Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rekonstrukce bytového domu v Brně. Jak na ni získat peníze?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V dnešní době, kdy města privatizují část svého bytového fondu, stojí současní nájemníci či budoucí vlastníci před otázkou, jakým způsobem získat dostatek finančních prostředků, aby se mohli vrhnout do rekonstrukce bytového domu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Rekonstrukce bytového domu v Brně. - Před a rekonstrukci | foto: TEKOREAL s.r.o.

Pro „dofinancování“ rekonstrukce bytového domu existuje několik způsobů
Města v některých případech vracejí část kupní ceny zpět, a to jako dotaci na rekonstrukci koupeného objektu. Ne vždy ale mohou být tyto prostředky dostačující.

Pro "dofinancování" rekonstrukce bytového domu existuje několik způsobů. Po vyčerpání dotace mohou být další opravy odloženy a postupně realizovány z fondu oprav. Toto řešení je však zdlouhavé a nepřináší kýžený efekt v řádech týdnů nebo měsíců, ale spíše let.

Další možností je využití nabídky bankovních ústavů, které na rekonstrukce bytového domu poskytují úvěry. Ne každý je ale ochoten se na dlouhá léta zadlužit, popřípadě dát do zástavy svůj právě koupený byt. Existuje i třetí způsob, jak získat finance na rekonstrukce bytového domu, který vlastníky nijak finančně nezatěžuje a efekt je v podstatě okamžitý.

Je jím prodej právě nabytých a ve většině případů nevyužitých půdních prostor nebo dokonce i plochých střech. Oslovili jsme pana Luďka Kováře, jednatele brněnské společnosti TEKOREAL s.r.o., která se na odkup, projekci a výstavbu půdních bytů specializuje.

Proč by měla bytová družstva a společenství vlastníků svoje půdní prostory prodávat?
Jedná se o rychlé, jednoduché a ekonomicky výhodné řešení vzniklé situace po odkoupení bytového domu, který může být v takovém technickém stavu, že investice do jeho rekonstrukce může dosahovat velmi vysokých částek.

Za půdní prostor o velikosti 200m2 lze získat až 2 miliony korun

Kolik mohou vlastníci za svoje půdní prostory v Brně obdržet peněz?
Vzhledem k tomu, že společnost TEKOREAL s.r.o. je firma brněnská, mohu hovořit pouze o cenách v Brně a okolí.  Jedním z nejdůležitějších faktorů je lokalita ve které se daný dům nachází. Dále je důležité zda je v domě výtah, popř. zda-li je možné výtah vybudovat atp. Ceny půdního prostoru se pohybují řádově mezi 5 až 10 tisíci korunami za metr čtvereční. Ve velmi žádaných lokalitách pak i více. Jednoduchým výpočtem je možné dojít k závěru, že za půdní prostor o velikosti 200m2 mohou bytová družstva získat až 2 miliony korun, které lze použít například na zmíněné rekonstrukce bytového domu.

Navíc, nad rámec kupní ceny, seriozní firmy vymění starou střešní krytinu za novou. Je třeba si uvědomit, že efekt může být i dlouhodobý. Zvýší se komfort v bytech pod půdním prostorem a v neposlední řadě přibudou noví obyvatelé, kteří budou přispívat do fondu oprav.

Existují nějaká úskalí při prodeji půdních prostor?
Ze zkušenosti mohu říci, že pokud se "bytový dům" rozhodne prodat svůj půdní prostor, je administrativně jednodušší uskutečnit tento prodej ve fázi, kdy je dům ve vlastnictví družstevním. Pokud se prodej odehrává až po vzniku společenství vlastníků, je třeba souhlasu všech spoluvlastníků a může dojít ke zdržení prodeje z důvodu administrativních průtahů. 

Jaké jsou nevýhody odprodeje půdních prostor?
Nevím zda-li se jedná přímo o nevýhodu, nicméně je třeba upozornit na skutečnost, že následná výstavba nových bytů je spojena s určitým stavební ruchem, který nemusí být vždy pro stávající obyvatele domu příjemný.

Pokud se ale vlastníci rozhodnou pro prodej firmě, která se na tento druh staveb specializuje a navíc je schopná jak rekonstrukce bytového domu, tak půdní vestavby uskutečnit paralelně, navíc s kombinací s administrativní pomocí při čerpáním dotace, tak si dovoluji tvrdit, že klady jednoznačně převyšují nad zápory.

Rekonstrukce bytového domu v Brně. - Před rekonstrukci
Rekonstrukce bytového domu v Brně. - Po rekonstrukci

Rekonstrukce bytového domu v Brně před a po.

Ideální je, když rekonstrukce bytového domu a půdní vestavby probíhá současně

Jak poznáme seriozní firmu, která vše uskuteční dle představ družstevníků?
Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Na trhu se vyskytuje spousta firem a realitních kanceláři, které se snaží v půdních vestavbách prosadit. Ale zdaleka ne všichni jsou v tomto ohledu profesionály. První na co by se měli vlastníci při výběru firmy zaměřit, jsou již realizované projekty, které bývají prezentovány např. na webových stránkách, případně si tyto reference od firmy přímo vyžádat.

Důležité je také to, jakým způsobem bude výstavba probíhat a aby rekonstrukce bytového domu a půdní vestavby probíhala pokud možno současně. Může se stát, že se to kvůli administrativním průtahům nepodaří, ale je třeba se o to v maximálně možné míře pokusit. Velmi důležité je i to, aby příslušná firma tuto akci prováděla vlastními zaměstnanci, protože komunikace s najatými firmami se řeší tak říkajíc "přes koleno".

Zkušenosti a znalosti dané problematiky jsou opravdu velmi důležité, protože tento způsob stavění je velmi specifický, nestaví se "na zelené louce" a každá chyba ať už v projekci, při vyřizování náležitostí souvisejících se stavebním povolením, tak i při samotné realizaci znamená administrativní i stavební průtahy.  Tato problematika je dosti obsáhlá, ale troufám si tvrdit, že solidní firmu se zázemím a zkušenostmi lze rozpoznat ve velmi krátké době.

Děkuji za rozhovor.

Autor:

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že půjčku můžete vyřídit kompletně on-line?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa
Netušené výhody a osobní asistent na telefonu s firemními kartami Visa

Firemní karty Visa přináší podnikatelům i zaměstnancům často až nečekané množství výhod. Věděli jste, že placením s nimi získáte nárok na výhodné nabídky a...  celý článek

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay
Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou je předčasné uvažovat o letní dovolené....  celý článek

Havarijní pojištění za hubičku
Havarijní pojištění za hubičku

Chcete-li zlevnit havarijní pojištění, každý, kdo tomu aspoň trochu rozumí, vám poradí pár základních věcí. Určitě mezi nimi bude, abyste si zvolili vyšší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.