Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou. Kterou zvolit?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Smlouva na dobu určitou se stala fenoménem. Zaměstnanci ji proklínají, zaměstnavatelé vyzdvihují. Jaká je realita? Jak často se setkají zaměstnanci se smlouvou na dobu určitou?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou. Kterou zvolit?

V souvislosti s nástupem ekonomické krize a novou legislativou začala v oblasti personalistiky panovat nová éra a jejím odrazem jsou smlouvy, které jsou dnes novým zaměstnancům nabízeny.

 Personální agentura Axial oslovila některé ze svých klientů s dotazem, zda a v jaké míře je jimi využívána smlouva na dobu určitou a jaké jsou případné reakce nových zaměstnanců. Kontaktovala 20 velkých zaměstnavatelů v ČR, mezinárodní společnosti se širokou škálou působnosti.

Výsledky průzkumu ukazují, že zaměstnavatelé efektivně využívají zákonné možnosti a nabízejí smlouvy na dobu určitou. Téměř polovina z dotázaných zaměstnavatelů uvádí, že nově příchozím zaměstnancům je nabízena smlouva na dobu určitou v rozmezí 6-12 měsíců.

U společností využívajících agenturní zaměstnávání se jedná o více jak 80 % případů, ve kterých  zaměstnavatelé taktéž využívají možnost opakovaného prodloužení smlouvy na dobu určitou.

Smlouva na dobu určitou vs. neurčitou. Kterou zvolit?

Smlouva na dobu určitou je výhodná hlavně pro zaměstnavatele

MUDr. Kristina Stiefelová, spolumajitelka personální agentury Axial, dodává: „Smlouva na dobu určitou je efektivním nástrojem zejména pro zaměstnavatele, který je opatrný ve svých výdajích směrem do budoucna. Pokud firma prosperuje, není problém smlouvu na dobu určitou obnovit, pokud by se firmě nedařilo, nemá po uplynutí doby určité žádné další závazky vůči zaměstnanci jako je např. odstupné. Zákon však dosud stanoví, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát.“

Z pohledu zaměstnance nehraje typ smlouvy takovou roli jako například mzda, pracovní náplň či prostředí, ve kterém bude zaměstnanec vykonávat práci. Smlouva na dobu neurčitou sice může přispět k většímu klidu zaměstnance, ovšem rozhodně typ smlouvy nelze považovat za rozhodující faktor při volbě zaměstnání.

Kontakt

Hybernská 24, Praha 1
Tel: +420 234 715 000

info@axial.cz
www.axial.cz

Ať už se nám novodobý trend, za kterým stojí smlouva na dobu určitou, líbí nebo ne, musíme ho akceptovat a stejně tak k němu začínají přistupovat zaměstnanci. Byť s mírnou nevolí, přistupují na smlouvy na dobu určitou a postupně se učí vzájemné důvěře se zaměstnavatelem.

Stejně tak i ostatní instituce jako např. banky, které v minulosti při poskytování hypoték nebyly ochotny uzavřít smlouvu se zaměstnanci na dobu určitou, začínají chápat, že smlouvy na dobu určitou nejsou důkazem toho, že se s pracovníkem do budoucna nepočítá.

 Ostatně, pokud si své pracovní povinnosti nebude zaměstnanec plnit řádně, výpověď si ho najde, i když na onom papíře bude stát „na dobu neurčitou“.

 U solidních zaměstnavatelů nemusí mít zaměstnanec obavu, a na trhu je i spousta poradenských firem, kam se mohou zaměstnavatelé či zaměstnanci obrátit.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte 2 vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Milujete koně? Účastníte se různých parkurových klání? Ať už je vaše odpověď kladná na první či druhou otázku, případně...

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců čtyři miliony korun

Veolia věnovala na projekty svých zaměstnanců 4 miliony korun

V roce 2018 získalo finanční dar z programu MiNiGRANTY Nadačního fondu Veolia na 144 projektů. Jde o veřejně prospěšné...

Hvězdné války se vrací do Rudolfina ve velkolepém koncertu SCI-FI

Na pódiu Rudolfina bude 150 umělců.

Fanoušci filmové hudby se dočkají dalšího tematického koncertu. A bude to pořádný nářez. Už 13. října 2018 naplní...

Najdete na iDNES.cz