Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sedm chyb, které děláte při žádosti o půjčku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Důvodů, proč zvažujete možnost půjčky, může být nepřeberné množství. Buďto potřebujete uhradit nečekaný výdaj a nemáte potřebné rezervy, anebo se třeba váš zaměstnavatel opozdil s výplatou. Naštěstí na trhu existuje mnoho půjčkových produktů, z nichž si můžete vybrat ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

Sedm chyb, které děláte při žádosti o půjčku | foto: pujckyhned.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na druhou stranu je ale potřeba vědět, čemu se při výběru půjčky vyvarovat a co v žádném případě nepodcenit. Přinášíme vám přehled nejčastějších chyb, které při žádosti o půjčku děláte.

Chyba č. 1: Přeceníte svoje možnosti

Podle finančních expertů by neměla půjčka v žádném případě negativně ovlivnit vaši životní úroveň. Pokud již nyní žijete tzv. od výplaty k výplatě, půjčky jsou v tomto případě pouze krátkodobým řešením, které vás ale může dostat do mnohem závažnější situace. Ideálně byste měli mít bokem rezervu, která pokryje šest po sobě jdoucích měsíčních splátek.

Chyba č. 2: Půjčky mezi sebou neporovnáváte

Ať už sázíte na bankovní či nebankovní půjčky, je potřeba si uvědomit, že těchto produktů je na našem trhu opravdu nepřeberné množství. Každý se také vyznačuje odlišnými podmínkami. Proto je potřeba mezi sebou jednotlivé produkty porovnat a vybrat si z nich ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat. Kromě výše úroku se zaměřte také na hodnotu RPSN, termíny splatnosti a případné sankce za porušení smlouvy.

Chyba č. 3: Nevíte, co od půjčky chcete

Drtivá většina žadatelů míří v první řadě do banky. Málokdo ale tuší, že v bance na něj čeká náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Pokud víte, že vaše finanční minulost není bez poskvrny a nemůžete či nechcete doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele, mějte na paměti, že v bance příliš nepochodíte. V takovém případě vám budou více vyhovovat půjčky u nebankovní instituce anebo P2P úvěry typu Zonky - lidé půjčují lidem.

Chyba č. 4: V žádosti o půjčku lžete

Anebo uvádíte nepravdivé či zkreslené údaje. Naštěstí mají společnosti mnoho způsobů, jak poskytnuté informace ověřit. A pokud zjistí nějakou nesrovnalost (a vezměte jed na to, že ji opravdu zjistí), žádost o půjčku vám bez pardonu zamítnou. Také reálně hrozí, že do budoucna na vás budou pohlížet jako na rizikového žadatele a dveře k půjčce se vám u dané společnosti nadobro zavřou.

Chyba č. 5: Neověřujete splatnost půjčky

Mnoho spotřebitelů má za to, že bankovní i nebankovní půjčky jsou splatné k jasně stanovenému datu jednou měsíčně. Bohužel to není pravidlem. Některé společnosti (zejména ty, které nabízí mikropůjčky) totiž stanovují datum, k němuž je potřeba uhradit celou částku včetně úroků, jinde nastavují týdenní anebo čtrnáctidenní splácení.

Chyba č. 6: Nečtete smlouvy a obchodní podmínky

Co je psáno, to je dáno. A neznalost zákona neomlouvá. To jsou zlatá pravidla, kterých byste se měli také ve světě půjček držet. Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o úvěru, přečtěte si její kompletní znění a pozornost věnujte také obchodním podmínkám. Nepřehlížejte ani poznámky pod čarou nebo oblíbené hvězdičky. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si dokument vyžádat k domácímu prostudování.

Chyba č. 7: Před problémy strkáte hlavu do písku

Když vyrážíme na cesty, sjednáváme si cestovní pojištění (třeba na webu www.ePojisteni.cz). U zaměstnavatele máme sjednáno obvykle pojištění „na blbost“ a řada domácností má pojištěn i svůj majetek. Když si ale sjednáváme půjčku, na pojištění schopnosti splácet nemyslíte. A v budoucnu se velice divíme, pokud v důsledku snižování stavů přijdeme o práci anebo nám vleklá nemoc poníží výdělek. Řada z nás navíc problémy se splatností neřeší a nechá je dorůst do obludných rozměrů, což je špatně. Pokud víte, že další splátku nedokážete uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.


Nejčtenější

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Posuvné systémy balkónových dveří vpustí do vašeho domova maximum slunečních paprsků a zajistí vám dostatek výhledu....

Elektrický pečící hrnec Pečenka vám připraví jídlo i na zahradě

Elektrický pečící hrnec Pečenka vám připraví jídlo i na zahradě

Venku je nádherně, tak proč strávit půl dne vařením doma v kuchyni, když můžete připravit výtečné jídlo i venku na...

Venkovní areál termálního parku TERMÁLY LOSINY byl otevřen

Venkovní areál termálního parku TERMÁLY LOSINY byl otevřen

Na koupání venku v běžném bazénu to ještě není, ale v termálních bazénech se krásně prohřejete a uděláte i něco pro své...

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky?

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky? Co s tím?

Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu stoupají a vypadá to, že na lepší časy se v tomto směru neblýská. Zvýšení cen...

Další z rubriky

Cloudový docházkový systém připraven na GDPR

Cloudový docházkový systém připraven na GDPR

Cloud je trendem dnešní doby a to zcela oprávněně. Dynamické a měnící se prostředí přináší neustálý vývoj a zvýšené...

Český výrobce světlíků Lam-Plast dobývá zahraniční trhy

Český výrobce světlíků Lam Plast dobývá zahraniční trhy

Nedocenitelným prvkem, který se postará o přímé přírodní osvětlení průmyslových hal a zároveň slouží k odvětrávání,...

Proč navštěvovat exekuční dražby?

Proč navštěvovat exekuční dražby?

Neštěstí jednoho bývá štěstím druhého, to platí i v případě dluhů. Jestliže někdo není schopen svých finančních závazků...

Najdete na iDNES.cz