Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šedý zákal může vést až ke ztrátě zraku, operací tomu lze předejít

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Většina z nás ví, že šedý zákal znamená vážný problém, který může vést až k úplné ztrátě zraku. Ale tomu se dnes dá vhodnou operací předejít.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Šedý zákal se dá řešit | foto: Neovize s.r.o.

Šedý zákal (katarakta) znamená sníženou průhlednost normálně čiré oční čočky. Zkalená čočka pak brání průchodu paprsků světla na sítnici, a tak zhoršuje vidění. V počátečním stádiu nemusí mírný stupeň zákalu vidění nijak ovlivňovat.

Zkalení čočky se však postupně zvětšuje a objevují se nepříjemné příznaky, jako jsou nebolestivé zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost, která přináší nutnost časté změny dioptrické síly brýlí, ale můžete se potýkat i se změnou ve vnímání barev.

Podobné problémy raději konzultujte se svým očním lékařem. Jednak zhoršené vidění obtěžuje a může ovlivňovat kvalitu vašeho života a pak rychlost změn oční čočky je různá - od počátečních obtíží do úplné slepoty mohou uplynout roky či desetiletí, ale také měsíce.

Šedý zákal. Jaké jsou příčiny?

Většina šedých zákalů vzniká v souvislosti se stárnutím, nejčastěji se objevuje po 60. roce věku. Nikdo ale zatím přesně neví, proč šedý zákal ve stáří vzniká. Jisté však je, že k jeho vzniku přispívají některé rizikové faktory.

V žádném případě na jeho vznik nemá vliv čtení při špatném světle, sledování televize ani práce s počítačem. K rizikovým faktorům pro šedý zákal patří především věk, cukrovka, dlouhodobé užívání některých léků, kouření a často i těžké úrazy oka. Může se objevit také jako komplikace jiných očních a celkových onemocnění.

Odborné studie navíc ukazují, že šedý zákal je častější u lidí žijících v horách a u těch, kteří stráví v životě mnoho času na přímém prudkém slunci. Oční lékaři proto často doporučují jako ochranu kvalitní brýle s UV filtrem, které oko chrání před dlouhodobě škodlivým působením ultrafialových paprsků.

Doplňkovou možností ochrany je podle vědců z University of Maryland School of Medicine kofein obsažený v kávě, který chrání oční čočku před vznikem šedého zákalu vyvolaného právě působením UV záření. Takže až se budete chystat lyžovat na ledovec nebo do Himalájí, přibalte s sebou také termosku s kávou…
A pokud se však již příznaky objeví, jediným řešením je chirurgický zákrok. 

Neovize s.r.o.

Šedý zákal a způsob léčby

Na šedý zákal neexistují žádné léky, kapky, cvičení ani speciální brýle, které by mohly vzniklý šedý zákal odstranit. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok. K operaci se většinou přistupuje až ve chvíli, kdy zhoršené vidění vadí v práci, ztěžuje provádění obvyklých či oblíbených činností a jakmile ohrožuje vaši samostatnost a nezávislost na pomoci druhých.

Šedý zákal a postup operace

Během operace se zkalená čočka odstraňuje z oka ultrazvukovým nástrojem a nahrazuje se umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstává po celý zbytek života. Na rozdíl od kontaktních čoček ji není nutné vyndávat ani čistit. Tento zákrok provádějí oční kliniky Neovize a Duovize formou ambulantního ošetření, přičemž pro řešení tohoto problému nabízí svým klientům to nejlepší, co má lékařská věda v současné době k dispozici.

Při operaci na těchto klinikách můžete automaticky počítat s tím, že vám bude implantována vysoce kvalitní tzv. žlutá nitrooční čočka, jejíž výhodou je šetrnost, stabilita, použitý materiál (hydrofóbní akrylát), odolnost vůči poškození a zejména žlutý filtr. Ten omezuje průnik škodlivé části modrého spektra světla do oka a tím snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku.

"Ochranu sítnice žlutou čočkou považujeme za absolutní nutnost," primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.

"Onemocnění sítnice jsou dnes nejčastější příčinou těžko řešitelných zrakových obtíží našich starších spoluobčanů. Nejdůležitější je v tomto směru preventivní ochrana oční sítnice," dodává.

Nitrooční čočky pro šedý zákal jako ochrana

Jediným problém této nitrooční čočky je fakt, že většina očních pracovišť v ČR tyto čočky nabízí za několikatisícový doplatek, ale existují výjimky. "Oční čočku se žlutým filtrem u nás dostane každý pacient zdarma a bez doplatku," říká primářka kliniky DuoVize v Praze MUDr. Lucie Valešová.

"Přišlo by nám nedůstojné vybírat peníze za něco, co dle našeho názoru patří ke světovému standardu ve vyspělých zemích,“ dodává Valešová. Naši klienti tak mají jistotu, že bez nutnosti doplatku jsou jejich oči dokonale chráněny před škodlivým zářením," dodává.

Více informací na www.neovize.czwww.neovize.sk a www.duovize.cz.

Autor:

Nejčtenější

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Sledujte šlágr jara Plzeň – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si

Kdo zvládne lépe šlágr jara? Sázkaři věří spíš Spartě a Plzeň tak bude po dlouhé době v neděli v roli outsidera....

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v nezávislém testu

Pneumatiky TOMKET byly úspěšně hodnoceny v  nezávislém testu.

Venkovní teploty nezadržitelně míří vzhůru, a tak nastává každoroční výměna pneumatik. Část motoristů řešící nákup nové...

Plánujete lité podlahy? Kvalitu vám zaručí prověřené realizační firmy

Plánujete lité podlahy? Kvalitu vám zaručí prověřené realizační firmy

Sehnat správného řemeslníka může být jako sázka do loterie. Někdy to zkrátka nevyjde a výsledný projekt vypadá hůr, než...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Vybíráme vhodnou plechovou střechu pro rekonstrukce

SATJAM Šindel - je až neuvěřitelné do jaké podoby se dá plech zpracovat

Ocel nebo hliník, malý nebo velký formát, barvu klasickou nebo v poslední době velmi oblíbené tmavší odstíny? Nejen...

Další z rubriky

Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní

Dochází čas. Na vánoční dárky přes internet máte už jen pár dní

Pošty nestíhají, vánočními zásilkami jsou zavalené už od listopadu. Vánoční dárky přes internet tedy nemusí dorazit...

Silvestr netradičně. 60 Pražanů oslavilo půlnoc v autě

Bára Boheme s manželem na silvestrovské Bolywood párty v Praze

Při každoročních oslavách příchodu nového roku se po Praze zvýší počet lidí, kteří využívají různé individuální osobní...

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi

Aleně pomohl Fond na podporu rodičů samoživitelů v nouzi.

Psal se květen 2014. Budou to brzy tři roky, ale paní Alena nikdy nezapomene na chvíli, kdy stála mezi dveřmi a...

Najdete na iDNES.cz