Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Úroky u úvěrů porostou dál: refinancujte a zafixujte hypotéku

Komerční sdělení   11:20aktualizováno  11:20 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Sazby u hypotéčních úvěrů půjdou nahoru, což spolu s ostatními změnami na hypotéčním i nemovitostním trhu, citelně pocítí jak ti, kteří o sjednání hypotéky teprve uvažují, tak ti, kteří již hypotéku splácejí. Přesto se podle odborníků aktuálně nabízí zhruba 156 tisícům lidem s hypotékou možnost zafixovat její úrok do budoucích let za stále ještě nižších úrokových sazeb.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek| foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Z údajů bank vyplývá, že letos skončí fixace u 156 tisíc hypotéčních smluv z celkových asi zhruba 650 tisíc smluv. Jedná se má o úvěry v objemu 45 miliard korun.

„Pokud někdo uvažuje o hypotéce, nebo mu bude končit fixace hypotéky, určitě by si měl všimnout, že úroky v lednu vzrostly nejrychleji za posledních deset let. V lednu se dostala průměrná úroková sazba hypoték 2,28 procenta a dá se počítat i s dalším zdražováním,“ říká úvěrová specialistka společnosti Partners Lucie Drásalová.

Refinancování hypotéky v předstihu

praktickyfunguje tak, že klient má od uzavření nové smlouvy dvě úvěrové smlouvy odstávající banky i od nové banky a dvě zástavní smlouvy. Jakmile mu skončífixace v původní bance, ta stáhne zástavní právo z katastru, a uvolní tak místopro zástavní smlouvu nové banky. Pro klienta banky, která předfixaci nabízí,nově zafixované podmínky mohou začít platit i v okamžiku podpisu smlouvy.Klient nemusí čekat, až mu vyprší jeho stará smlouva.

Důvodem je, že Česká národní banka zvyšuje základní úrokové sazby, čímž zdražuje peníze na mezibankovním trhu, a to se promítá do zvyšování úroků u všech typů úvěru. Lidé, kteří uvažují o hypotéce, nebo akorát řeší její refinancování by proto měli volit fixaci na delší dobu, protože jenom pro letošek odhadují analytici, že průměrný úrok u hypotéky stoupne na tři procenta.

Příklad z praxe

Hitem posledních měsíců v oblasti refinancování hypoték se tak stala takzvaná předfixace hypotéční úrokové sazby, nebo prostě sjednání nové hypotéky za aktuálních podmínek, i když u té staré ještě nevypršelo výročí fixace. Má to ale háček. Využít ji mohou vždy jen v daném předstihu před výročím fixace, většinou půlročním, jednoročním a někdy i dvojročním. I tak se to ale vyplatí; uveďme si to na modelovém příkladu rodiny, která využila předfixace koncem loňského roku, kdy byly úroky stále ještě na svých minimech. V té době měla rodina sjednanou hypotéku s pětiletou fixací s úrokovou sazbou 2,89 % ročně a to do 24. 7. 2018. Její měsíční splátka tak činila spolu s pojištěním proti neschopnosti splácet úvěr jako podmínkou banky celkem 13 069 korun. Poté, kdy ale využila možnost refinancovat hypotéku s ročním předstihem, zajistila si lepší podmínky, než by získala v době, kdy by jí fixace u hypotéky u staré smlouvy skutečně vypršela. Díky nízkým úrokům na trhu si tak snížila úrokovou sazbu z 2,89 % na 1,98 % ročně a navíc ji zafixovala na dalších pět let, tedy až do roku 2022. Nejenže si tím snížila měsíční splátku z 13 069 korun na 12 660 korun, ale předešla tak i svým budoucím ztrátám plynoucím ze zvyšování úroků u hypoték.Stejně lze přitom postupovat i za současných podmínek, kdy úrokové sazby nejsou již tak příznivé, ale je jisté, že ty budoucí budou o ještě něco méně příznivější.

Úroky ještě vzrostou

„Jestliže loni byly úroky u hypoték pod dvěma procenty a už na začátku letošního roku jsou takřka na skoro 2,3 % ukazuje to na to, že o možnosti refinancovat a zafixovat si hypotéku za současný stále ještě ucházející úrok na další roky, by se měli zajímat všichni, kdo mají sjednaný takzvaný plovoucí úrokovou sazbu, nebo ti, kterým končí nebo se blíží konec fixace,“ vysvětluje Lucie Drásalová. Zdůrazňuje přitom že pokud jim v tomto ohledu jejich banka nevyjde vstříc a třeba jim dřívější zafixování úroku u hypotéky nenabídne, byť se jim blíží výročí fixace, mohou si vybrat jinou banku a úroky u své hypotéky u ní zafixovat už teď a za současných podmínek na tři, pět, deset a více let dopředu.

To, že si lidé, že nyní je jedna z posledních příležitostí předejít dalším nákladům plynoucích ze zdražování hypotéčních úvěrů, potvrzuje i mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek: „Zájem o naší služby Early refix, kdy stávající klienti mohou zpravidla šest až dvanáct měsíců před skončením fixace získat úrokovou sazbu, která odráží aktuální sazby na trhu, stoupá v řádu desítek procent, a to zejména u klientů, kteří měli zafixováno na pět let.“

Příklad úspěšného refinancování hypotéky ve výši 1,8 mil. korun za využití předfixace
Úroková sazba (5 let): Splátka spolus podmíněným pojištěním proti neschopnosti splácet
Hypotéka před refinancování  2,89 % p.a. do 24. 7. 2018 13 069 Kč 
Hypotéka po refinancování za využití předfixace   1,98 % p.a. do 24. 7. 2022 12 660 Kč -  Splátkaby se měla ponížit nakonec na 12 034 Kč (k 24. 07. 2018, kdy vypršípodmíněné pojištění úvěru u staré hypotéky).  

A navíc díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru lze bezplatně využívat i možnost mimořádných splátek hypotéčního úvěru každý rok v měsíci před výročím smlouvy až 25 % z původní jistiny ročně, čímž odpadá nejčastější argument proti fixacím jako kouli na noze. Což platí u všech nových hypoték a u hypoték, u kterých po 1. prosinci 2016 vypršela fixace.

Refinancování hypotéky v předstihu

praktickyfunguje tak, že klient má od uzavření nové smlouvy dvě úvěrové smlouvy odstávající banky i od nové banky a dvě zástavní smlouvy. Jakmile mu skončífixace v původní bance, ta stáhne zástavní právo z katastru, a uvolní tak místopro zástavní smlouvu nové banky. Pro klienta banky, která předfixaci nabízí,nově zafixované podmínky mohou začít platit i v okamžiku podpisu smlouvy.Klient nemusí čekat, až mu vyprší jeho stará smlouva.

Témata: ks-nalevo