Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Další výzva pro realitní trh. Ceny bytů dále rostou. Kdo za to může?

  11:00aktualizováno  11:00
Realitní trh zaznamenává rekordně vysokou poptávku po nemovitostech a důvodů je hned několik. Na jedné straně je to optimismus kupujících vyvolaný pozitivním vývojem ekonomické situace v České republice, na straně druhé je sílící obava z nedostatku nových bytů na trhu. Svou nespornou roli dále sehrávají i rekordně nízké úrokové sazby hypotéčních úvěrů. Otázkou zůstává, jak mohou tyto faktory ovlivnit budoucí vývoj realitního trhu.

Další výzva pro realitní trhu. Ceny bytů dále rostou. Kdo za to může?| foto: iDNES.cz

Lidé kupují byty pro sebe i za účelem investice

Většina odborníků se shoduje, že poptávka po nových nemovitostech oproti minulému roku vzrostla a dá se očekávat, že poroste i nadále. Ukazuje na to i skutečnost, že oproti minulému roku došlo ve třetím kvartálu roku 2016 k navýšení o 6,5 procenta v Praze a o 3,7 procenta v lokalitách mimo hlavní město. V roce 2017 by pak mělo dojít k dalšímu nárůstu o 5 procent v Praze a 3,4 procenta mimo ni.

Podle Davida Jiruška z české developerské společnosti FINEP nelze očekávat, že by zájem o nové byty v Praze v příštím roce klesal. „Ekonomika roste, úrokové sazby jsou velmi nízké a zájemci o byty vědí, že bytů bude, vzhledem k současné situaci v povolování nových projektů, do budoucna stále méně. A vzhledem k omezenému množství lze opět očekávat v dalším období jejich zdražování. Koupě bytu je tedy dnes ideální bezpečnou investicí, která se ve středně a dlouhodobém horizontu finančně zhodnotí,“ říká mluvčí FINEPu.

Stále více lidí také pořizuje byty za účelem investice. Zejména oblíbený je v této oblasti segment nejlacinějších a středně cenově náročných bytů, kterých je ale stále méně. Jejich společný podíl tvoří asi 34 procent z celkového počtu všech dostupných bytů. Obecně lze ale říci, že počet nabízených nemovitostí výrazně klesá. Průměrná pražská poptávka po nových bytech se již několik let po sobě pohybuje v rozmezí mezi 6 a 7 tisících, avšak současná nabídka je pod hranicí 5 000 bytů. Statistiky ukazují, že na konci třetího kvartálu tohoto roku se zásoba nových bytů pohybovala okolo čísla 4650, což je téměř 12 procentní pokles oproti minulému čtvrtletí a více než třetinový pokles oproti minulému roku.

Příprava nových projektů trvá roky, mnohdy ani není možná

Tím se dostáváme k další významné charakteristice současného realitního trhu. Tou je nedostatečná nabídka, která nestačí uspokojovat zájem lidí a dá se očekávat, že bude výrazným způsobem ovlivňovat budoucí vývoj trhu. Dušan Kunovský ze společnosti Central Group, a. s. ve studii developerských společností za třetí kvartál tohoto roku uvádí, že „Pražské úřady povolily za první pololetí jen 522 nových bytů v bytových domech, naproti tomu se za stejné období prodalo 3350 bytů.“

Na nedostatečné výstavbě na dvou největších trzích v Praze a Brně se pak shoduje většina odborníků. Na vině jsou nedořešené územní plány a nefunkční legislativa, která znemožňuje přípravu nových projektů a prodlužuje výstavbu již schválených. Velmi špatnou pozici má Praha v tempu výstavby i v porovnání s ostatními středoevropskými metropolemi, například oproti Varšavě je na tom až třikrát hůře.

Nerovnováha se podepíše na cenách nemovitostí

Logickým vyústěním aktuální situace je tak postupné zvyšování cen nabízených bytů. Tento trend potvrzují i zástupci developerských společností, kteří se shodují na meziročním nárůstu cen jak v letošním roce, tak v očekávaném vývoji příštích let. „Ceny nemovitostí jsou přiměřené, pokud uvážíme současný růst ekonomiky, rekordně nízké úrokové sazby hypoték a skutečnost, že například v Praze se staví méně bytů, než kolik se jich prodá. Očekáváme proto, že především v Praze budou ceny nemovitostí nadále mírně stoupat,“ potvrzuje generální ředitel developerské skupiny Crestyl Omar Koleilat.

Cenu nemovitostí však ovlivňují i další faktory. Mezi ty nejdůležitější patří zdražování stavebních prací, které bylo v letošním roce poměrně výrazné. Potvrzuje to naprostá většina developerů a další zdražování očekávají i v roce 2017. Ovlivní to i legislativní změna týkající se trhu se staršími nemovitostmi. Začátkem listopadu totiž přešla povinnost úhrady daně z nabytí nemovité věci na kupující a kvůli silné pozici prodávajících z důvodů vysoké poptávky se nedá předpokládat, že by tato změna zlevnila ceny bytů na trhu. Ve výsledku tak půjde o další zvýšení pořizovacích nákladů.

V neposlední řadě lze také očekávat postupné zvyšování úrokových sazeb u hypotečních úvěrů. V této oblasti jsou ale odhady odborníků poměrně optimistické a výrazné zvýšení očekává většina z nich až v druhé půli roku 2017 nebo dokonce až v roce 2018.

Zdroje: Studie Developerských Společností Q3/2016, Ceec Research a Kpmg Česká Republika, www.ihned.cz, wwwhypoindex.cz