Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních kanálů. Tento světový unikát budovaný stovky let mezi středověkem a barokem funguje dodnes. Z těch pěti set rybníků jich 440 spadá pod společnost Rybářství Třeboň.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Předseda představenstva Rybářství Třeboň Ing. Jan Hůda Ph.D. | foto: ČS, a.s.

Tato firma s čistým obratem okolo 350 milionů korun a roční produkcí přes 3200 tun ryb je největším „výrobcem“ sladkovodních ryb v Evropě. Z 85 procent jsou to kapři. A až osmdesát procent celé roční produkce jde na export. Což odporuje rozšířené představě, že kapr je ryba, která se jí jenom u nás.

Vyvážíme hlavně do Německa, Rakouska, Polska a Maďarska, ale taky do Francie a v menším množství do dalších zemí, říká dlouholetý předseda představenstva Rybářství Třeboň Ing. Jan Hůda Ph.D.

Rybářství Třeboň v současné době nemá podle Jana Hůdy žádného vážného konkurenta. Vděčí za to velikosti společnosti, síle značky, dlouhodobě příznivým hospodářským výsledkům a poptávce po sladkovodních rybách v Evropě.

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Situace, kdy si zahraniční odběratel vyzkoušel nahradit kapra z jihu Čech výhodně nabízeným kaprem z jihu Evropy, zažil Jan Hůda několikrát. Rozdíl v kvalitě zákazníci poznali okamžitě. Ostatně Třeboňský kapr získal za kvalitu svého masa a velkou výtěžnost ochrannou známku již v roce 1936, jako první a jediná ryba v Česku.

Proč se vlastně největší soustava rybníků v Evropě nachází právě tady?

„V Čechách bývalo až 3,5krát více rybníků než dnes. Většina ale byla v 17. a 18. století zlikvidována a na jejich místě se začalo pěstovat obilí a zelená píce. Bylo to ekonomicky výhodnější,“ poznamená Jan Hůda. Čímž se dostane k odpovědi na naši otázku: V jižních Čechách se o to pokoušeli také, ale ukázalo se, že zdejší půda, která je na písku nebo rašelině, je tak neúrodná, že se po pár letech zase vrátili k rybníkům.

Nebýt téhle šťastné „závady“ zdejší krajiny, možná bychom dnes žádného Třeboňského kapra neznali a na místě rybníku Rožmberk by se prostíralo obyčejné pole.

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Skutečnou cenu takového lánu bychom poznali pravidelně o povodních. Stačí si připomenout, že v roce 2002 Rožmberk zadržel dvanáctinásobek vody, než je jeho běžný stav. Sedmdesát milionů krychlových metrů, které by se jinak valily městy a vesnicemi pod ním.

Osudové zlomy

Jan Hůda prý chtěl být rybářem odjakživa. To se mu splnilo. V rybářství pracuje dohromady 43 let.

Když se za těmi roky ohlédne, vidí několik zlomových bodů – a jedním z nich je porevoluční privatizace třeboňského rybářství. „Podařilo se nám ho nerozbít. I když proti nám stálo sedm projektů, které měly přesně tohle v plánu,“ vzpomíná Jan Hůda.

“Potom jsme dokázali ustát první etapu po privatizaci, jeden čas jsme měli 30 tisíc akcionářů. Zkuste si to řídit… Ale zvládli jsme to, neslevili jsme v produkci, a dokonce se během let podařilo přikoupit další podniky, které dneska spadají do holdingu: Hlubokou, Mariánské Lázně, Tábor. To snad dokazuje, že náš podnik je zdravý. K tomu zdraví snad přispěla i dlouholetá spolupráce s Českou spořitelnou. Kdykoli jsme potřebovali finančně pomoci, třeba v akvizicích, s Českou spořitelnou to proběhlo pokaždé v naprostém pořádku. Já ji hodnotím jako nesmírně solidní instituci.“

Nebát se lidí, kteří jsou lepší než já

Jan Hůda letos získal cenu manažer čtvrtstoletí. Co by doporučil manažerům příštího čtvrtstoletí? „V první řadě musí člověk ovládat svůj obor. Všichni ve firmě, od dělníků po vysokoškolsky vzdělané odborníky, musí poznat, že na to máte. V druhé řadě musí umět přiznat chybu,“ říká Hůda. Dobrý manažer je podle něj člověk, který si dokáže najít spolehlivé a schopné zástupce. Takové, kteří jsou pokud možno lepší než on sám.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Nejčtenější

Bývalý profesionální cyklista to roztáčí ve světě elektrokol

Jakub Danačík na horském elektrokole MTF MOUNT 7.0.

Startoval v řadě velkých cyklistických závodů po celém světě, doma se stal v roce 2007 mistrem republiky v silničním...

Mountfield rozjíždí prodej elektrokol

Jízdu po zpevněných cestách si nádherně užijete na trekingovém či krosovém...

Společnost Mountfield zahájila ve čtvrtek 29. listopadu ve všech svých prodejnách v České republice, na Slovensku...

Televizní svět čekají změny. Připravte se včas s O2 TV

Televizní světě čekají změny. Připravte se včas s O2 TV.

Svět technologií se neustále vyvíjí. Už v únoru 2021 totiž svůj oblíbený seriál, film nebo diskuzní pořad nenaladí ti,...

OLED: nejvyšší kvalita televizního zobrazení

OLED – nejvyšší kvalita televizního zobrazení

Ploché televizory, tak jak je známe dnes, vstoupily na trh zhruba v polovině poslední dekády minulého století, kdy...

Češi chtějí místo zlatého prasátka raději vánočního medvěda.

Češi opouštějí od zlatého prasátka, místo něho očekávají vánočního medvěda

Zlaté prasátko je spojeno s půstem a vánoční medvěd z e-shopu GRIZLY.cz přináší tolik dobrůtek, že by to člověk určitě...

Další z rubriky

Jaký telefon letos darovat k vánocům svým dětem? Tři tipy od nás

Jaký telefon letos darovat k vánocům svým dětem? Tři tipy od nás

Mobilní telefon je neodmyslitelným pomocníkem pro většinu z nás. Hledáte ideálního adepta na telefon pro své potomky?...

Podnikání se sociálním přesahem není charita

Podnikání se sociálním přesahem není charita!

V České republice již více než 200 podniků ukazuje, že se dá podnikat, vydělávat peníze a zároveň v regionu pomáhat jak...

Firma GTL usiluje o pět hvězdiček v logistice

Firma GTL usiluje o pět hvězdiček v logistice

Firma GTL si dala k 25. narozeninám jako dárek nový cíl a směr, a to poskytovat zákazníkům pětihvězdičkový servis.

Najdete na iDNES.cz