Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slavné mýty o třídění odpadu aneb výmluvy pro věčné odpůrce

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Do černého kontejneru patří jen zbytkový směsný odpad, ten recyklovatelný se pak třídí do barevných kontejnerů. Tímto pravidlem se řídí už naprostá většina obyvatel ČR. Jenže pak se najde hrstka těch, kteří „krmí“ směsný kontejner hlava nehlava – jednoduše tam odhodí všechen odpad, který jim doma vznikne.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V celé ČR je rozmístěno více než 270 tisíc barevných kontejnerů na tříděný odpad - jsou už doslova na každém kroku | foto: EKO-KOM

Na podporu jejich přesvědčení si najdou hned řadu důvodů. Nejčastěji nás přesvědčují, že třídit odpad je zbytečné.

„Mám malý byt a třídění zabere spoustu místa, proto netřídím. Kontejnery na tříděný odpad jsou daleko. Třídění je fraška, stejně se to všechno sveze na jednu hromadu.“ Taky jste už podobné výmluvy někdy slyšeli? Jak by ne! Tohle je totiž nejčastější hitparáda výmluv těch, kteří netřídí. Často se vás dokonce snaží o své pravdě přesvědčit. Někdy tak můžete podlehnout myšlence, jestli na tom jejich tvrzení opravdu něco není... Pojďme to tedy zjistit!

Jedna hromada?

Směsný komunální odpad a tříděný odpad se rozhodně nesesypávají, ani nesvážejí na jednu hromadu. Jejich cesty jsou od počátku oddělené podle barvy kontejneru. Odpad odhozený do černých kontejnerů se sváží na skládku nebo do spalovny komunálního odpadu. Za každou tunu uloženou na skládku platí města a obce nemalé peníze. U vytříděného odpadu je tomu jinak. Za vytříděný odpad dostávají příspěvek do svého rozpočtu. Nemají tedy důvod svážet tříděný odpad spolu se směsným odpadem na skládku nebo do spalovny.

Slavné mýty o třídění odpadu, aneb výmluvy pro věčné odpůrce třídění.

Za každou tunu odpadu uloženou na skládku musí město nebo obec zaplatit.

Nepovoluje to ani zákon, který jasně říká: „Roztříděný využitelný odpad na skládku nesmí!“ Město nebo obec by si pod sebou podřezávalo větev – za veškerý vytříděný odpad totiž dostávají obce a města odměny od Autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Každá vytříděná komodita se tak sváží zvlášť a z kontejneru míří nejprve na třídicí linku k dotřídění dle druhů materiálů. Odtud míří jednotlivé komodity k dalšímu zpracování. Z těchto druhotných surovin se pak vyrábí zcela nové výrobky nebo se přidávají při výrobě nových produktů k přírodním zdrojům surovin.

Občas se ale stane, že si někdo „odloží“ nůši shnilých jablek například do kontejneru s plasty nebo papírem a tím znečistí celý obsah. Z těchto původně vytříděných recyklovatelných odpadů se rázem stává bezcenný směsný odpad. Popeláři je proto svezou spolu s ostatní směsným odpadem na skládku nebo do spalovny.

Slavné mýty o třídění odpadu, aneb výmluvy pro věčné odpůrce třídění.

Z barevných kontejnerů putuje vytříděný odpad na třídicí linku k dotřídění.

Zabere to hodně místa

Třídit odpad můžete i v malém bytě. Stačí jen chtít! Pak si vystačíte třeba s jednou igelitkou, do které budete dávat všechen recyklovatelný odpad a teprve u barevných kontejnerů vše dotřídíte podle materiálu.

Barevné kontejnery jsou daleko

I toto tvrzení je jednoznačně liché. Tedy pokud nebydlíte někde na samotě. V ČR je totiž k dispozici už více než 270 tisíc kontejnerů na tříděný odpad a průměrná vzdálenost k nim je už méně než 100 metrů. To vychází zhruba na 2 minuty normální chůze. Jak říkával Jan Werich: „Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.“

Další užitečné informace o třídění odpadu najdete i na www.jaktridit.cz.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Recyklací skla lze ušetřit až 65 % přírodních surovin a až 90 % energie....
Skleněné obaly do koše na odpad nepatří, třiďte je do zeleného kontejneru

12,2 kilogramu – tolik skla vytřídí za rok v průměru každý obyvatel ČR. Není to málo, meziročně jde skoro o kilový nárůst, ale přesto by mohlo být ještě líp....  celý článek

Sdílejte elektromobil v ulicích Prahy.
Sdílejte elektromobil v ulicích Prahy

Druhé auto do rodiny? Zbytečné, zejména žijete-li v Praze a takové druhé auto byste používali prakticky jen pro jízdy po městě. Společnosti PRE, CAR4WAY a...  celý článek

Hydroizolační materiály na bázi krystalizace dobře slouží desítky let.
Hydroizolační materiály na bázi krystalizace dobře slouží desítky let

Ochraňte svou stavbu před negativními vlivy vody! Pomohou vám hydroizolační materiály na bázi krystalizace. Aplikovat je můžete na nové, ale i starší betonové...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.