V dnešní době jde o rutinní zákrok, ale kvůli zbytečnému strachu vyvolanému mýty a nepravdami o zákroku i samotné kataraktě se nemocní často připravují o plnohodnotný život a riskují trvalé zrakové komplikace. Díky nejmodernější laserové metodě lze ale šedý zákal odstranit rychle a bez použití ostrých nástrojů.
Šedý zákal se objevuje jako doprovodný faktor stárnutí po 60. roce, k jeho rozvoji ale může přispět i větší dioptrická vada, cukrovka nebo úraz oka. Rozhodně jej ale nelze vyléčit brýlemi ani kapkami do očí. Jedinou účinnou „medicínou“ je operace. Jak je zákrok prováděn? Ambulantně a bezbolestně. A to chirurgicky, buď skalpelem nebo femtosekundovým laserem LenSx.
„Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se v běžné praxi používá skalpel anebo právě laser,“ říká primářka Oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešová. DuoVize používá tento laser už 5 let. „Laser LenSx je podle výzkumů až desetkrát přesnější než člověk a přizpůsobí se na míru každému oku,“ vyjmenovává výhody primářka. „Na LenSx nedají dopustit nejen naši lékaři, ale perfektní výsledky potvrzují i vysoká čísla našich spokojených odoperovaných pacientů.“
Laser LenSx nově i na Moravě
Nově teď pacienti i na jižní Moravě mohou využít laser k odstranění šedého zákalu. „Pacienti se po laseru se ptali již delší dobu, od října nabízíme odstranění šedého zákalu nejnovějším laserem i v NeoVizi,“ těší se docentka Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize v Brně.
A jak laser funguje? Paprsek laseru s dokonalou přesností vytvoří vstupní mikrořez, otevře přední pouzdro čočky a rozmělní ji. Po skončení laserové části chirurg čočku lehce odstraní a nahradí ji čočkou umělou. Odstranění šedého zákalu podle odborníků navrací starším lidem chuť do života. Je zároveň prevencí životní letargie, osamělosti, ale také stařecké demence zapříčiněné nedostatkem vizuálních podnětů způsobujících atrofii mozku.
Není na co čekat
Kolem šedého zákalu panuje řada mýtů. Častým a nebezpečným je „dozrání“ šedého zákalu. „Dříve se šedý zákal operoval až v pokročilé fázi, dnes je tomu ale jinak. Operaci doporučujeme v okamžiku, kdy se pacientům začne zhoršovat vidění. Platí, že čím je šedý zákal pokročilejší, tím je oční čočka tvrdší a její odstranění je při operaci náročnější,“ vysvětluje primářka MUDr. Lucie Valešová, a dodává: „Nevyplatí se spoléhat na to, že onemocnění rozvíjí pomalu a na řešení je dost času.“
Rozšířeným omylem je také výměna umělé čočky. Ta zůstává po operaci v oku natrvalo a v průběhu života ji není potřebné měnit. Volbou vhodného typu čočky tedy lze odstranit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Po implantaci monofokální čočky lze po zákroku odložit buď brýle do dálky, anebo na čtení. Existují však i čočky multifokální a trifokální, které zlepší vidění na blízko, na střední vzdálenost i do dálky.
Torické nitrooční čočky korigují astigmatismus a asférické nitrooční čočky zase zlepšují vidění za šera a zhoršených světelných podmínek.
Více na www.duovize.cz