Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Po osmi letech nákladné rekonstrukce připravuje již na podzim tohoto roku Pohřební ústav hl. m. Prahy ve Strašnicích otevření nového urnového pohřebiště. Pro veřejnost by se mělo otevřít 19. 11. 2015.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim | foto: Pohřební ústav hl. m. Prahy

Již v letošním roce bude možné využít obnovené hřbitovní plochy naproti krematoriu Strašnice jako urnový háj s hrobovými místy pro ukládání uren a loučku rozptylu a vsypu. Ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch je přesvědčen, že se otevřením tohoto hřbitova nejen rozšíří možnosti Pražanů ukládání zpopelněných ostatků novými urnovými místy, ale že ti především získají možnost uložit zpopelněné ostatky svých blízkých také na loučce vsypu, což v této lokalitě dosud možné nebylo.

Historický strašnický hřbitov oplývá množstvím zajímavých památek. Jednou z jeho předností je vynikající poloha nedaleko centra Prahy. Rozsáhlá rekonstrukce byla zahájena již v roce 2007. Podnětem byla skutečnost, že se na hřbitově usadila skupina lidí bez domova, kteří likvidovali hroby a hrobky významných osob z období před druhou světovou válkou.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

Hřbitov ve Strašnicích oplývá bohatou historií

Hřbitov byl založen koncem 18. století německou evangelickou církví a v roce 1945 byl zkonfiskován na základě dekretu č. 108/1945 Sb. ve znění zákona č. 84/1949 Sb. V roce 1950 byl uzavřen a pohřbívání i ukládání uren bylo nadále zakázáno. V plánu byla na rok 1966 likvidace hřbitova a využití prostoru pro sportoviště.

V roce 1954 byla kaple na hřbitově dána do užívání Československé církvi husitské k bohoslužebným účelům. K likvidaci hřbitova nedošlo a celý opuštěný a nepoužívaný pustnul, ohradní zeď se rozpadala a postupně začali hrobky i domek hrobníka používat bezdomovci. Tento neutěšený stav se rozhodl Pohřební ústav hl. m. Prahy řešit a požádal Hlavní město Prahu o investiční prostředky na vybudování urnového háje.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

Evangelický hřbitov se stal kulturní památkou, rekonstrukce mohla započít

V roce 2002 vydalo Ministerstvo kultury rozhodnutí, ve kterém prohlašuje celý prostor evangelického hřbitova a jmenovitě 15 hrobů a hrobek za kulturní památku, která je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek. Hlavní město bylo postaveno před úkol zajistit obnovu tohoto pohřebiště v souladu s požadavky Ministerstva kultury na rekonstrukci kulturní památky.

Práce na rekonstrukci hřbitova pokračovaly dle možností daných rozpočtem Hlavního města. V letošním roce byla dokončena základní část projektovaných prací, tedy rekonstrukce ohradní zdi, hrobnického domku a hřbitovní kaple. Dále byly provedeny restaurátorské práce na hrobech a hrobkách památkově chráněných. Došlo k vybudování povrchů cest, rozvodů vody, elektrického osvětlení a nově je založena loučka vsypu a loučka rozptylu.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

„Rovněž zprovozníme čtyři hřbitovní pole, a to dvě po pravé a dvě po levé od vstupu do hřbitova, kde se odstranily rozpadlé zbytky náhrobků a citlivě, aby byl zachován původní ráz hřbitovní architektury, byla vybudována nová urnová místa. Zbývající hřbitovní pole zůstávají zatím v původním stavu a budování nových urnových míst je plánováno v dalších letech dle potřeby,“ prozradil ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy Julius Mlčoch.

Více informací o strašnickém hřbitovu a Pohřebním ústavu hl. m. Prahy najdete na www.pohrustav.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Umělá inteligence úspěšně dokončila dílo Antonína Dvořáka

Antonín Dvořák

Dvořákův rozepsaný fragment si nastudovala a úspěšně dokončila umělá inteligence AIVA. Vznikl tak unikátní kulturní...

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Dieta, která chutná! Lucie díky ní zhubla 14 kilogramů za 2 měsíce!

Hubnutí vlastně není žádná věda. Stačí naučit své tělo, aby spalovalo tuky a budovalo svaly. Jenže jak toho dosáhnout?...

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tichá tepelná čerpadla vám pohodlí domova nenaruší

Tepelná čerpadla prošla v uplynulých 20 letech významnými konstrukčními změnami a výrobci vždy dbali především na...

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Teď na Lotyše! Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Tři zápasy, šest bodů a skóre 12:7. Taková je bilance české hokejové reprezentace na právě probíhajícím světovém...

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Zdeptají Češi Italy? Vsaďte si a získejte 500 Kč zdarma!

Mistrovství světa v hokeji na Slovensku nabírá grády. Česká reprezentace se den po bitvě s Lotyšskem postaví Italům,...

Další z rubriky

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Martýrium jednoho srdce a dvou osudů pro tři herce. Tak by se dala popsat divadelní hra Neumím jinak než láskou, která...

Olympic do Čelákovic přivezou hity i novinky z alba Trilobit

Tatiana Vilhelmová v Mělníku přiblíží život Boženy Němcové

Jedinečný koncert nestárnoucí rockové legendy české hudební scény, skupiny Olympic, se odehraje 1. května v Kulturním...

Jak zvolit vysokou školu, abyste uspěli na trhu práce i po roce 2030?

Jak zvolit vysokou školu, abyste uspěli na trhu práce i po roce 2030?

Jste rodiči středoškoláků a chcete udělat pro své děti to nejlepší? Hledáte cestu, jak vybrat vzdělání, které zajistí...

Najdete na iDNES.cz