Prodej nemovitosti neodkládejte

  8:40 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Uvažujete o prodeji své nemovitosti? Pak není na co čekat. Realitní trh se připravuje na pozvolné ochlazení. S prodlužující se dobou prodeje nemovitosti poroste tlak na prodávajícího, aby snižoval cenu. Profesionální prodejce si s takovou situací umí poradit, samoprodejce se snadno dostane do cenové pasti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Prodej nemovitosti neodkládejte| foto: RE/MAX

Proč je indikátor prodlužování doby prodeje důležitým faktorem? Sám o sobě není až tak zvláštní, ale pokud se podíváme na souvislosti, dostaneme se do zajímavých názorových střetů. Na první pohled vypadá současný realitní trh velmi pozitivně:

  • Cena nemovitostí neklesá. U rekreačních objektů dokonce roste.
  • Podle statistik sítě RE/MAX se prodej nemovitostí opět zrychlil a počet prodávaných nemovitostí roste na úroveň jako před koronavirem.

Podle těchto dvou informací je přece zřejmé, že situace na trhu je dobrá. Počáteční optimismus může mít ale velmi krátké trvání. Nejprve je třeba vysvětlit růst prodejů rekreačních objektů. Chaty a chalupy jsou sezónní a poptávka začíná jarem a kulminuje před létem. Tak je tomu každým rokem. Letošní situace s koronavirem poptávku akcelerovala a nyní jsme v situaci, kdy je poptávka vyšší než nabídka. Ceny těchto nemovitostí tedy rostou.

U nemovitostí určených k bydlení je situace už trochu jiná. Již nyní vidíme, že kupující očekávají brzký pokles cen nemovitostí. Toto očekávání se projevuje v několika rovinách:

  • Kupující otálejí a nejsou ochotni koupit tak rychle jako na začátku roku. Prodlužuje se tak doba prodeje nemovitosti.
  • Kupující více zvažují svoji finanční situaci a začínají tlačit na slevu z prodejní ceny.
  • Banky jsou více opatrné a i navzdory uvolněným podmínkám České národní banky jsou méně ochotné poskytovat hypotéky.

Tyto tři ukazatele jsou velmi důležité s ohledem na další vývoj realitního trhu. Bude záležet nejen na situaci v průběhu letních měsíců, ale zejména na výkonu ekonomiky. Pokud dojde k prudkému pádu výkonnosti, firmy, které zatím šetří, začnou propouštět. Vyšší nezaměstnanost a opětovné zhoršení výhledu ekonomického výkonu způsobí další tlak na ceny nemovitostí. S prodlužováním doby prodeje začnou ceny reálně klesat, protože klesne poptávka.

Z následujícího vyplývá jediné. Pokud uvažujete o prodeji své nemovitosti a chcete získat co nejlepší cenu, je třeba jednat. Situace za půl roku bude pravděpodobně jiná a za svoji nemovitost již nemusíte dostat stejnou cenu jako dnes.

Pokud se chcete poradit o případném prodeji, naši profesionální makléři jsou vám k dispozici ve všech koutech republiky. Stačí si vybrat: https://www.remax-czech.cz/reality/makleri/

Témata: ks-nalevo