Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rozhodčí řízení: férově a efektivně

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Česká justice je dlouhá léta kritizována, protože na výsledky soudních sporů se často čeká mnoho let. K těmto prodlevám se navíc od září 2011 přidalo i citelné zdražení soudních poplatků. Přitom v zahraničí je běžné řešit majetkové spory mimosoudně a často i levněji - právě např. přes rozhodčí řízení.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Sídlo Sdružení rozhodců v Brně | foto: Sdružení rozhodců, a.s.

Rozhodčí řízení netrvá obvykle déle než dva měsíce

Již od roku 1996 působí v Brně, ve známé budově IBC, ryze soukromá společnost, která se zabývá organizací a realizací rozhodčího řízení - Sdružení rozhodců, a. s. Tato se stala úplně první společností svého druhu v České republice a dnes jí v oboru patří přední místo nejen zde, ale i na Slovensku.

Základním cílem bylo a zůstalo razantně urychlit majetkové spory mezi věřiteli a dlužníky, v kontrastu k vleklému soudnímu procesu, za současného zachování procesní kvality řízení.

Po dobu klasického soudního sporu má dlužník bohužel možnost se svým majetkem stále nakládat, což vede k tomu, že v době vydání soudního rozhodnutí již (oficiálně) žádný nemá. Rozhodčí řízení před rozhodci Sdružení rozhodců netrvá obvykle déle než dva měsíce, čímž se manévrovací prostor pro dlužníka výrazně zmenšuje.

„Billboard Sdružení rozhodců, umístěný před budovou Městského soudu v Brně,

„Billboard Sdružení rozhodců, umístěný před budovou Městského soudu v Brně, ironizující délku soudního řízení“

Rozhodčí řízení se, podobně jako u soudu, zahajuje písemnou nebo elektronickou žalobou. Na rozdíl od soudního projednání, je řízení před rozhodci neveřejné a mnohem méně formální, nicméně jeho největší výhodou je jeho nesrovnatelná rychlost. Spory rozhodují jednotliví rozhodci či senát, podobně jako je tomu u klasického soudu.

Každý z rozhodců spolupracujících se Sdružením rozhodců, je zárukou toho, že spor bude projednán kvalifikovaně - každý splňuje stejné kvalifikační předpoklady jako soudce u obecného soudu - je osobou bezúhonnou, s vysokoškolským vzděláním v oboru právo a s úspěšně složenou profesní zkouškou. Rozhodci nejsou na rozdíl od mnohých soudců odtrženi od každodenní podnikatelské reality a nebojí se stát si za svým právním názorem.

„… nejen délka soudního řízení, ale i jeho cena je problém“

„… nejen délka soudního řízení, ale i jeho cena je problém“

Rozhodčí řízení je výrazně rychlejší než soudní proces

To, že jsou české soudy zavaleny nevyřízenými žalobami, a že se soudní poplatky neustále zdražují, je bohužel realita. Zvýšení těchto poplatků se však nikterak neodráží v kvalitě ani v délce soudního rozhodování. Ve srovnání se soudním procesem je rozhodčí řízení výrazně rychlejší a také mnohdy levnější variantou, a to pro oba účastníky.

Rozhodčí řízení využívá celá řada subjektů, jako jsou například banky, leasingové společnosti, poskytovatelé splátkové podpory, velkoobchody, výrobci zboží, dopravci či poskytovatelé služeb všeho druhu. Tedy všichni ti, kteří mají, nebo mohou mít, problémy s platební morálkou svých obchodních partnerů.

Rozhodčí řízení je férové a profesionální

Sdružení rozhodců se již po dlouhá léta věnuje pořádání odborných, a přitom velmi prakticky zaměřených, školení v oblasti efektivního vymáhání pohledávek. Všichni rozhodci se věnují také lektorské činnosti.

Základním smyslem rozhodčího řízení je férové a profesionální rozhodování o majetkových sporech těch, kteří nechtějí dlouhá léta čekat, až o jejich nároku rozhodne pomalé soukolí české justice.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Idyla u jezera Fuschlsee v oblasti Salzkammergut
Vydejte se na podzimní výlety do Horního Rakouska

Horní Rakousko je ideálním cílem pro podzimní výlety. Lesy zářící barevným listím, výhledy z alpských vrcholků či tyrkysová jezera vybízí k pěším putování....  celý článek

Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci.
Lékaři dnes bojují i za své pacienty, nejen o svou existenci

Občané České republiky a soukromí lékaři v celé ČR s podporou České lékařské komory v těchto dnech protestují proti ministerstvu zdravotnictví.   celý článek

STEMA-TECH-řešení požadavků v oblasti průmyslové automatizace.
STEMA-TECH-řešení požadavků v oblasti průmyslové automatizace

Jak bychom mohli definovat automatizaci? Automatizace je důkazem rychlého pokroku techniky a označuje použití řídicích systémů k řízení průmyslových zařízení a...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.