Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Jaké panují o papíru mýty a jaká je skutečnost? Seznamte se s rozdělením papíru na jednotlivé třídy a naučte se je správně používat. Ten nejlevnější vám totiž může poškodit tiskárnu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru | foto:  Activa, spol. s.r.o.

Mýtus č. 1: Budoucnost je digitální

Přestože žijeme v digitální době, papír, který doprovází lidstvo již odnepaměti, určitě nevymře. Nepotřebuje totiž žádný návod, baterii ani aktualizace. A dokážete si představit kancelář bez papíru?

Mýtus č. 2: Když budu papírem šetřit, ochráním naše lesy

K ničení lesů dnes dochází jen v tropických oblastech a hlavním důvodem je získat zemědělskou půdu, nikoliv použít stromy na výrobu papíru – tyto stromy jsou navíc pro papírenský průmysl zcela nepoužitelné. Z celkově vytěženého dřeva v Evropě se na výrobu papírenských vláken používá méně než 30 %. Valná většina vytěženého dřeva je použita ve stavebnictví a nábytkářském průmyslu. Papírenský průmysl používá v drtivé většině stromy z řízeného lesního hospodářství. To znamená, že za každý pokácený strom na výrobu papíru se vysadí 3-4 stromy nové.

Mýtus č. 3: Recyklace je ekologická

Naopak. Proces recyklace je k životnímu prostředí značně necitlivý. Technologie odstraňování tiskařských barev je energeticky náročná. V důsledku je pak papír z prvovýroby vlastně levnější než papír recyklovaný. Vzniklý odpad se pak navíc draze spaluje jako velmi nebezpečný. Recyklace je také velmi prašná. Celulózovým prachem se rychleji zanášejí stroje a zkracuje se i životnost mechanických částí tiskáren a kopírek, na kterých se recyklovaný papír používá.

Vybírejte papír podle třídy

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Kvalitu papíru neoficiálně označují takzvané třídy A, B a C, které se ještě dále dělí na podtřídy. Tato klasifikace umožňuje lepší orientaci a usnadňuje výběr. Nejméně kvalitní a tedy i nejlevnější je papír třídy C. Dnes ale cenové rozdíly mezi papíry nejsou nijak propastné.

Papír třídy C se vyznačuje vyšší prašností a může u něj docházet k rozpíjení inkoustu, a tak není vhodný pro tisk na laserových a inkoustových tiskárnách.

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Papíry třídy B mohou vyhovovat i náročnějším kancelářským strojům. Bohužel nelze jasně specifikovat jakým, takže o jejich vhodnosti lze rozhodnout pouze po vyzkoušení. Zcela jistě však nevyhovují vysokorychlostním kopírovacím strojům nebo výkonným laserovým tiskárnám.

Nejkvalitnější jsou papíry třídy A, které jsou sice o něco dražší, ale tato investice se vám navrátí v podobě nízkého opotřebování klíčových součástí kancelářských strojů. Do drahých tiskáren tedy rozhodně používejte tento, na ručně psané poznámky určitě postačí typ C.

Jak s papírem zacházet?

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Především u papíru nejnižší kvality postupujte podle informací na obalu. Bývá zde uvedeno, který list by měl projít tiskárnou jako první a jak by měl být balík papírů do stroje vložen, aby se papír v tiskárně nezasekával.

Přirozenou vlastností papíru je pohlcování vlhkosti. Může se tak vlnit, prohýbat, kroutit, nebo i do jisté míry měnit své rozměry. Proto dbejte na jeho správné skladování. Ideálně by měl být uložen na paletách, policích nebo ve skříni. Rozhodně balík neotevírejte, dokud papír nebudete potřebovat.

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

Šetřete výběrem správného papíru. Mýty a pravdy o papíru

„Každý balík obsahuje vnitřní izolaci chránící papír. Kromě vzdušné vlhkosti, která by měla být ve skladovací místnosti mezi 35-55 %, je důležitá i teplota. Ideální je rozmezí 20-25 °C. Jestliže papír ukládáme na jiném místě, než je umístěna tiskárna, je třeba jej před použitím tzv. aklimatizovat. Stěžejní je rozdíl teplot mezi místnostmi. Čím vyšší rozdíl, tím déle by měl být papír před použitím u tiskárny pouze uskladněn, aniž by se používal,“ vysvětluje Jana Martínková ze společnosti ACTIVA.

Společnost ACTIVA již více než 20 let spolehlivě působí na trhu kancelářských potřeb a za tu dobu si v oblasti zásobování kanceláří vybudovala přední pozici. Ve své nabídce má široké portfolio papírů různých značek, ze kterých si můžete pohodlně vybrat a nechat si své zboží donést až na svůj pracovní stůl.

Více informací najdete na obchod.activa.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Nejlepší manažer inspiruje. Stát se jím můžete i vy
Nejlepší manažer inspiruje. Stát se jím můžete i vy

Manažerské pozice jsou lákavé, zajímavé se zdají zejména platové podmínky a možnost být si svým vlastním pánem. Tedy aspoň takhle to navenek vypadá. Skutečnost...  celý článek

Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire.
Copy General používá špičkovou technologii GMC Inspire

Společnost Copy General, jeden z nejvýznamnějších poskytovatelů digitálních tiskových a marketingových služeb ve střední a východní Evropě, využívá ve své...  celý článek

Vedoucí výroby Radek Pasz (na snímu vlevo) a Jan Sliž operátor ohraňovacího...
Ohraňovací lis na míru potřebám není ani pro osvědčené dodavatele standardní zakázkou

Koupí stroje od FORMETALU nic nekončí, naopak začíná. Spolupráce mezi společnostmi FORMETAL a BERNDORF CZ se začala psát v roce 2012.   celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.