Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řízení dopravy v Praze je modernější a účinnější díky evropským fondům

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Praha se může těšit na další zefektivnění a zpříjemnění dopravy. V rámci naplňování strategie SMART City pokračuje v modernizaci svého systému pro řízení dopravy v Praze a regulaci městského silničního provozu. Přibylo inteligentně řízených křižovatek i autobusů a tramvají s tzv. preferencí MHD.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Nový kamerový systém s videodetekcí | foto: TSK

Praha, stejně jako další světové metropole, trpí každý den dopravními komplikacemi způsobenými enormním nárůstem dopravy. Ta způsobuje zhoršenou průjezdnost, zvýšené znečištění ovzduší a nehodovost. Řešením, které nabývá na významu, je postupný přechod všech systémů řízení dopravy na systémy telematické. Technická správa komunikací hl. města Prahy ve spolupráci s hl. městem Prahou a dalšími partnery realizovala projekt, který zavádí telematické systémy za účelem zkvalitnění plynulosti a bezpečnosti dopravy.

Telematický systém je soubor informačních a komunikačních technologií a zařízení, které umožňují aktuálně sledovat, vyhodnocovat a řídit charakteristiky dopravy v daném úseku ve velkém objemu a s vysokou přesností. Mezi prvky telematického systému patří např. kamery s funkcemi detekce, algoritmy a SW, kabelové a bezdrátové sítě pro přenos dat, detektory, váhy a informační panely pro řidiče.

Co vše telematický systém dokáže?

Z telematických aplikací se ve městech používá právě řízení křižovatek pomocí světelných signalizačních zařízení (SSZ), systémy ovlivňování a informování řidičů pomocí informačních panelů, řízení v tunelech, parkovací systémy nebo aplikace pro MHD jako např. zajištění tzv. preference MHD.

Přínosem těchto systémů je eliminace rizik vzniku negativních událostí, automatizované a rychlejší reakce na incidenty a snižování ekologické zátěže, úspora času při jízdě, v důsledku pak zvýšení plynulosti a bezpečnosti dopravy.

Telematický systém umožní v praxi nejen zvýšit kapacitu křižovatek se světelnou signalizací o 10-20 %, ale také díky nasazení LED svítilen snížit náklady na údržbu a na spotřebu energie až o 80 %. Systém dynamického řízení rovněž zkrátí čekací doby a sníží zdržení vozidel o 15-35 %.

Instalace detekčních kamer

Instalace detekčních kamer

Měřič úsekové rychlosti s řadičem

Měřič úsekové rychlosti s řadičem

Komunikační systém RSU s GPS a anténou

Komunikační systém RSU s GPS a anténou

Sčítač cyklistů

Sčítač cyklistů

Otočná dohledová kamera

Otočná dohledová kamera

Videodetekční system

Videodetekční system

Projekt pro řízení dopravy v Praze pomůže hlavnímu městu se zařadit mezi vedoucí evropská města

Projekt „Modernizace a dodávky systému řízení dopravy v hl. m. Praze“ splnil cíl snížení negativních vlivů velkých objemů silniční dopravy pomocí zlepšení telematických systémů na území hl. m. Prahy. Prioritou Prahy je zařadit se v oblasti řízení dopravy mezi vedoucí evropská města.

Věcně se projekt zaměřil na obnovu stávajících a výstavbu nových křižovatek a komunikací typu SSZ s vybavením prostředky telematických systémů. V rámci projektu bylo obnoveno 90 a vystavěno 77 křižovatek SSZ. Spolu s tím byl zaveden nový způsob řízení a instalováno modernější technické vybavení.

Projekt je součástí širší koncepce Technické správy komunikací, jejímž cílem je modernizace systému regulace pozemních komunikací a řízení dopravy v Praze. Dalším, navazujícím projektem, je rozšíření telematických systémů o speciální chytré technologie jako jsou detekční zařízení a kamery, prvky regulace jasu a také kompletní renovace tunelu Těšnov.

Podrobnější informace o všech projektech OPD v Praze lze nalézt na webových stránkách www.prahou-plynule.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Připravte se na barevný podzim plný zážitků s NOVASOL
Připravte se na barevný podzim plný zážitků s NOVASOL

Dopřejte si během podzimních měsíců poznání moderních i historických evropských velkoměst s řadou unikátních lokalit, technických zajímavostí a kulturních...  celý článek

Výměna autoskla by měla být provedena výhradně u smluvních partnerů.
Autosklo měňte výhradně u smluvních partnerů

Výměna autoskla z pojistné události vás nemusí stát ani korunu. Nezapomeňte si ale zkontrolovat smlouvu s pojišťovnou, mnoho z nich vyžaduje výměnu autoskla...  celý článek

Snižujte náklady na vytápění a šetřete energii s výrobky FAKRO.
Snižujte náklady na vytápění a šetřete energii s výrobky FAKRO

FAKRO odráží ideu energetické účinnosti ve své nabídce energeticky úsporných výrobků, které představují komplexní řešení k omezování tepelných ztrát.   celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.