Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají, že zásadní

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
14. – 15. 5. 2015 proběhly v americkém Jacksonville hned dvě zásadní konference, které si kladly otázku „jaká je vlastně role HR v Leanu?“ Summit ukázal, že HR profesionálové mohou hrát vedoucí roli v zavádění štíhlého myšlení ve firmách a HR se tak může posunout ve své strategické roli od „hlídačů pravidel“ k „Lean šampiónům“.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní! | foto: DMC management consulting s.r.o.

Klíčoví řečníci se shodli na tom, že zmiňovaná role HR je naprosto zásadní. „Lean transformace může být úspěšná a jít za obvyklou hranici implementace nástrojů Lean pouze v případě, že společnost definuje účel, proces, lidi a řešení problémů (Purpose, Process, People, Problem Solving). HR hraje klíčovou roli ve všech čtyřech oblastech,“ prohlašuje Mike Hoseus, autor knihy Toyota Culture.

Summitu se účastnily společnosti, které jsou etablovány i na českém a evropském trhu – např. Amazon s výsledky implementace metodiky Job Instruction Training Within Industry (TWI), IBM, kde metodiku TWI používají úspěšně již 75 let, Tokai Rika a další. Účastníci měli možnost vidět mnoho případových studií z různých oborů (výroba, zdravotnictví, služby), které ukázaly univerzálnost Lean nástrojů včetně Kata koučinku a jeho propojení s metodikou TWI. 

Klíčoví řečníci Summitu – Bob Miller, President Arches Leadership a bývalý Executive Director Shingo Prize, David Meier, Cheryl M. Jekiel, zakladatelka Lean Leadership Resource Center a Jamie Flinchbaugh, spoluzakladatel Lean Learning Center a spoluautor The Hitchhiker’s Guide to Lean, představili filozofii Leanu jako využitelnou ve všech oborech podnikání a inspirovali účastníky k novému směru myšlení v HR.

DMC management consulting: přinášíme fungující nástroje i českým firmám

Partnerky DMC management consulting Markéta Šimáková a Jitka Tejnorová se tohoto největšího setkání HR profesionálů zúčastnily a považují je za začátek další etapy vývoje role HR. 

„Summit ukázal, že Lean v HR je téma, které doslova hýbe světem. Načerpaly jsme mnoho inspirace, kterou hodláme sdílet s českými a slovenskými firmami. Budeme přitom spolupracovat s klíčovou osobností Leanu, Davidem Meierem, autorem knih The Toyota Way Fieldbook a Toyota Talent, jehož unikátní zkušenosti s Leanem ve výrobě i HR chceme zprostředkovat našim klientům,“ říká Markéta Šimáková. Evropské firmy budou mít šanci seznámit se s problematikou blíže už na podzim na evropském Summitu TWI ve švédském Malmö, kde budou prezentovat i zástupci českých a slovenských firem.

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Partnerky DMC management consulting Markéta Šimáková a Jitka Tejnorová s autorem knihy Toyota Talent Davidem Meierem

„Moderní nástroje Leanu jsou velmi dobře uplatnitelné i mimo výrobu,“ doplňuje Jitka Tejnorová a dodává: „Ačkoli se to nezdá, v HR zůstává (nejen v porovnání s výrobou) velké množství neefektivních procesů, které často působí kontraproduktivně. Jako příklad bych uvedla případovou studii Kittitas Valley Healthcare, kde zavedením Leanu v oblasti talent management dokázali zmenšit počet typů pracovních pozic o 33 %, což výrazně zvýšilo flexibilitu ve využívání talentů. Výsledkem pilotního projektu na procesu náboru bylo zvýšení počtu kvalitních kandidátů o 25 %. To jsou hodnoty, které jsou v „obvyklém“ HR nastavení považovány za nedosažitelné. Nástroje Leanu jako A3 report či Fishbone přinášejí v HR opravdové úspěchy.“

„V DMC management consulting dále pokračujeme v intenzivní práci na zprostředkování nejmodernějších způsobů řízení a rozšiřování využití ověřených a fungujících nástrojů v českých a slovenských firmách. Naše trhy zůstanou konkurenceschopné pouze v případě, že dokážou úspěšně držet krok s vývojem ve světě,“ uzavírá Markéta Šimáková.

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Role HR v Leanu? Špičky v oboru říkají: zásadní!

Více informací najdete na www.dmc-cz.com a stránkách Lean HR & TWI Summit: twihr.leanfrontiers.com

TWI (Training Within Industry) je vysoce efektivní metoda, která prostřednictvím zavádění mnohokráte prověřených standardů efektivně aplikuje zásady Leanu v provozu klienta. Přináší tak výrazné úspory i tam, kde již byly maximálně optimalizovány náklady na mzdy i materiál a kde zdánlivě není již jak šetřit. TWI spočívá v důkladné standardizaci a optimalizaci všech procesů ve firmě, nutné pro zavádění štíhlých procesů.

TWI institute realizuje TWI školení, certifikaci, koučování a vzdělávání rostoucí komunity odborníků a školitelů ve výrobě, stavebnictví, zdravotnictví a odvětví služeb po celém světě. Institut vytvořil velkou a rychle expandující síť certifikovaných lektorů poskytujících program TWI ve Spojených státech a po celém světě. TWI sídlí v Syracuse, NY a pobočky, školitele a klienty má ve 31 zemích na šesti kontinentech.

 

Autor:

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Vylepšete si firemní systémy díky integrovaným datům D&B

Bisnode

Chcete, aby vaše firemní systémy byly opravdu chytré? Potřebujete mít správné informace vždy po ruce? Rádi byste...

Firma Copy General uspořádala v NN pojišťovně tzv. digitální rallye

Nové fototiskárny HP jedou za vámi. Představí se vám pomocí roadshow

Služby Copy General pro NN pojišťovnu se dočkaly významného rozšíření. Koncem roku 2017 firma spustila službu...

Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem

Státní hypotéky byly i po týdnu k mání. Mladí lidé o ně nemají zájem.

O státní hypotéky nebyl takový zájem, se kterým se počítalo. Před prvním dnem podání žádostí se někteří nezdráhali...

Najdete na iDNES.cz