Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Po osmi letech nákladné rekonstrukce připravuje již na podzim tohoto roku Pohřební ústav hl. m. Prahy ve Strašnicích otevření nového urnového pohřebiště. Pro veřejnost by se mělo otevřít 19. 11. 2015.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim | foto: Pohřební ústav hl. m. Prahy

Již v letošním roce bude možné využít obnovené hřbitovní plochy naproti krematoriu Strašnice jako urnový háj s hrobovými místy pro ukládání uren a loučku rozptylu a vsypu. Ředitel Pohřebního ústavu hlavního města Prahy Julius Mlčoch je přesvědčen, že se otevřením tohoto hřbitova nejen rozšíří možnosti Pražanů ukládání zpopelněných ostatků novými urnovými místy, ale že ti především získají možnost uložit zpopelněné ostatky svých blízkých také na loučce vsypu, což v této lokalitě dosud možné nebylo.

Historický strašnický hřbitov oplývá množstvím zajímavých památek. Jednou z jeho předností je vynikající poloha nedaleko centra Prahy. Rozsáhlá rekonstrukce byla zahájena již v roce 2007. Podnětem byla skutečnost, že se na hřbitově usadila skupina lidí bez domova, kteří likvidovali hroby a hrobky významných osob z období před druhou světovou válkou.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

Hřbitov ve Strašnicích oplývá bohatou historií

Hřbitov byl založen koncem 18. století německou evangelickou církví a v roce 1945 byl zkonfiskován na základě dekretu č. 108/1945 Sb. ve znění zákona č. 84/1949 Sb. V roce 1950 byl uzavřen a pohřbívání i ukládání uren bylo nadále zakázáno. V plánu byla na rok 1966 likvidace hřbitova a využití prostoru pro sportoviště.

V roce 1954 byla kaple na hřbitově dána do užívání Československé církvi husitské k bohoslužebným účelům. K likvidaci hřbitova nedošlo a celý opuštěný a nepoužívaný pustnul, ohradní zeď se rozpadala a postupně začali hrobky i domek hrobníka používat bezdomovci. Tento neutěšený stav se rozhodl Pohřební ústav hl. m. Prahy řešit a požádal Hlavní město Prahu o investiční prostředky na vybudování urnového háje.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

Evangelický hřbitov se stal kulturní památkou, rekonstrukce mohla započít

V roce 2002 vydalo Ministerstvo kultury rozhodnutí, ve kterém prohlašuje celý prostor evangelického hřbitova a jmenovitě 15 hrobů a hrobek za kulturní památku, která je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek. Hlavní město bylo postaveno před úkol zajistit obnovu tohoto pohřebiště v souladu s požadavky Ministerstva kultury na rekonstrukci kulturní památky.

Práce na rekonstrukci hřbitova pokračovaly dle možností daných rozpočtem Hlavního města. V letošním roce byla dokončena základní část projektovaných prací, tedy rekonstrukce ohradní zdi, hrobnického domku a hřbitovní kaple. Dále byly provedeny restaurátorské práce na hrobech a hrobkách památkově chráněných. Došlo k vybudování povrchů cest, rozvodů vody, elektrického osvětlení a nově je založena loučka vsypu a loučka rozptylu.

Rekonstruovaný hřbitov ve Strašnicích by měl být otevřen již na podzim

„Rovněž zprovozníme čtyři hřbitovní pole, a to dvě po pravé a dvě po levé od vstupu do hřbitova, kde se odstranily rozpadlé zbytky náhrobků a citlivě, aby byl zachován původní ráz hřbitovní architektury, byla vybudována nová urnová místa. Zbývající hřbitovní pole zůstávají zatím v původním stavu a budování nových urnových míst je plánováno v dalších letech dle potřeby,“ prozradil ředitel Pohřebního ústavu hl. m. Prahy Julius Mlčoch.

Více informací o strašnickém hřbitovu a Pohřebním ústavu hl. m. Prahy najdete na www.pohrustav.cz.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Bydlení v pražské Libni? Klidné, pohodlné a luxusní.
Bydlení v pražské Libni? Klidné, pohodlné a luxusní

Libeň patří do velmi dynamicky se rozvíjející Prahy 9. Městská část mezi Vysočany a Karlínem se těší ze snadné dostupnosti do centra Prahy díky skvělé...  celý článek

Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů.
Plynaři pomohou s výměnou dosluhujících plynových spotřebičů

Pomalu se blížící topná sezóna prověří aktuální stav plynových spotřebičů, které se starají o vytápění našich domů nebo bytů. Pro ty, kteří již tuší, že stav...  celý článek

Čistou přírodou s čistou stopou.
Čistou přírodou s čistou stopou

Svěžest, čistý vzduch, svoboda, zdroj energie a krásy, která se jen tak neokouká. Takové je čarovné kouzlo přírody, kterému jen málokdo z nás odolá. A právě...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.