Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šedý zákal může vést až ke ztrátě zraku, operací tomu lze předejít

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Většina z nás ví, že šedý zákal znamená vážný problém, který může vést až k úplné ztrátě zraku. Ale tomu se dnes dá vhodnou operací předejít.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šedý zákal se dá řešit | foto: Neovize s.r.o.

Šedý zákal (katarakta) znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Zkalená čočka pak brání průchodu paprsků světla na sítnici, a tak zhoršuje vidění. V počátečním stádiu nemusí mírný stupeň zákalu vidění nijak ovlivňovat.

Zkalení čočky se však postupně zvětšuje a objevují se nepříjemné příznaky, jako jsou nebolestivé zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost, která přináší nutnost časté změny dioptrické síly brýlí, ale můžete se potýkat i se změnou ve vnímání barev.

Podobné problémy raději konzultujte se svým očním lékařem. Jednak zhoršené vidění obtěžuje a může ovlivňovat kvalitu vašeho života a pak rychlost změn oční čočky je různá - od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky či desetiletí, ale také měsíce.

Šedý zákal. Jaké jsou příčiny?

Většina šedých zákalů vzniká v souvislosti se stárnutím, nejčastěji se objevuje po 60. roce věku. Nikdo ale zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Jisté však je, že k jeho vzniku přispívají některé rizikové faktory.

V žádném případě na jeho vznik nemá vliv čtení při špatném světle, sledování televize ani práce s počítačem. K rizikovým faktorům pro šedý zákal patří především věk, cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často i těžké úrazy oka. Může se objevit také jako komplikace jiných očních a celkových onemocnění.

Odborné studie navíc ukazují, že šedý zákal je častější u lidí žijících v horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu kvalitní brýle s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků.

Doplňkovou možností ochrany je podle vědců z University of Maryland School of Medicine kofein obsažený v kávě, který chrání oční čočku před vznikem šedého zákalu vyvolaného právě působením UV záření. Takže až se budete chystat lyžovat na ledovec nebo do Himalájí, přibalte s sebou také termosku s kávou…
A pokud se však již příznaky objeví, jediným řešením je chirurgický zákrok. 

Neovize s.r.o.

Šedý zákal a způsob léčby

Na šedý zákal neexistují žádné léky, kapky, cvičení ani speciální brýle, které by mohly vzniklý šedý zákal odstranit. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok. K operaci se většinou přistupuje až ve chvíli, kdy zhoršené vidění vadí v práci, ztěžuje provádění obvyklých či oblíbených činností a jakmile ohrožuje vaši samostatnost a nezávislost na pomoci druhých.

Šedý zákal a postup operace

Během operace se zkalená čočka odstraňuje z oka ultrazvukovým nástrojem a nahrazuje se umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstává po celý zbytek života. Na rozdíl od kontaktních čoček ji není nutné vyndávat ani čistit. Tento zákrok provádějí oční kliniky Neovize a Duovize formou ambulantního ošetření, přičemž pro řešení tohoto problému nabízí svým klientům to nejlepší, co má lékařská věda v současné době k dispozici.

Při operaci na těchto klinikách můžete automaticky počítat s tím, že vám bude implantována vysoce kvalitní tzv. žlutá nitrooční čočka, jejíž výhodou je šetrnost, stabilita, použitý materiál (hydrofóbní akrylát), odolnost vůči poškození a zejména žlutý filtr. Ten omezuje průnik škodlivé části modrého spektra světla do oka a tím snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku.

"Ochranu sítnice žlutou čočkou považujeme za absolutní nutnost," primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.

"Onemocnění sítnice jsou dnes nejčastější příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží našich starších spoluobčanů. Nejdůležitější je v tomto směru preventivní ochrana oční sítnice," dodává.

Nitrooční čočky pro šedý zákal jako ochrana

Jediným problém této nitrooční čočky je fakt, že většina očních pracovišť v ČR tyto čočky nabízí za několikatisícový doplatek, ale existují výjimky. "Oční čočku se žlutým filtrem u nás dostane každý pacient zdarma a bez doplatku," říká primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.

"Přišlo by nám nedůstojné vybírat peníze za něco, co dle našeho názoru patří ke světovému standardu ve vyspělých zemích,“ dodává Valešová. Naši klienti tak mají jistotu, že bez nutnosti doplatku jsou jejich oči dokonale chráněny před škodlivým zářením," dodává.

Více informací na www.neovize.czwww.neovize.sk a www.duovize.cz.

Autor:

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Další z rubriky

Nenechte si ujít pobyty v Chorvatsku se zábavným programem

Nenechte si ujít pobyty v Chorvatsku se zábavným programem.

Užijte si s celou svou rodinou senzační prázdniny nebo se vypravte na výhodné zájezdy pro seniory. Jadran nabízí vyžití...

Soutěž o 2 vstupenky na koncert Petr Hapka žije v O2 Areně!

Michal Horáček uvádí - Petr Hapka žije!

Vyhrajte 2 lístky na koncert Petr Hapka žije v O2 Areně. Soutěžit můžete do 15.11.2016 17:00. V případě výhry dostane...

Bazalkové semínko nepatří do truhlíku, ale do jarního drinku

Malé přírodní kuličky ozvláštní váš nápoj, dodají mu novou chuť i konzistenci.

Každý večer stále to stejné, nezapomenout si namočit na zítřejší snídani semínka. Tak tomu je konec. Vyzkoušejte...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz