Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šedý zákal vede až k slepotě. Braňte své oči včas

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Šedý zákal je celosvětově nejčastější příčinou poruchy zraku, v zemích třetího světa dokonce nejčastější příčinou slepoty. Netrapte své oči a podstupte nenáročnou operaci, která vám navrátí jasné vidění.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šedý zákal vede až k slepotě. Braňte své oči včas! | foto: Oční klinika LIBEREC

Šedý zákal, odborně katarakta, nejčastěji vzniká vlivem stárnutí oka nebo i po očním zranění, silném světelném záření či jako vedlejší efekt léků. Některá onemocnění, jako například cukrovka, způsobují rychlejší postup šedého zákalu, ale nejsou jeho příčinou.

Podstata onemocnění

Při postupujícím šedém zákalu dochází ke stále většímu zakalení oční čočky. Tyto zákaly pak brání tvorbě ostrého obrazu na sítnici. Celý proces lze přirovnat ke stavu, kdy se snažíme fotografovat přes znečištěný objektiv fotoaparátu nebo číst přes špinavé brýle. Oční čočka ztrácí průhlednost a jedinou cestou, jak průhlednost čočky obnovit, je její výměna za čočku z umělé hmoty.

Šedý zákal, který vzniká v souvislosti s věkem, se objevuje ve třech formách. Po 40. roce života se objevuje malý plošný zákal v zadní části čočky, který vadí zejména při jasném světle. Většina pacientů s tímto zákalem přichází k lékaři na jaře, kdy začne svítit jasné slunce. Obvyklou stížností pacientů bývá, že se na světle jejich vidění podstatně zhorší a lépe vidí za šera.

Druhý typ zákalu postihuje kůru čočky, objevuje se obvykle u pacientů s cukrovkou a pokud se rozvine, během několika měsíců může dojít k úplné ztrátě zraku.

Třetí typ se objevuje u starších pacientů a jeho podstatou je zhutnění jádra čočky. Zpočátku tento zákal nezhoršuje vidění, pouze mění zaostření oka. Pacient se obvykle raduje, že vidí na čtení bez brýlí, ovšem radost netrvá dlouho, vidění se začne zhoršovat do blízka i do dálky a operace šedého zákalu je nevyhnutelná.

Šedý zákal vede až k slepotě. Braňte své oči včas!

Šedý zákal vede až k slepotě. Braňte své oči včas!

Šedý zákal a jeho léčba

Šedý zákal lze léčit jedině operací. Zákrok v dnešní době spočívá v odstranění zakalené čočky malým řezem pomocí ultrazvuku a implantací čočky nové.

Takto se šedý zákal operuje posledních 30 let. Historie operace ale sahá daleko do minulosti. První zmínky o operaci katarakty jsou z Indie z období asi 2 000 let př. n. l. Tehdejší chirurg zkalenou čočku z oka neodstraňoval, pouze ji jehlou uvolnil z její obvyklé polohy a posunul mimo zrakovou osu. Výsledkem byl stav, kdy pacient po operaci vnímal pouze hrubé obrysy, ale bylo to lepší, než nevidět vůbec nic. Tento zákrok se nazývá reklinace čočky a v některých zemích, zejména v Africe, je v současnosti používán dodnes.

V zemích Evropy se ale už od poloviny 18. století začala technika operace vyvíjet. Od tohoto období do současnosti došlo v chirurgii katarakty k několika zásadním modifikacím operace, až po moderní postup současnosti. Dnes je výměna oční čočky za čočku z umělé hmoty rutinním výkonem, který ale jako všechny mikrochirurgické zákroky stojí na erudici chirurga a souhře operačního týmu.

Současná technika operace

Dnešní postup má ve srovnání se zastaralými jednu zásadní odlišnost - pacient už po operaci není odkázán na tlusté brýle. Chirurg během operace vsune do oka čočku jako náhradu za zkalenou čočku, kterou odstranil, a tlusté brýle jsou tak zbytečné.

Operace tedy začíná předoperačním proměřením oka a výpočtem parametrů čočky, která bude pro pacienta nejvhodnější. Pokud se pacient rozhodne pro standardní čočku, má v tomto okamžiku možnost volby mezi viděním bez brýlí do dálky nebo bez brýlí do blízka. Jestliže si vybere multifokální čočku, nepotřebuje obvykle po operaci brýle žádné.

Operace se odehrává na operačním sále. Chirurg otevře malým řezem oko, odstraní zkalenou čočku a implantuje novou. Zákrok je plně bezbolestný, při vědomí a bez injekcí, celkově trvá asi 10 – 15 minut. Po zákroku pacient odchází domů.

Tímto postupem dojde k obnovení ztracené ostrosti vidění do druhého dne. Operace šedého zákalu je dnes jedním z nejúčinnějších lékařských postupů a představuje pro pacienta velmi malé riziko.

Šedý zákal vede až k slepotě. Braňte své oči včas!

Šedý zákal vede až k slepotě. Braňte své oči včas!

Výměna čočky jako refrakční operace

Někteří pacienti přicházející na Oční kliniku LIBEREC vidí dobře, ale pouze s brýlemi. Pokud jim brýle vadí, provádí lékaři kliniky korekci refrakčních vad metodou výměny čočky v oku. Tímto způsobem se dají korigovat všechny typy obvyklých vad, záleží pouze na vhodném výběru čočky.

Postup operace při refrakčním zákroku je stejný jako při operaci šedého zákalu. Před výměnou čočky se oko proměří a vypočte se optická hodnota nitrooční čočky, která po operaci zajistí optimální refrakční stav, tj. místo obvyklých dvou brýlí jedny nebo žádné, to závisí na typu implantované čočky.

Typy čoček

  • Standardní čočky

Všechny současné nitrooční čočky jsou vyrobeny z čirého a ohebného materiálu, který je chemicky podobný materiálům užívaným pro výrobu kontaktních čoček. Ohebnost je jednou z jeho zásadních vlastností, protože chirurgovi umožňuje čočku do oka implantovat menším řezem, než je průměr čočky.

  • Čočky s adicí UV filtru

Standardní nitrooční čočka je vyrobena z bezbarvého průhledného materiálu. Pokud je do něj při výrobě přidána složka filtrující UV složku světla (ultrafialovou část spektra, kterou oko nevnímá, ale jejíž část vstupuje do oka), získá čočka nádech do žluta či zlatova – proto mají tyto čočky v názvu slovo “Gold” a podobně. O ultrafialové složce spektra se předpokládá, že je jednou z příčin makulárních degenerací. Pokud se tedy pacient rozhodne pro tuto čočku, následné riziko vzniku makulární degenerace se podstatně sníží. Tato čočka má navíc barvu, která je bližší vlastní oční čočce ve věku kolem padesáti let, proto pacienti s touto čočkou nemají po operaci pocit, že jsou všechny odstíny barev do modra.

  • Torické čočky

Implantace torických čoček se užívá ke korekci rohovkového astigmatismu. Pokud nosí pacient před operací brýle a tato vada je způsobena nesprávným tvarem rohovky, pak implantací prosté sférické čočky nelze zajistit, aby byl pacient po operaci bez brýlí na dálku. V tomto případě je vhodné použít torickou čočku, která koriguje i tuto vadu rohovky.

  • Multifokální čočky

Multifokální čočky speciální čočky, které mají atypický tvar optiky. Ten zajišťuje, že čočka nemá jedno ohnisko jako obvyklé čočky používané k implantaci, ale dvě. Tato konstrukce čočky způsobí, že jedno ohnisko využívá oko pro pohled do dálky a druhé pro pohled do blízka. V důsledku tohoto uspořádání pacient po implantaci multifokální čočky nemusí mít v naprosté většině případů žádné brýle – ani na dálku, ani na čtení.

Pacienti s tímto implantovaným typem čočky jsou po operaci většinou velmi spokojeni s pooperačním výsledkem, ale nutno přiznat, že se multifokální čočky nehodí pro implantaci každému pacientovi. Zásadním omezujícím faktorem je stav sítnice, ta musí být naprosto v pořádku. Druhým omezujícím faktorem je adaptabilita pacienta na tento typ čočky – mozek pacienta se s ním musí sžít. Většinou to trvá několik týdnů a po tomto období jsou pacienti s výsledkem operace obvykle velmi spokojeni. Tento typ čoček se také užívá pro chirurgické řešení presbyopie – senilní vetchozrakosti.

Více informací o možnostech léčby šedého zákalu a typech čoček najdete na internetových stránkách Oční kliniky LIBEREC.

Oční klinika LIBEREC patří k nejmodernějším v České republice. Vyznačuje se kvalitním technickým vybavením pro větší komfort pacienta, příjemným prostředím, milým personálem, bezplatným parkováním a snadnou dostupností s bezbariérovým přístupem.

Autor:

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Další z rubriky

Jak se mi daří? Děkuji, dobře. Bydlím v Parku Masarykova

Aktuální nabídka prodeje druhé a třetí etapy zahrnuje téměř sto bytových...

Je to takový můj soukromý rituál. Vyjíždím autem z garáží a snad už po tisící si v duchu řeknu, jak jsem tu rád. Říkám...

Letní období - maximální tempo na stavbách SVS

Severočeská vodárenská společnost

Severočeská vodárenská společnost a. s. (dále SVS) je na území Ústeckého a podstatné části Libereckého kraje, kde žije...

Výměna čelního skla ještě ten den a zdarma?

Výměna čelního skla ještě ten den a zdarma?

Pokud jezdíte s prasklinou na čelním skle, hrozí vám pokuta. Prasklina ve stírané ploše totiž může způsobit, že vaše...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.