Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají, že zásadní

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
14. – 15. 5. 2015 proběhly v americkém Jacksonville hned dvě zásadní konference, které si kladly otázku „jaká je vlastně role HR v Leanu?“ Summit ukázal, že HR profesionálové mohou hrát vedoucí roli v zavádění štíhlého myšlení ve firmách a HR se tak může posunout ve své strategické roli od „hlídačů pravidel“ k „Lean šampiónům“.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní! | foto: DMC management consulting s.r.o.

Klíčoví řečníci se shodli na tom, že zmiňovaná role HR je naprosto zásadní. „Lean transformace může být úspěšná a jít za obvyklou hranici implementace nástrojů Lean pouze v případě, že společnost definuje účel, proces, lidi a řešení problémů (Purpose, Process, People, Problem Solving). HR hraje klíčovou roli ve všech čtyřech oblastech,“ prohlašuje Mike Hoseus, autor knihy Toyota Culture.

Summitu se účastnily společnosti, které jsou etablovány i na českém a evropském trhu – např. Amazon s výsledky implementace metodiky Job Instruction Training Within Industry (TWI), IBM, kde metodiku TWI používají úspěšně již 75 let, Tokai Rika a další. Účastníci měli možnost vidět mnoho případových studií z různých oborů (výroba, zdravotnictví, služby), které ukázaly univerzálnost Lean nástrojů včetně Kata koučinku a jeho propojení s metodikou TWI. 

Klíčoví řečníci Summitu – Bob Miller, President Arches Leadership a bývalý Executive Director Shingo Prize, David Meier, Cheryl M. Jekiel, zakladatelka Lean Leadership Resource Center a Jamie Flinchbaugh, spoluzakladatel Lean Learning Center a spoluautor The Hitchhiker’s Guide to Lean, představili filozofii Leanu jako využitelnou ve všech oborech podnikání a inspirovali účastníky k novému směru myšlení v HR.

DMC management consulting: přinášíme fungující nástroje i českým firmám

Partnerky DMC management consulting Markéta Šimáková a Jitka Tejnorová se tohoto největšího setkání HR profesionálů zúčastnily a považují je za začátek další etapy vývoje role HR. 

„Summit ukázal, že Lean v HR je téma, které doslova hýbe světem. Načerpaly jsme mnoho inspirace, kterou hodláme sdílet s českými a slovenskými firmami. Budeme přitom spolupracovat s klíčovou osobností Leanu, Davidem Meierem, autorem knih The Toyota Way Fieldbook a Toyota Talent, jehož unikátní zkušenosti s Leanem ve výrobě i HR chceme zprostředkovat našim klientům,“ říká Markéta Šimáková. Evropské firmy budou mít šanci seznámit se s problematikou blíže už na podzim na evropském Summitu TWI ve švédském Malmö, kde budou prezentovat i zástupci českých a slovenských firem.

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Partnerky DMC management consulting Markéta Šimáková a Jitka Tejnorová s autorem knihy Toyota Talent Davidem Meierem

„Moderní nástroje Leanu jsou velmi dobře uplatnitelné i mimo výrobu,“ doplňuje Jitka Tejnorová a dodává: „Ačkoli se to nezdá, v HR zůstává (nejen v porovnání s výrobou) velké množství neefektivních procesů, které často působí kontraproduktivně. Jako příklad bych uvedla případovou studii Kittitas Valley Healthcare, kde zavedením Leanu v oblasti talent management dokázali zmenšit počet typů pracovních pozic o 33 %, což výrazně zvýšilo flexibilitu ve využívání talentů. Výsledkem pilotního projektu na procesu náboru bylo zvýšení počtu kvalitních kandidátů o 25 %. To jsou hodnoty, které jsou v „obvyklém“ HR nastavení považovány za nedosažitelné. Nástroje Leanu jako A3 report či Fishbone přinášejí v HR opravdové úspěchy.“

„V DMC management consulting dále pokračujeme v intenzivní práci na zprostředkování nejmodernějších způsobů řízení a rozšiřování využití ověřených a fungujících nástrojů v českých a slovenských firmách. Naše trhy zůstanou konkurenceschopné pouze v případě, že dokážou úspěšně držet krok s vývojem ve světě,“ uzavírá Markéta Šimáková.

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Více informací najdete na www.dmc-cz.com a stránkách Lean HR & TWI Summit: twihr.leanfrontiers.com

TWI (Training Within Industry) je vysoce efektivní metoda, která prostřednictvím zavádění mnohokráte prověřených standardů efektivně aplikuje zásady Leanu v provozu klienta. Přináší tak výrazné úspory i tam, kde již byly maximálně optimalizovány náklady na mzdy i materiál a kde zdánlivě není již jak šetřit. TWI spočívá v důkladné standardizaci a optimalizaci všech procesů ve firmě, nutné pro zavádění štíhlých procesů.

TWI institute realizuje TWI školení, certifikaci, koučování a vzdělávání rostoucí komunity odborníků a školitelů ve výrobě, stavebnictví, zdravotnictví a odvětví služeb po celém světě. Institut vytvořil velkou a rychle expandující síť certifikovaných lektorů poskytujících program TWI ve Spojených státech a po celém světě. TWI sídlí v Syracuse, NY a pobočky, školitele a klienty má ve 31 zemích na šesti kontinentech.

 

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Ve znovuotevřeném domě Brouk a Babka najdete nový obchod SNOWBITCH

Hledáte kvalitní snowboardové nebo skate oblečení? Pak vás určitě potěší, že se brzy v libereckém obchodním domě Brouk...

Další z rubriky

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Na výrobu a servis plynových armatur, ventilů a uzávěrů se již 27. rokem specializuje firma ARMAGAS s. r. o. Její...

Najdete na iDNES.cz