Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Revoluce v pražské a regionální dopravě

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Od 27. srpna je cestujícím v Praze a Středočeském kraji k dispozici nový regionální dopravní systém PID Lítačka, který do veřejné hromadné dopravy přináší revoluční novinky usnadňující cestování až třem milionům obyvatel.

Revoluce v pražské a regionální dopravě | foto: DPP

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jednou ze zásadních výhod pro cestující je možnost nahrát svůj dlouhodobý kupón s platností 30 až 365 dní nejen na kartu Lítačka, ale také na In Kartu ČD a bezkontaktní bankovní karty Visa a Mastercard. Kartu, neboli takzvaný nosič jízdného, je navíc možné podle aktuálních preferencí cestujícího změnit, data totiž nejsou uložena na jedné konkrétní kartě, ale v on-line databázi a s kartou propojena. Cestovat v pásmech PID tak nyní můžete i bez fyzické karty Lítačka.

Nový e-shop a konec validátorů

Dlouhodobé kupóny je možné nadále zakoupit na stávajících kontaktních místech, většina cestujících se ale nepochybně rozhodne pro zakoupení kupónu z pohodlí domova prostřednictvím nového e-shopu na stránkách pid.litacka.cz

Zde si mohou uživatelé nejen koupit jízdné dle vybraných pásem včetně kalkulace ceny a vybrat preferovaný nosič (kartu Lítačka, In Kartu ČD nebo bezkontaktní bankovní kartu), ale například také nastavit upozornění na vypršení platnosti kupónu SMS zprávou nebo e-mailem. Přes jeden registrovaný účet na e-shopu může uživatel spravovat několik účtů najednou, což ocení například rodiny s dětmi. Kupón zakoupený na novém e-shopu bude aktivní nejpozději do 60 minut.

Kupón PID můžete nahrát nejen na Lítačku, ale i na In Kartu ČD a bankovní karty...

Co je zásadní, na e-shopu je možné aktivovat kupón online. Validace jízdenek již ve validátorech stanic metra není potřeba. Automaticky byly aktivovány i kupóny, které byly zakoupené před spuštěním nového regionálního dopravního systému a jejich validace ještě neproběhla.

Na e-shopu si také mohou uživatelé ověřit platnost stávajícího kupónů.

Jízdenka ve vašem mobilu

Další novinkou je spuštění mobilní aplikace PID Lítačka. Ta vyhledá nejvhodnější jízdné a umožní nákup jednorázových jízdenek s platností 30 minut až 3 dny přímo z vašeho mobilního telefonu prostřednictvím bankovní karty. Aplikace dokáže zobrazit i aktuální výluky v dopravě a zobrazí uživateli přehled parkovišť P+R s jejich aktuální obsazeností. Zároveň umožňuje nákup několika jízdenek najednou, které si cestující aktivuje podle aktuální potřeby. 

Zakoupenou jízdenku pak může uživatel přeposlat dalšímu uživateli, který má aplikaci nainstalovanou. Oproti dosavadním SMS jízdenkám, které zůstávají v platnosti, je navíc jízdenka zakoupená přes mobilní aplikaci platná ve všech pásmech Pražské integrované dopravy, tedy i v integrovaných částech Středočeského kraje, včetně vlaků Českých drah. 

Nový dopravní systém usnadní cestování přibližně třem milionům obyvatel.

Pokud cestující nevlastní In Kartu ČD a chce cestovat po Praze a Středočeském kraji vlakem, nemusí si již pořizovat fyzickou jízdenku, jako tomu bylo doteď. Aplikace je zdarma ke stažení v App Store a Google Play.

Co bude s Opencard

Se spuštěním nového regionálního systému se pro majitele Opencard nezměnilo nic, všechny platné karty Opencard byly přeneseny do nového systému. Od 1. listopadu ale nepůjde nahrávat na kartu Opencard nové dlouhodobé časové kupóny. Cestující, kteří si před tímto datem zakoupili časový kupón, samozřejmě budou moci s Opencard dál jezdit, dokud jim kupón nevyprší, a to bez nutnosti validace kupónu. 

Po vypršení platnosti si bude moci cestující vybrat z jedné z podporovaných karet – Lítačky, In Karty nebo platebních karet Visa a Mastercard. Od 1. září je také možné vyměnit zdarma jakoukoliv Opencard za novou kartu Lítačka.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Je správný čas na instalaci fotovoltaické elektrárny

Teď je čas na instalaci fotovoltaické elektrárny

Získat malou fotovoltaickou elektrárnu na střechu rodinného domu, víkendového sídla anebo na plochou střechu paneláku...

Firma ČSAD Střední Čechy uvedla do provozu další nové autobusy

Firma ČSAD Střední Čechy uvedla do provozu další nové autobusy

V dubnu tohoto roku nahradilo v ČSAD Střední Čechy deset nových celonízkopodlažních autobusů IVECO Urbanway v provedení...

Revoluce v pražské a regionální dopravě

Revoluce v pražské a regionální dopravě

Od 27. srpna je cestujícím v Praze a Středočeském kraji k dispozici nový regionální dopravní systém PID Lítačka, který...

Najdete na iDNES.cz