Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhovor s MUDr. Zuzanou Vančíkovou o očkování

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Bojíte se očkování víc než vaše děti? Nejste si jistí, jestli je očkování v dnešní době ještě potřeba? Máte obavy z toho, co očkování v lidském těle vyvolává? Nebojte se, nejste v tom sami.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rozhovor s MUDr. Zuzanou Vančíkovou o očkování | foto: MUDr. Zuzana Vančíková

Podobné otázky si klade valná většina rodičů. Proto se MUDr. Zuzana Vančíková rozhodla napsat příručku, která vám stručně a srozumitelně vysvětlí vše, co byste měli o očkování vědět, abyste se mohli správně rozhodovat. Praktickou brožurku si můžete stáhnout na stránkách www.o-ockovani.cz a níže si můžete přečíst rozhovor s její autorkou.

Proč se vůbec očkuje a jaké zásluhy očkování má?
Očkování je jednou z nejúčinnějších forem boje proti infekčním onemocněním. Na antibiotika a další léky užívané v boji proti infekcím nelze spoléhat vždy, nemusí totiž na odolné mikroby působit. Preventivní ochrana organismu pomocí vakcíny je tedy nezanedbatelnou součástí péče o zdraví.

Očkování patří k největším objevům imunologie a medicíny vůbec. Bez něj bychom se i dnes museli obávat mnoha nemocí, a to i tam, kde je lékařská péče na nejvyšší úrovni a dobře dostupná pro všechny. V zemích, kde je vysoká proočkovanost, došlo k radikálnímu poklesu nemocí, proti nimž se očkuje. Možná i proto si dnešní rodiče jejich riziko již neuvědomují.

Jak očkování působí na imunitu člověka? Někteří lidé tvrdí, že je tělo po očkování ještě více náchylné na nemoci.
Očkování vyvolává imunitu cílenou proti složkám očkovací látky, které jsou odvozeny z bakterií nebo virů, proti kterým chceme očkovaného chránit. Ostatní imunita zůstává nedotčena a k jejímu oslabení nedochází. Celkově je tedy imunita očkováním posílena, nikoliv oslabena.

Maminky, které nechtějí své děti očkovat, často spoléhají na kolektivní ochranu proočkovaných dětí. Nezmění se to ale do budoucna se současným trendem neočkovat?
Kolektivní imunita je velmi důležitá pro zastavení výskytu a šíření nemocí právě díky vysoké proočkovanosti. Kolektivní imunita chrání i ty, kteří se kvůli zdravotním komplikacím nebo věku očkovat nemohou. Pokud by se do budoucna proočkovanost snížila, výskyt nemocí, kterým se dá jednoduše předejít vakcinací, by se mohl opět zvýšit a postihnout právě neočkované.

Jaká byste doporučila nepovinná očkování a proč?
Doporučuji očkování proti pneumokokům, meningokokům, žloutence. Očkování proti klíšťové encefalitidě je zejména vhodné v oblastech s vysokou promořeností klíšťat, což Česká republika je. Očkování proti lidskému papilomaviru je, spolu s pravidelnými preventivními gynekologickými prohlídkami, prevencí karcinomu děložního čípku. Očkování proti rotavirům je rovněž vhodné, a to zejména u dětí, které mají starší sourozence nebo které trpí chronickým onemocněním, pro které budou častěji navštěvovat zdravotnická zařízení. Všechna výše uvedená onemocnění mohou způsobovat vážné zdravotní komplikace. Nepovinná očkování proti nim jsou plně či částečně hrazena ze zdravotního pojištění nebo preventivních programů.

očkování

očkování

Na internetu proběhla diskuze o nebezpečí kombinace očkování hexavakcínou a vakcínou proti pneumokokovým infekcím u malých dětí. Jak by se tedy tyto vakcíny měly očkovat?
Obě vakcíny je vhodné očkovat co nejdříve a s jejich aplikací neváhat. Čím je dítě mladší, tím více je těmito nemocemi ohroženo. Obě vakcíny lze podat současně. Pokud však po předchozím podání obou vakcín současně mělo dítě vysoké tepoty, je vhodné je příště podat odděleně s odstupem cca 14 dní. U dítěte, které současné podání sneslo dobře, není důvod k oddělenému podávání.

Mnoho žen si myslí, že očkování mohou plně nahradit homeopatika. Je tomu tak?
Neexistuje žádný důkaz pro to, že by homeopatika moha nahradit jakékoliv očkování.

Má cenu se proti nějakým nemocem očkovat i v dospělosti?
Mnoho onemocnění postihuje nejen děti a mladistvé, ale i seniory a obecně lidi s oslabenou imunitou. Očkování v dospělosti má nezpochybnitelný význam pro vytvoření a udržení imunity i v pokročilém věku. Velmi se vyplácí například očkování chřipkovou vakcínou, očkování proti pneumokokům, proti žloutence a dalším nemocem.

Jak je na tom očkování do ciziny? Nechávají se lidé očkovat, nebo vyjíždějí do zahraničí i přes riziko nákazy?
Očkování do ciziny by v případě exotických destinací mělo být pro cestovatele samozřejmostí. Do některých zemí je dokonce očkování proti určitým nemocem nutné pro vstup do země. Konkrétní informace lze zjistit v očkovacích centrech nebo ambulancích pro infekční nemoci.

Pokud si lidé nejsou jistí očkováním, kde by o něm měli hledat relevantní informace? Přeci jen se v poslední době rozběhly především internetové poradny bez profesionálních poradců...
Na očkování by se lidé měli především ptát svého praktického lékaře nebo specialistů, u kterých jsou léčeni. Z internetových stránek doporučuji využívat zdroje informací, které jsou sepsané odborníkem, který má ve vakcinaci dlouholetou praxi. To však není vždy snadné poznat. Proto je opravdu nejvhodnější vše konzultovat přímo se svým lékařem.

O očkování vyšla i obsáhlá brožura, na které jste se podílela. Kde e-knihu hledat a co vše v ní najdeme?
Brožurka je koncipována tak, aby rodičům a dalším zájemcům o očkování stručně a přehledně odpověděla na otázky spjaté s očkováním. V dnešní době je k dispozici nepřeberné množství zdrojů informací, které nejsou rodičům vždy srozumitelné, často také poskytují nepravdivé informace.

E-kniha je členěna na kapitoly, které vysvětlují např. působení jednotlivých vakcín, informují o před i poočkovací péči a k nalezení je zde i praktický očkovací kalendář.

Brožurka je zdarma ke stažení na stránkách www.o-ockovani.cz.

MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Aktuálně působí jako odborná asistentka a lékařka na Klinice dětského a dorostového lékařství 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. V letech 2012–2014 pracovala jako primářka dětského oddělení nemocnice v Hořovicích. Předtím působila na Pediatrické klinice IPVZ a 1. LF UK v Krči a Pediatrické klinice 2. LF UK v Motole. Její specializací je obor dětská pneumologie, alergologie a klinická imunologie.


Nejčtenější

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Sledujte derby Sparta - Slavia živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Nejvyhecovanější zápas jara je tady! Souboj o krále Prahy se odehraje v sobotu od 17:30 na Letné a vy můžete přímý...

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh společnosti Český chřest je příběhem o udržení prastaré zelinářské tradice v Česku. Úplní nováčci v oboru...

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

MAGIC NIGHT finanční skupiny Phoenix Investor měl dobročinný přesah

Letošní plesová sezona byla bohatá a přinesla každému z nás alespoň jeden nový zážitek. Společnost Phoenix Investor se...

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

Revoluce v úsporách: První hybridní elektrický ohřívač vody

50% úspora energií při ohřevu vody? Jde to! Nový inteligentní elektrický ohřívač vody Lydos Hybrid firmy Ariston to...

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů

Nebrání vám v úspěchu jen vaše vlastní hlava? Zeptejte se koučů!

Mentor Jan Mühlfeit tvrdí, že v každém z nás se skrývá potenciál a že odhalením svých silných i slabých stránek...

Další z rubriky

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Jarní výzva OnaDnes: Do prázdnin s novou postavou

Vykročte do jara s novou výzvou, dosáhněte vysněné postavy. Společně s Cambridge Weight Plan vám s tím pomůžeme. Nedaří...

Knižní tip: Rodina, třetí kniha úspěšné fantasy série Osm světů

Osm světů

RODINA je třetí kniha úspěšné fantasy série OSM SVĚTŮ, ve které jedna z nejmladších českých spisovatelek Marcela...

NEUGRAF: byty s charakterem na pražském Smíchově

NEUGRAF: byty s charakterem na pražském Smíchově

Pražský Smíchov není jen Anděl. Je to moderní čtvrť na břehu Vltavy, přímo v centru města, ale přesto svá. Vše na...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

Najdete na iDNES.cz