Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Bydlení mladých je nový vládní projekt. Půjčí jim až 2 miliony korun

  8:00aktualizováno  8:00
Páry do 36 let budou mít novou možnost, jak financovat nákup domu nebo bytu. Státní fond rozvoje bydlení jim půjčí až dva miliony korun na úrok 1,75 procenta. Projekt se jmenuje Bydlení mladých a pochází z ruky ministerstva pro místní rozvoj, které ho chce předložit vládě ke schválení.

Bydlení mladých je nový vládní projekt. Půjčí jim až 2 miliony korun| foto: iDNES.cz

Program je určený pro páry, kteří žijí v manželství nebo registrovaném partnerství a alespoň jednomu z nich je v den podání přihlášky méně než 36 let. Žádost mohou podat také nesezdané páry, které spolu žijí a pečují o dítě do 6 let a zároveň oba nedovršili 36 let.

„Na nákup nebo výstavbu rodinného domu půjčíme párům až dva miliony korun, na nákup bytu 1,2 milionu. Neřešíme Prahu, ale mimopražské oblasti, to by mladým lidem do začátku mohlo pomoct,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj v demisi Klára Dostálová. Za každé narozené či osvojené dítě se navíc odmaže dlužníkům 30 tisíc korun z jistiny.

Nízký úrok, ale spousta omezení

Program by měl být atraktivní zejména díky garantovanému nízkému úroku 1,75 procenta při fixaci až na 20 let. „Aby rodiny nemusely žít v nejistotě, že se jim úroky po pěti letech výrazně zvednou. Na mateřské nemají mladé rodiny moc peněz,“ říká k tomu Dostálová. Úrok se odvíjí od referenční sazby Evropské unie plus jedno procento, což vychází na již zmíněných 1,75 %. Je to méně, než nabízejí všechny komerční subjekty na trhu. Podle analýzy Fincentra Hypoindex byla průměrná výše úroku v únoru na 2,36 procentech a očekává se je další růst. Na tomto základě se jeví projekt jako ideální řešení pro mladé páry. Je tomu ale opravdu tak?

Fond bude mít na půjčky k dispozici až jednu miliardu korun. To je opravdu málo, neboť při dvoumilionových půjčkách dokáže vyhovět pouze 500 rodinám. To je ale v porovnání s 105 tisíci hypotečními úvěry, které loni poskytly komerční banky, zanedbatelné množství. Ty byly v celkovém objemu 226 miliard korun, což znamená, že státní fond pokryje méně než půl procenta hypoték. „Program nelze považovat za konkurenci bankám,“ uvádí mluvčí ČSOB Andrea Vokálová.

Kromě věkového omezení zde nalezneme i další. ČNB doporučuje půjčovat si maximálně 80 % hodnoty nemovitosti. Při momentálních cenách bytů ve městech by páry musely dodat skoro milion korun z vlastní kapsy, což není zanedbatelná částka. Program tak cílí spíše na páry ve městech malých nebo na vesnicích.

„Existují ještě další omezení. Ze žádostí budou vyloučeni žadatelé vlastnící jiné nemovitosti, družstevní podíly, vyloučen bude nákup nemovitostí nad určitou výměru, splatnost bude omezená maximálně na 20 let,“ vypočítává další nedostatky Vokálová z ČSOB.

Je tedy otázkou, zda má program Bydlení mladých smysl. Pro ty, kteří splní veškeré podmínky a budou dostatečně rychlí s podáním žádosti tak ano, oproti komerčním subjektům ušetří. Na druhou stranu většiny párů se projekt týkat nebude. Těm by pomohlo zrušení 4% daně z nabytí nemovitých věcí, které ale vláda smetla ze stolu. Jak úspěšný tento projekt bude a kolik párů ho využije ukáže tedy jen čas.

Zdroje: ekonomika.iDNES.cz, www.cifo.cz, www.mmr.cz, www.hypoindex.cz

Témata: ks-nalevo