Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekordní rok ekologických investic v ostravské huti ArcelorMittal zná první spuštěný filtr

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Huť ArcelorMittal Ostrava již spustila první ze 14 ekologických investic v celkové hodnotě 3 miliardy korun, které se letos v huti staví. Nový filtr velikosti třípatrového domu odprašuje dva chladicí pásy v jižní části aglomerace a zachytává prach včetně těch nejmenších částic a benzo(a)pyrenu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Výstavba nadstandardních ekologických investic v ostravské huti jede naplno | foto: ArcelorMittal Ostrava a.s.

Dalších 13 nadstandardních ekologických investic se v huti ještě staví. Většina z nich se věnuje odprašování nejprašnějších provozů, patří mezi ně však i investice na snížení emisí oxidu dusíku či ekologizace hasicí věže koksovny. Všechny zmiňované investice podpořila EU, protože huť díky nim sníží své emise hluboko pod evropské limity dané nejlepší dostupnou technikou.

Čerstvě vyrobený koks je žhavý a začíná na vzduchu hořet, nově ekologizovaná...

Již v dubnu se rozeběhl tkaninový za 400 milionů korun

 Pohled na areál huti dnes nabízí zvláštní podívanou. Kromě komínů se tu tyčí hned několik jeřábů a cesty křižují bagry a nákladní automobily se stavebním materiálem a technologiemi. Není se čemu divit, v největším průmyslovém výrobním areálu právě probíhají stavby za tři miliardy korun! Všechny mají společný cíl: snížit vliv výroby železa a oceli na životní prostředí na minimum. Ročně se zde vyrobí přes dva miliony tun železa a dva miliony tun oceli.

„Už čtvrtým rokem plníme emisní limity EU platné od roku 2016. Po spuštění nadstandardních investic na konci letošního roku snížíme své emise hluboko pod požadavky EU. Jsem hrdý, že se ostravská huť zařadí mezi nejčistější hutě na světě,“ dodává Tapas Rajderkar, generální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Jako první byl dokončen tkaninový filtr na jižní části spékárny rud, který odprašuje její dva chladicí pásy. Tato investice za více než 400 milionů korun sníží ročně emise prachu o 61,5 tuny, přičemž bude zachytávat i malé částice a benzo(a)pyren. Nespornou výhodou filtru je spolu s jeho nejvyšší možnou účinností i tichost jeho provozu.

Nejmladší z dotovaných investic, jejíž stavba se teprve rozběhne, je ekologizace hasicí věže koksovny. Ta se dočká nového odprašovacího systému vevnitř věže, který posílí stávající lamely. Kromě něj bude věž také zvýšena o čtyři metry, aby si zachovala ideální tah. Funkce hasicí věže je klíčová, neboť čerstvě vytlačený koks začíná na vzduchu ihned hořet a musí se co nejrychleji zchladit, aby mohl být využit při výrobě železa. Právě tento úkol splňuje hasicí věž, která skropí žhaví hořící koks a zchladí jej ze 1100°C na cca 300°C.

Čerstvě vyrobený koks je žhavý a začíná na vzduchu hořet, nově ekologizovaná...

Čerstvě vyrobený koks je žhavý a začíná na vzduchu hořet, nově ekologizovaná hasící věž jej uhasí a zároveň zachytí více prachu

Všechny letošní ekologické projekty podpořila jako nadstandardní investice Evropské unie. Kromě spuštěného odprašování chladicích pásů se nových tkaninových filtrů dočká například zavážení vysokých pecí, výklopníky v jižní i severní části aglomerace, systém zavážení výklopníků rudného mostu, dopravní cesty či čistící stanice torpédových vozů. Všechny tyto investice sníží emise prachu.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Jan Cichý
Filtry v železárnách zachytí tisíce tun prachu. Co s ním?

Železárny v regionu investovaly miliardové prostředky do odprášení provozů. Obrovské filtry zachytí tisíce tun prašných částic z oceláren. Jejich likvidace je...  celý článek

PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka
PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka

PORG Ostrava se stabilizoval jak počtem studentů, tak pedagogickým sborem. V letošním roce jsme úplným gymnáziem, máme už osm ročníků.   celý článek

Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu.
Soutěž o pátého inovačního oskara je v plném proudu

Až do 15. září se malé a střední firmy mohou přihlašovat do soutěže Inovační firma Moravskoslezského kraje, kterou 28. března oficiálně vyhlásil...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.