Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozvíjející se trhy zůstávají pro investory stále atraktivní

Komerční sdělení   13:00aktualizováno  13:00
Vypadá to, že se po relativně těžkém období akciím na rozvíjejících se trzích začíná blýskat na lepší časy. Na tyto trhy začíná proudit stále více prostředků. Investoři, kteří by chtěli profitovat z růstu akcií na rozvíjejících se trzích, by měli ale zvážit několik aspektů těchto investic.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rozvíjející se trhy zůstávají pro investory stále atraktivní. (Ilustrační snímek)

Rozvíjející se trhy zůstávají pro investory stále atraktivní. (Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Sledujte politický vývoj, ale nepropadejte panice

Turbulentní rok 2014 se sebou doposud přinesl mnoho zásadních obratů. Konflikt na Ukrajině, zpomalení čínského růstu, sucho v Brazílii nebo volby v Indii či Indonésii.

I přes všechny tyto události se podařilo rozvíjejícím se trhům připsat si úctyhodných 15 %. Jako při všech investicích, i v tomto případě se vyplatí si zachovat chladnou hlavu a nepropadat panice.

Důvody, proč se rozhodnout pro rozvíjející se trhy

V posledních deseti letech si akcie rozvíjejících se trhů udržovaly oproti vyspělým trhům náskok zhruba 3 % p.a. Vděčit za to mohly poměrně rychlému hospodářskému růstu, lepší ziskovosti společností, rychlejšímu růstu zisků a na počátku i výrazně nižšímu ohodnocení.

  • Ekonomiky označované jako rozvíjející se trhy rostou v průměru třikrát rychleji než vyspělé trhy.
  • Rozvíjející se trhy mají znatelně vyšší devizové rezervy – to má za následek odpovídající stabilitu rozpočtů a měn. 
  • Zadlužení těchto ekonomik se pohybuje hluboce pod průměrem vyspělých tržních hospodářství. 

V rozvíjejících se zemích žije 86 % světové populace a roste čtyřikrát rychleji, než je tomu v zemích s rozvinutou ekonomikou. Tato masa lidí pozvolna bohatne a doslova lační po výdobytcích západní civilizace. Stále tak roste spotřeba a vyvíjí se tlak na budování nové infrastruktury.

Rozvíjející se země

Rozvíjející se země

Cesty k využití těchto šancí 

Investorům se nabízí hned dvě možnosti, jak využít rozvíjející se trhy spolu s potencionálem, který nabízí a zároveň diverzifikovat riziko. 

  • Jedna z nich jsou různé multi asset strategie. Dají se s nimi dosáhnout stabilnější výnosy, protože jejich prostřednictvím investujete i do vybraných obligací na rozvíjejících se trzích. 
  • Druhou cestou jsou poté investice do menších rozvíjejících se trhů. Za deset let by totiž trhy jako Vietnam, Nigérie nebo Katar mohly hrát v mezinárodních portfoliích důležitou roli.

S těmito strategiemi vám mohou pomoci investiční fondy jako např. EVOLUTION Value Funds, které se specializují na investice na rozvíjejících se trzích.

* Pojem rozvíjející se trhy (angl. emerging markets) zavedla Mezinárodní finanční korporace IFC. Ta vznikla v roce 1956 při Světové bance.

** Zdroj: MSCI, IWF, Světová banka

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům.
Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům

Máte fungující firmu, která je zapsaná do obchodního rejstříku a přejete si změnit její sídlo na novou adresu? Nebo jste si pořídili ready made společnost a...  celý článek

Marek Tichý, ředitel korporátního financování.
Prodej firmy je pro většinu podnikatelů životním krokem

Generace podnikatelů, kteří založili svoji firmu po roce 1989, stárne a začíná přemýšlet, jak s firmou naložit do budoucna. Někteří se nechtějí své firmy vzdát...  celý článek

Vybíráte výtah? Pozvěte si mobilní showroom Schindler.
Vybíráte výtah? Pozvěte si mobilní showroom Schindler

Výtah je v domě užitečným pomocníkem, který si můžete podle vlastních potřeb vyladit do naprostých detailů. Jejich výběr usnadní nový mobilní showroom...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.