Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Safecycle: bezpečnější cyklistická doprava díky elektronickým aplikacím

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V roce 2009 tvořili cyklisté 7 % obětí všech dopravních nehod v EU. Z toho důvodu jde podpora jízdy na kole ve městech ruku v ruce se zvyšováním bezpečnosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Safecycle: Bezpečnější cyklistická doprava díky elektronickým aplikacím

Vedle konvenčních opatření, která přispívají k tomu, aby cyklistická doprava byla bezpečnější, jako je oddělená infrastruktura ve formě vyhrazených pruhů a stezek pro cyklisty, zlepšování viditelnosti a snižování rychlosti motorové dopravy, je možné využít i inteligentní systémy.

Moderní informační a komunikační technologie umožňují vytvoření aplikací, které dokáží zvýšit bezpečnost cyklistů - předejít dopravním nehodám, nebo zmírnit jejich následky.  Pro konkrétnější představu - z automobilů známe systémy ABS, ESP, airbag, varování před náledím, navigaci, tramvaje si dokáží spustit zelené světlo na křižovatce. 

Velmi malá pozornost byla v tomto smyslu zatím věnována cyklistické dopravě. Úkolem projektu SAFECYCLE bylo aplikace pro cyklodopravu zmonitorovat, vyhodnotit jejich využitelnost a podpořit jejich další rozvoj.

Bezpečnější cyklistická doprava díky aplikaci LEXGUARD

Jedním ze závažných typů dopravní nehody je srážka cyklisty, který projíždí křižovatkou přímo,  nákladním vozidlem, které vjíždí do křižovatky ze stejného směru jako cyklista, ale odbočuje vpravo a kříží tak cyklistovi cestu. Příčina této nehody je nejčastěji ve slepém úhlu, řidič nákladního vozidla cyklistu nevidí. Řešením LEXGUARD.

Safecycle: Bezpečnější cyklistická doprava díky elektronickým aplikacím

Ochranná laserová zóna kolem cyklisty.

Aplikace, díky které je cyklistická doprava mnohem bejpečnější a která již pilotně funguje v některých západních zemích. Bok vozidla je osazen čidly, které rozpoznají přítomnost cyklisty a varují řidiče nákladního vozidla.

Další aplikací ke zvýšení bezpečnosti jízdy na kole za snížené viditelnosti je světelná ochranná zóna kolem cyklisty. Okolo cyklisty vytváří zelenou oblast ve tvaru oválu. Pokud je tato oblast narušena, zelená barva se změní v červenou a zvukovým signálem informuje cyklistu i motoristu o narušení bezpečné zóny.

Cyklistická doprava může být bezpečnější i díky aplikacím pro chytré mobilní telefony. Jednou z nich je tzv. HindSight, zařízení, které umožňuje cyklistovi sledovat dopravu za sebou na displeji svého telefonu umístěného na řídítkách. Telefon je spojen s malou kamerou umístěnou pod sedlem, aplikace umožňuje 10 minut záznamu.  

Velké možnosti nabízí spojení chytrých telefonů a webových aplikací. Příkladem mohou být cyklistické plánovače cest po městě, které dokáží vyhledat trasu na základě zvolených parametrů, jako např. vyhnutí se silnicím a křižovatkám, které jsou silně zatížené a nebezpečné pro cyklisty, vyhnutí se komunikacím s provozem tramvají, s dlážděným povrchem vozovky apod.

Některé internetové aplikace umožňují uživatelům vkládat informace a fotografie z konkrétních míst přímo do mapy, takže je mohou vidět i ostatní uživatelé. Město zároveň tímto způsobem může získávat cenné zpětné vazby o závadách a rychle je odstraňovat (např. nečistoty a střepy na stezce, výtluky, apod.).

Cyklistická doprava řízená pomocí čipů

Velkou budoucnost mají i elektronické čipy, které by mohly být osazovány do rámů kol již při výrobě. Jejich využití je široké - od zajištění "komunikace" s ostatními dopravními prostředky a např. světelnou signalizací, přes získávání cenných informací o pohybu kol ve vybraných profilech, až po prevenci krádeží kol.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Další z rubriky

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

I vy jste je milovali: kultovní nafukovací zvířátka z Fatry

Ačkoli mnozí rodiče jsou po příchodu do promáčené koupelny mírně rozpačití, nelze dětem tyto vodní bitvy odepřít. Když...

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte 2 vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Milujete koně? Účastníte se různých parkurových klání? Ať už je vaše odpověď kladná na první či druhou otázku, případně...

Balená voda od Pražských vodovodů a kanalizací dobývá metropoli

šéf projektu balené vody PVK Miroslav Vavroušek se starostou Městské části...

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) nabízejí unikátní zdroj náhradního zásobování – balenou vodu v sáčcích. Obsahuje...

Najdete na iDNES.cz