Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Vládní krize pradoxně může pomoci trhu s realitami

Komerční sdělení   14:56aktualizováno  14:56 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Aktuální dění, ať již jde o hrozbu demise vlády či snahu o odvolání ministra financí Andreje Babiše, nevyvolává pozitivní pocity pravděpodobně v nikom. Nejde o soudy, zda je situace dobrá či zlá, zda je ministr či premiér tou správnou osobou na svém místě. Jedná se především o stabilitu a působení v rámci mezinárodní politiky, kdy taková situace rozhodně není líbivou vizitkou. Na všem zlém však lze nalézt něco dobrého. A tak i v situacích, ať již jsou jakkoli nepříjemné, existují subjekty, jimž mohou pomoci. Mezi ně patří trh s realitami. Ptáte se proč?

Vládní krize pradoxně může pomoci trhu s realitami| foto: iDNES.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

V oblasti prodeje nemovitostí byly poslední roky velmi příznivé. Cena nemovitostí stoupla, takže byli spokojení prodejci. Banky, ke spokojenosti potenciálních kupců, nabízely hypotéky s nebývale nízkými úrokovými sazbami. “Vzhledem k situaci, kdy panuje pozitivně se vyvíjející ekonomika, nízká nezaměstnanost, díky úrokovým sazbám jsou levné peníze a dosáhne na ně téměř každý, se nám v realitní kanceláři téměř nezavřou dveře,” komentuje situaci makléřka Kaktus reality Barbora Možiešíková.

Od 1. dubna 2017 však začala ČNB regulovat trh s nemovitostmi, prostřednictvím doporučení, které znevýhodnilo podmínky pro žadatele o hypotéku a tedy potenciální klienty prodejců realit. Ti nyní musí minimálně 10% ze zástavní hodnoty kupované nemovitosti hradit ze svých vlastních zdrojů. Laicky řečeno, nedostanou již hypotéku ve 100% výši ceny nemovitosti, ale jen 90 % a i to pouze ti šťastnější. Kupujete-li dům v hodnotě 4 miliónů korun, musíte mít alespoň 400 000 korun z vlastních zdrojů. To není zanedbatelná částka, a troufáme si tvrdit, že především mladým rodinám značně komplikuje možnost pořízení vlastního bydlení. Zároveň ČNB doporučuje, že hypotéky v rozsahu 80-90% mohou tvořit pouze 15% všech hypoték. Pokud tedy nebudete patřit mezi 15 % vyvolených, budete potřebovat ještě více vlastních zdrojů, minimálně tedy 20 % hodnoty nemovitosti.

A nyní se dostáváme k souvislosti vládní krize a realitního, potažmo hypotečního trhu. Na začátku letošního roku totiž vláda jednala o návrhu novely zákona, na základě které by ČNB mohla znevýhodnit kupující ještě více. Nyní je totiž podíl částky z odhadní hodnoty, který mohou banky půjčit kupujícím komunikován pouze jako doporučení od ČNB. Dle novely by však mělo jít o striktní nařízení. V situaci, kdy je vláda destabilizovaná, pravděpodobně nebude schopna zmíněnou novelu schválit, čímž by alespoň na čas byly zachovány výhodnější podmínky pro kupující.

“Předpokládám, že rozhodnutí ČNB o regulaci realitního trhu a výše hypoték bylo nastoleno především kvůli obavám z velké zadluženosti obyvatel. Avšak nejsem si jist, zda situaci prospívá logicky navazující zvýšení úrokových sazeb a fakt, že mnoho kupujících sáhne po mnohem méně výhodných spotřebitelských úvěrech, kterými vykryjí potřebu vlastních zdrojů,” reaguje vedoucí realitní kanceláře Kaktus Kamil Kůs.

Je překvapivé, že vláda a ČNB nepodporují investice do nemovitostí. S regulací podmínek hypoték a následným zvýšením úrokových sazeb, pravděpodobně klesne poptávka po nemovitostech a zákonitě tedy klesne jejich cena. Což může být pro kupující v jistém ohledu výhodné, avšak ekonomice to neprospěje.

“Věříme, že chystaná opatření budou mírnější a regulace nebude tak hrozivá, jak se v současnosti zdá. Vlastní bydlení je bezesporu výbornou investicí do stability rodiny a pokud o něm uvažujete, je ideální doba jednat, protože budoucnost je nejistá a aktuálně to vypadá, že čas hraje díky vládní krizi ve váš prospěch,” doplňuje Kůs.

Témata: ks-napravo