Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řešíte prodej či pronájem nemovitosti? A s realitkou, nebo bez?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Ti z vás, kteří v poslední době řešili nebo řeší pronájem či prodej své nemovitosti, si zcela jistě pokládají následující otázku: „S realitkou, nebo bez?“. V tomto článku vám přinášíme porovnání obou variant, které vám vaši volbu možná usnadní.

Řešíte prodej či pronájem nemovitosti? A s realitkou, nebo bez? | foto: Váš domovník

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Píše se rok 2017 a na trhu nemovitostí je nespočet realitních kanceláří, samostatných realitních makléřů, specialistů a dalších „samozvanců“, kteří nabízejí své služby a slibují jen to nejlepší. Na druhé straně zde dnes máme i velké množství ne-realitních serverů a poraden, které prosazují prodej či pronájem bytu nebo domu zásadně bez realitní kanceláře. Jak se v tomto klubku informací zorientovat a nenamotat se do něčeho, čeho potom budeme litovat?

Pojďme se teď podívat na několik pro a proti obou zmíněných variant.

1.Prodej či pronájem nemovitosti bez pomoci realitní kanceláře

Lidé, kteří se pro tuto variantu rozhodnou, jsou většinou tací, kteří již nějakou zkušenost s RK mají (v minulosti již s nějakou spolupracovali oni sami či jejich blízcí a nedopadlo to dobře), nebo si přečetli nepříliš lichotivé reference na internetu. Ono se pak vlastně není čemu divit, pokud člověk naletí podvodníkovi či prostě narazí na nekvalitní služby a servis, přirozeně se další spolupráci s RK brání.

Co nás tedy čeká, když se do toho pustíme sami?

Pojďme se podívat např. na pronájem bytu. V prvé řadě si musíme nastudovat veškeré potřebné informace (zákony, postupy atd.), které k našemu záměru „pronajmout byt“ jednoznačně potřebujeme.

Ono to zní celkem jednoduše – byt se nafotí, sepíše se inzerát, vloží se na internet za nějakou cenu a čeká se na zájemce, který projeví zájem. Pak se podepíše smlouva a byt se předá. Tak jednoduché to ale zdaleka není. Hned zde na začátku se nám „rýsuje“ první nevýhoda pronájmu bez RK – pokud jsme časově vytíženi, nebo jen nechceme trávit hodiny na prohlídkách se zájemci, volba správného zprostředkovatele to může vyřešit.

Řešíte prodej či pronájem nemovitosti? A s realitkou, nebo bez?

Další krok, který nás čeká po volbě našeho budoucího nájemce, je sepsání nájemní smlouvy. Jste-li právník, je to pro vás nejspíš jednoduché, takže proč si smlouvu nesepsat. Nejste-li právník, ale pronajímatel „amatér“, čekají vás další hodiny času hledáním vzoru „ideální“ nájemní smlouvy na internetu. A že jich tam je. Ke škodě všech je jich však velká část bezmála k ničemu. Často obsahují ustanovení, která jsou přímo v rozporu s Novým občanským zákoníkem, který s sebou zrovna v oblasti pronajímání přinesl mnoho změn.

Další možností, která se nám nabízí, je využít, resp. zakoupit si nájemní smlouvu z některých webových portálů, které nabízejí i její částečnou úpravu dle našich představ. Všimli jste si: „zakoupit“. Na některých ne-realitních serverech jsou smlouvy i tak placené. Nejlepší a nejjistější variantou tak pořád zůstává nechat si sepsat kvalitní nájemní smlouvu „na míru“ nějakou renomovanou právní kanceláří.

Hurá, i tento krok máme za sebou. Teď nás čeká předání bytu novému nájemci. Měli bychom sepsat detailní předávací protokol, zapsat stavy měřidel, předat si klíče, byt do protokolu nafotit, popsat vybavení a byt si nakonec i fyzicky předat.

Když to tedy shrneme – pronajímat bez realitky ano, ale raději jen v případě, že se v tomto oboru dobře vyznáte a máte na to čas. Pro někoho je to zábava, pro druhého martyrium. A co se prodeje týká? Pokud nejste opravdový odborník na slovo vzatý, pak je v tomto ohledu jednání na „vlastní pěst“ velice riskantní.

2.Prodej či pronájem nemovitosti s pomocí realitní kanceláře

V prvním bodě jsme se bavili o pronájmu, pojďme tedy naladit na stejnou notu. Co je nutné zvážit, když se rozhodneme svěřit pronájem bytu do rukou realitní kanceláře?

Hned zkraje je třeba důkladně prozkoumat trh a zjistit, jaké služby jednotlivé RK nabízejí a co vše jsou pro nás schopny udělat. Ve chvíli, kdy se nám nějaká ta realitka zalíbí, je potřeba si o ní zjistit co nejvíce informací a „udělat si obrázek“. V dnešní době internetu je to celkem jednoduché a téměř na každou se dočteme různé reference z řad jejich klientů.

Máme-li vybranou realitku, tak co dál? Nejprve je dobré se nezávazně setkat a vyložit karty. Tím myslíme na rovinu se na vše doptat, tedy co vše zahrnuje jejich servis a co spoluprací s nimi získáme (s čím nám pomohou, poradí, kdo jim bude platit provizi a v jaké výši, jakým způsobem vybírají našeho budoucího nájemce – prověřují jej nějak, kdo pro ně řeší právní servis atd.).

Toto jednání nám mnohé poodhalí (kvalitu, přístup, znalosti, zkušenosti, ochotu...). Nemáme-li po schůzce dobrý pocit, je na místě se poohlédnout jinde.

Najdeme-li si kvalitní realitní kancelář, poté nám „pronájem bytu s realitkou“ ušetří nejen spoustu času, ale i peněz. Taková realitní kancelář za nás zajistí vše potřebné od profesionálně zpracované inzerce (cena, fotografie, popis...) přes kvalitní výběr nájemníka (vč. jeho prověření), zajištění nájemní smlouvy a vypracování detailního předávacího protokolu až po pomoc s energiemi a vším, co je třeba s naší minimální časovou zátěží.

Řešíte prodej či pronájem nemovitosti? A s realitkou, nebo bez?

Na trhu dnes dokonce existují i společnosti, které se vám postarají nejen o jednorázové zprostředkování pronájmu, tedy vyhledání vhodného nájemce a předání nemovitosti, ale budou se za vás i o správně fungující nájemní vztah po celou dobu jeho trvání starat a řídit jej.

Ono je hezké, pokud všechno funguje tak, jak má a nájemník platí. Staráte-li se o vše sami, musíte ale počítat s tím, že může přijít doba, kdy budete muset čelit různým výzvám (nezaplaceným nájmům, rozbitému sporáku, protékajícímu záchodu, vytopeným sousedům, rozúčtování služeb, možná občasným dohadům s nájemcem, dodatkům, dohodám, výpovědím a mnohému dalšímu).

Závěrem si vše shrňme

Pokud se rozhodnete pronajímat bez realitky a znáte-li danou problematiku nebo jste ochotní se ji naučit a věnovat tomu čas, tak proč ne. Jen je třeba počítat s tím, že vás to bude stát nějaký ten volný čas, běhání, zjišťování, papírování a v neposlední řadě i nějakou tu korunu.

Při pronájmu s realitkou svěříte svou nemovitost do rukou prakticky cizím lidem, a tak je zde zcela jistě na místě podotknout, že výběr toho správného realitního partnera je alfou a omegou celé věci. Zvolíte-li dobře, ušetří vám nejen čas a peníze, ale i mnohé starosti. A pokud se rozhodnete i pro možnost zastřešení kompletní správy vašeho pronájmu profesionálem, pak se pro vás může pronajímání stát opravdovým pasivním zdrojem příjmu.

Jednou ze společností, která se na správu pronájmů přímo specializuje, je společnost VÁŠ DOMOVNÍK s.r.o., která působí na realitním trhu od roku 2013, a to převážně v Plzni a Praze. Má nespočet spokojených klientů od vlastníků jednotlivých bytů/domů až po celé činžovní domy. Více informací můžete najít na www.vasdomovnik.cz.

Protože jsme dnešní článek věnovali převážně pronájmu, nadcházející věnujeme výhradně prodeji a ukážeme vám opět pro a proti spolupráce s nebo bez RK.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

ZF Engineering rozjíždí nové projekty a nabízí pracovní příležitosti

ZF Engineering Plzeň rozšiřuje působnost, nabízí pracovní příležitosti

ZF Engineering Plzeň s.r.o. je součástí nadnárodního koncernu ZF Group. Ten patří mezi největší dodavatele v oblasti...

Správný výběr kanálových poklopů rapidně zvyšuje kvalitu vozovky

Správný výběr kanálových poklopů rapidně zvyšuje kvalitu vozovky

Proč jsou někde kanály tak propadlé, že jízda přes ně představuje vážnou hrozbu pro tlumiče, zatímco jinde navazují na...

Zásilková služba FOFR doveze i to, co ostatní odmítají

Zásilková služba FOFR doveze i to, co ostatní odmítají

FOFR je česká zásilková služba specializující se na přepravy nadměrných a nebezpečných zásilek. Prostě takových, které...

Najdete na iDNES.cz