post zachytíte na diskuzních fórech na...

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů

Ideální tiskárna pro domácnost? HP přichází s řešením bez kompromisů.

Multifunkční tiskárny HP v sobě kombinují to nejlepší, co od své tiskárny „na doma“ očekáváte. Značka HP je dlouhodobě...

Osteoporóza, tichý nepřítel kostí

Osteoporóza (řídnutí kostí) -Tichý nepřítel kostí

Osteoporóza je onemocnění, při kterém se snižuje hustota kostní hmoty, dochází ke ztrátě minerálů a zeslabuje se kostní...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Další z rubriky

Jarní Zemědělec 2018: plato třiceti českých vajec za 70 Kč

Plato 30ks českých vajec za 70 Kč! Jarní Zemědělec 2018  21.–25.3 2018

První jarní den oslavíme zahájením výstavy na Výstavišti Lysá nad Labem! Již čtyřicáté osmé pokračování této největší...

Tři výhody, které dostanete od T-Mobile. Stačí být v Magentě 1

3 výhody, které dostanete od T-Mobile - stačí být v Magentě 1

Parádních výhod vás u T-Mobile čeká mnohem víc, tady jsme jich vybrali jen pár. U nás prostě platí: čím víc služeb si...

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

V péči o park Stromovka budou pomáhat dva nové elektromobily

Největší pražský krajinářský park Stromovka v letošním roce slaví své 750. výročí založení. Při této příležitosti...

Najdete na iDNES.cz