Sedm chyb, které děláte při žádosti o půjčku

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Důvodů, proč zvažujete možnost půjčky, může být nepřeberné množství. Buďto potřebujete uhradit nečekaný výdaj a nemáte potřebné rezervy, anebo se třeba váš zaměstnavatel opozdil s výplatou. Naštěstí na trhu existuje mnoho půjčkových produktů, z nichž si můžete vybrat ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

Sedm chyb, které děláte při žádosti o půjčku | foto: pujckyhned.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Na druhou stranu je ale potřeba vědět, čemu se při výběru půjčky vyvarovat a co v žádném případě nepodcenit. Přinášíme vám přehled nejčastějších chyb, které při žádosti o půjčku děláte.

Chyba č. 1: Přeceníte svoje možnosti

Podle finančních expertů by neměla půjčka v žádném případě negativně ovlivnit vaši životní úroveň. Pokud již nyní žijete tzv. od výplaty k výplatě, půjčky jsou v tomto případě pouze krátkodobým řešením, které vás ale může dostat do mnohem závažnější situace. Ideálně byste měli mít bokem rezervu, která pokryje šest po sobě jdoucích měsíčních splátek.

Chyba č. 2: Půjčky mezi sebou neporovnáváte

Ať už sázíte na bankovní či nebankovní půjčky, je potřeba si uvědomit, že těchto produktů je na našem trhu opravdu nepřeberné množství. Každý se také vyznačuje odlišnými podmínkami. Proto je potřeba mezi sebou jednotlivé produkty porovnat a vybrat si z nich ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat. Kromě výše úroku se zaměřte také na hodnotu RPSN, termíny splatnosti a případné sankce za porušení smlouvy.

Chyba č. 3: Nevíte, co od půjčky chcete

Drtivá většina žadatelů míří v první řadě do banky. Málokdo ale tuší, že v bance na něj čeká náročný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Pokud víte, že vaše finanční minulost není bez poskvrny a nemůžete či nechcete doložit příjem potvrzením od zaměstnavatele, mějte na paměti, že v bance příliš nepochodíte. V takovém případě vám budou více vyhovovat půjčky u nebankovní instituce anebo P2P úvěry typu Zonky - lidé půjčují lidem.

Chyba č. 4: V žádosti o půjčku lžete

Anebo uvádíte nepravdivé či zkreslené údaje. Naštěstí mají společnosti mnoho způsobů, jak poskytnuté informace ověřit. A pokud zjistí nějakou nesrovnalost (a vezměte jed na to, že ji opravdu zjistí), žádost o půjčku vám bez pardonu zamítnou. Také reálně hrozí, že do budoucna na vás budou pohlížet jako na rizikového žadatele a dveře k půjčce se vám u dané společnosti nadobro zavřou.

Chyba č. 5: Neověřujete splatnost půjčky

Mnoho spotřebitelů má za to, že bankovní i nebankovní půjčky jsou splatné k jasně stanovenému datu jednou měsíčně. Bohužel to není pravidlem. Některé společnosti (zejména ty, které nabízí mikropůjčky) totiž stanovují datum, k němuž je potřeba uhradit celou částku včetně úroků, jinde nastavují týdenní anebo čtrnáctidenní splácení.

Chyba č. 6: Nečtete smlouvy a obchodní podmínky

Co je psáno, to je dáno. A neznalost zákona neomlouvá. To jsou zlatá pravidla, kterých byste se měli také ve světě půjček držet. Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o úvěru, přečtěte si její kompletní znění a pozornost věnujte také obchodním podmínkám. Nepřehlížejte ani poznámky pod čarou nebo oblíbené hvězdičky. Pokud něčemu nerozumíte, nebojte se zeptat anebo si dokument vyžádat k domácímu prostudování.

Chyba č. 7: Před problémy strkáte hlavu do písku

Když vyrážíme na cesty, sjednáváme si cestovní pojištění (třeba na webu www.ePojisteni.cz). U zaměstnavatele máme sjednáno obvykle pojištění „na blbost“ a řada domácností má pojištěn i svůj majetek. Když si ale sjednáváme půjčku, na pojištění schopnosti splácet nemyslíte. A v budoucnu se velice divíme, pokud v důsledku snižování stavů přijdeme o práci anebo nám vleklá nemoc poníží výdělek. Řada z nás navíc problémy se splatností neřeší a nechá je dorůst do obludných rozměrů, což je špatně. Pokud víte, že další splátku nedokážete uhradit, neprodleně kontaktujte věřitele a domluvte se na odkladu splátek anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

Nejčtenější

Top trendy zimy 2018/2019: ikonické pohorky jsou zpět

Top trendy zimy 18/19: Ikonické pohorky jsou zpět!

S posledními paprsky slunce vás přicházejí oslnit novinky z oblasti obuvi, módy a životního stylu. Nadcházející sezona...

Mountfield překvapuje: ve velkém se pustil do vánočních dekorací

Vánoční dekorace Mountfield.

Mountfield letos pojímá Vánoce ve velkém stylu. Připravil pro zákazníky ohromný výběr vánočních dekorací. Od LED...

Líbí se vám minimalistické betonové stěrky? Splňte si svůj sen

Betonepox

S přicházejícím podzimem, kdy trávíme všichni mnohem více času uvnitř domova, vám přinášíme inspiraci pro zvelebení...

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Na televizorech QLED se nevypaluje obraz, potvrdily zahraniční testy

Společnost RTINGS připravila už tři testy týkající se vypalování a retence obrazu.* Z výsledků jasně vyplynulo, že u...

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

Raketově rychle. Tak funguje půjčka od lidí

O tom, že je půjčka od lidí levnější, už všichni vědí. Že mají peníze do pěti minut na účtu, si teprve lidé zvykají....

Další z rubriky

Jak na výkup nepotřebných společností? Obraťte se na odborníky

Jak na výkup nepotřebných společností? Obraťte se na odborníky

Chystáte se odejít do důchodu a nemáte komu předat firmu, kterou jste vybudovali? Potřebujete kapitál na nový projekt?...

Jak se dostat na střední školu v USA?

Jak se dostat na střední školu v USA?

Studium na americké střední škole je nesporně snem mnoha teenagerů. A protože sny se mají plnit, je nejvyšší čas se na...

Financování exportu vyžaduje finančního experta

Financování exportu vyžaduje finančního experta

Vývoz služeb nebo produktů na trhy za hranice České republiky je lákavý pro většinu firem. Větší trhy, větší objemy,...

Najdete na iDNES.cz