Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sardinie: potápění do moře a historie

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Starobylý ostrov Sardinie obývaný již od mladší doby kamenné, bohatý na historické památky, jež sahají až do druhého tisíciletí před naším letopočtem, kdy vznikly jedinečné a tajemné nuragy. Sardinie je nejstarším a nečistším srdcem Středozemního moře.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nedotčená pokladnice historie Středozemí | foto: ©[Francesco Idini]/Fotky&Foto

Sardinie, země dávných předků. Tento ostrov byl starými Římany oprávněně považován za nejkrásnější perlu Středozemí. Jako po perle po něm všichni toužili. Během tisícileté historie byl žádaný, sváděný, dobývaný a okupovaný snad všemi národy, které kdy Středozemím brázdily.

Statečně však bojoval a odolával útokům z okolní pevniny. Ještě dnes si zachovává chvályhodnou chrabrost a hrdost, které z něj činí osobitý ostrov, zcela jiný než všechny ostatní. Tento ostrov nežije jen pevninou, ale i mořem, do kterého je tato perla zasazena.

Moře mu poskytuje obživu a podtrhává duch jeho dávných předků; vždyť právě jméno Středozemního moře, kterým je obklopen, se odvozuje od skutečnosti, že se nachází právě uprostřed zemí, mezi nimiž se po tisíciletích ukrývá a s nimiž sdílí svůj osud.

Tudy vedly fénické, kartaginské, řecké a etruské trojveslice, poté římské obchodní lodě, španělské galeony a koráby italských námořních republik, jež rozvážely zboží a šířily kulturu a civilizaci po celém Středomoří, a Sardinii na této ohromné křižovatce měly za svůj přirozený cíl. 

Sardské moře - nedotčená pokladnice historie Středozemí

Zdejší moře je plné historie. Například pohádkové mělčiny přímořského pobřeží mezi Bosou a Algherem skrývají nesčetné vraky jako svědky evropských dějin. Sardinie může dnes při podmořském potápění nabídnout nezapomenutelné zážitky a zkušenější potápěči se mohou přímo rukama dotýkat archeologických nálezů, jakými jsou například byzantské nákladní veslice a lodě z druhé světové války.

A proč ne, vypátrat třeba i nějaký další doposud neobjevený relikt. To vše můžete zažít díky agentuře Sardegna Travel za pouhé dvě hodiny, když využijete jejích pohodlných letů mezi Prahou a Olbií. 

Sardinie a potápění dostupné všem

Nebudou uspokojeni jen milovníci těchto aktivit, kterých je mezi Čechy tolik. I ten, kdo si chce prostě odnést jiné než obvyklé sportovní zážitky, může se zde začít potápět do nedotčeného ráje podmořského světa, prozkoumávat jeho dno a zjistit, že krásu a půvab sardského moře bychom mohli nalézt jen hodně daleko od Evropy.

Není ani zapotřebí být zkušenými potápěči; existuje mnoho potápěčských center, která organizují všem dostupné kurzy potápění podél celého sardského pobřeží. Jejich kvalifikovaní instruktoři vám pomohou při cestě za poznáním panenské přírody a dech beroucího mořského dna bohatého na ryby a historické vraky.

Nebo můžete přerušit zasloužený odpočinek na pláži a vydat se na výlet jen tak s potápěčskými brýlemi a šnorchlem. Již několik metrů od hladiny na vás čekají nezapomenutelné zážitky.

cestovní kancelář

©[Jordi Ferré]/Fotky&Foto

Algherské jeskyně - podmořský svět

Kam se vydat? Díky 1 849 kilometrům pobřeží Sardinie člověk neví ani, co si vybrat dřív. Začněme například úžasnou chráněnou mořskou rezervací u Asinary a Capo Caccia, které jsou rájem podmořských jeskyň na severovýchodní Sardinii s mělčinami u Capo Marargiu, kde žije početná kolonie supů. Na jednom konci zálivu Porto Conte nalezneme nejznámější jeskyni Sardinie, úžasnou Neptunovu jeskyni u Alghera, a neméně slavnou největší podmořskou jeskyni ve Středomoří - Nereovu jeskyni.

Stále na pobřeží u Alghera lze navštívit, i když jen po moři, jeskyni Pizzi e Ricami a stejně tak i blízké jeskyně Palombi a Verde, kde před sedmi tisíci lety měli dávní obyvatelé mysu svá pohřebiště. Zde můžeme zblízka obdivovat mělká dna a stěny pokryté venušinými vějíři a korály a obývané nejen ježdíky, smuhami, úhoři, mořany a chobotnicemi, ale i rournatci, murénami a treskami.

Nejodvážnější za doprovodu zkušeného průvodce mohou prozkoumat i jeskyně a podmořské tunely pomalu vyhloubené silou moře, jež vytvořilo tuto fantastickou podívanou.

Mohlo by se hodit

Dostupné ubytování v apartmánu

Pronájem apartmánu představuje zajímavou variantu, jak se levně ubytovat v Algheru: již od 1 800 Kč za noc je možné si pronajmout malý apartmán pro 4 osoby anebo od 2 500 Kč větší byt pro 6 osob.

Moře

©[Mauro Senna]/Fotky&Foto

Objevte za pár kaček poklady mořského světa Sardinie

V Algheře se organizují pravidelná doprovozená potápění. Již od 50 €, včetně zapůjčení vybavení, je možné objevit nádhery podmořského světa Sardinie. Kdybyste si chtěli udělat pěkný dárek, tak za 100 € kromě potápění si můžete dopřát i chutný oběd na palubě s čerstvými rybami právě ulovenými...třeba zrovna Vámi!

Andreas Pieralli pro SARDEGNA TRAVEL s.r.o.

Ve společnosti tisíce ryb, samostatně plujících nebo v hejnu, kterých jsou sardské vody plné, zažijete potápění bohaté na překvapivá setkávání s mořskou florou a faunou mimořádné krásy a půvabu, která ve vás dokonce vyvolají pochybnosti, zda se toto všechno podmořské království opravdu nachází v Evropě, jen dvě hodiny letadlem z Prahy, když jinak jsme zvyklí nacházet takovéto podmořské eldorádo v dalekých exotických destinacích. 

Korál - červené zlato Sardinie

Punta Giglio a Capo Caccia jsou doslova rájem korálů, které zde rostou ve všech puklinách mořského dna. Bez nutnosti bůhví jakého náročného potápění se můžete této vzrušující podívané rukama přímo dotýkat již po pěti až šesti metrech! Skalnaté dno je zde doslova poseté větvičkami pohádkového červeného zlata.

Ovidius ve svých Proměnách vypráví, že červený korál vznikl z krve Medúzy, které Perseus setnul hlavu. Jejím pohledem a krví všechno zkamenělo a při styku s pěnou vln zkameněly i řasy, které se krví zbarvily do ruda.

Nespornou královnou korálů je dnešní Alghero, město katalánské tradice a jazyka, jehož korály jsou považovány za nejcennější z celého Středomoří z hlediska jejich kvality, celistvosti a rubínově červeného zbarvení. Není náhodou, že město Alghero má ve svém znaku větvičku vzácného červeného korálu, který je řemeslnými klenotníky a zlatníky velice vyhledávanou surovinou, a výrobky z něj mají cenu zlata, v tomto případě červeného.

Zkrátka řečeno, Sardinie je ideálním místem pro aktivně trávenou dovolenou ve znamení všech vodních sportů: od jachtaření po potápění, od vodáctví po šnorchlování. Se Sardegna Travel se můžete potápět do moře a historie Sardinie.

Kontakty

SARDEGNA TRAVEL s.r.o.

Slovenská 1, 120 00 Praha 2, Czech Republic

www.sardegnatravel.cz | www.sardinie.cz | www.sardegna.cz

Facebook: SARDEGNA TRAVEL

Skype: sardegna02

Pobočka PARADISO

Obchodní pasáž Rozkvět

Panská 6, 602 00 Brno, Czech Republic

Skype: sardegna_paradiso

Autor:

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Nenechte si zkazit dovolenou. Kvalitu hotelu odhalí nezávislé recenze

Nenechte si zkazit dovolenou. Kvalitu hotelu odhalí nezávislé recenze

Pokoj vypadal na fotkách dvakrát tak velký, wi-fi prakticky nefungovala, kvalita kuchyně byla otřesná a personál...

Český turismus a rok 2017. Jak jsme na tom?

Český turismus a rok 2017. Jak jsme na tom?

Češi jsou vděční ale také celkem specifičtí cestovatelé. I když se oblíbené destinace neustále točí a mění, jedna...

Dovolená snů na ostrově Mauricius

Mauricius

Zamilované páry, rodiny s dětmi, party kamarádů či nadšení golfisté. Ti všichni si přijdou na své na Mauriciu, který je...

Najdete na iDNES.cz