Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rakytníkový olej vám dodá betakaroten a omega kyseliny

Komerční sdělení   15:00aktualizováno  15:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rakytníkový olej má vysoký obsah vitaminů, OMEGA – 3, 6, 7 a 9 mastných kyselin. Omega kyseliny pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění. Betakaroten a vitamin E obsažený v rakytníkovém oleji přispívá k regeneraci a výživě pokožky před opalováním.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Betakaroten a omega kyseliny v Rakytníkovém oleji | foto: TEREZIA COMPANY s.r.o.

Olej z rakytníku užívali ruští kosmonauti, aby si tak doplnili potřebné vitamíny a ochránili se před kosmickým zářením. Po černobylské havárii jaderného reaktoru se jím léčili ozáření obyvatelé Ukrajiny.

Kromě schopnosti absorbovat ultrafialové záření a tedy redukovat riziko ozáření, má zatím u nás málo známý rakytník řešetlákový i množství dalších pozitivních vlastností, které můžeme využít ve svůj prospěch a dobrou tělesnou kondici. A obsahuje betakaroten a omega kyseliny.

Rakytníkový olej obsahující betakaroten a omega kyseliny je ze všech obsahových látek v tkáních rakytníku nejcennější. Je tmavě oranžové barvy a získává se z plodů RAKYTNÍKU ŘEŠETLÁKOVÉHO (Hippophae Rhamnoides) lisováním za studena se zachováním všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví.

Rakytníkový olej je přírodní koncentrát vitaminů A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P, dále obsahuje betakaroten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli, důležité esenciální mastné omega kyseliny -3, 6, 9. Je také zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny.

Betakaroten není jen v mrkvi

Díky vysokému obsahu vitamínu E, známého vitamínu mládí, který se vyskytuje ve velké míře právě v rostlinných olejích, rakytníkový olej působí jako biogenní stimulátor, který regeneruje poškozenou kůži a sliznice a ovlivňuje růst tkání.

Betakaroten

Když se řekne betakaroten, celkem spontánně vám na mysl přijde nejdříve mrkev, jako nejbohatší zdroj vitamínu A. Výzkumy týkající se rakytníku uvádějí, že obsah tohoto karotenoidu v bobulích rakytníku jsou porovnatelné s množstvím naměřeným v mrkvi. A to ještě stále není vše! Přesuňme se od vitamínu k dalšímu zdraví prospěšnému hitu naší doby.

Omega kyseliny a betakarotén jsou užitečné pro naše zdraví

Ano, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny - tuto nerozlučnou dvojicí "dobrých tuků" již známe. Na rozdíl od "špatných", například živočišných tuků, jsou užitečné pro naše zdraví hlavně proto, že stejně jako všechny esenciální mastné kyseliny mají omega kyseliny antimutagenní účinek. To znamená, že omega kyseliny chrání naše buňky před destrukcí a poškozením.

Co však víme o skupině omega-7 mastných kyselin, konkrétně o jedné z nich, nazvané palmitolejová kyselina? My, laici, téměř nic, avšak jenom do chvíle, než začneme opět hovořit o rakytníku. Kyselina palmitolejová, která se v ostatních přírodních olejích téměř vůbec nevyskytuje, tvoří v stoprocentním rakytníkovém oleji až 32 - 43 procent.

A jakou úlohu hraje její přítomnost v lidském těle?

Domácí lékárnička

Rakytník, který obsahuje betakaroten a omega kyseliny je bohatý zdroj vitamínů, oceníte zejména při nachlazení, ale i po dobu namáhavé pracovní či sportovní zátěži. Na co všechno tedy rakytník působí, co léčí, napravuje, chrání a ochraňuje?

Trávení

Z mnohých léčivých účinků této rostliny se jako nejúčinnější jeví její blahodárný vliv na zažívání. Rakytníkový olej obsahující betakaroten a omega kyseliny zabraňuje vývoji žaludečních a dvanácterníkových vředů a hojí je, ulevuje od refluxní ezofagitidy, snižuje kyselost žaludečních šťáv, užívá se též při hypokinézi žaludku a střev.

Kůže

Betakaroten II

Rakytník obsahující betakaroten a omega kyseliny ovlivňuje růst tkání, urychluje proces hojení ran, které vznikly po popáleninách nebo též omrzlinách, ekzémech (atopický ekzém, lupénka), po různých vyrážkách, kožních vředech, akné nebo proleženinách. Na zlepšení kvality pokožky a vlasů je vhodná i jeho vnitřní (orální užívání), ne jenom lokální (natírání na kůži) aplikace.

Nejdůležitější obsahové látky rakytníku a rakytníkového oleje a jejich účinky:

vitamin C - rakytník obsahuje v průměru až 24x více vitaminu C než citrón a 18x více než kiwi
vitamin E - příznivě ovlivňuje pokožku, pružnost cév, i další tělesné tkáně, působí na plodnost, neutralizuje volné radikály
vitamin K - jeho nedostatek vede k poruchám srážlivosti krve, krvácení z různých orgánů a tkání a tvorbě modřin
vitamin P (bioflavonoidy) - působí jako antioxidant, posiluje obranyschopnost, chrání žíly a tepny - zvyšuje jejich odolnost. Vitamin P napomáhá vylučování toxických prvků z těla a společně s vitaminem C je podpůrným prostředkem při virových onemocněních (např. chřipky a oparů)

Betakaroten III

provitamin A (betakaroten) - v organizmu se mění na vitamin A, má antioxidační účinky, napomáhá zlepšovat zrak, funkci plic, tlustého střeva, prostaty a mozku
provitamin D - v organizmu se přeměňuje na další druhy vitaminu D, je nezbytnou součástí v době růstu dětí, podporuje růst kostí a posiluje je ve stáří
třísloviny - mají schopnost účinně působit při průjmech a krvácení v trávicím ústrojí. Celkově napomáhají při zánětech v žaludku a střevech, při zevním použití na kůži a sliznice mají stahující, protizánětlivý a antibakteriální účinek
organické kyseliny - vinná a jablečná - upravují peristaltiku střev
omega kyseliny:
omega-3,6,9 - nenasycené mastné kyseliny chrání buňky před destrukcí a poškozením, snižují riziko mozkových cévních příhod a infarktu, zabraňují vysoušení a vypadávání vlasů, napomáhají hojení ran, podporují odolnost organizmu a vitalitu.
omega-7 - tato mastná vzácná kyselina se v přírodě vyskytuje jen zřídka, v rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40 %. Tato látka působí na trávicí trakt a je antioxidantem.

Rakytník obsahující také betakaroten a omega kyseliny a jeho účinek na lidské zdraví

  • podporuje imunitní systém
  • očišťuje organizmus od toxických zplodin zejména v jarním a zimním období
  • příznivě působí na pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve
  • blahodárně působí na vitalitu a pružnost pokožky
  • zabraňuje vypadávání vlasů a urychluje jejich růst
  • je vhodný při rekonvalescenci
  • má antibakteriální účinky vůči stafylokokům, dyzentérii nebo salmonelóze
  • upravuje arteriální tlak
  • rozpouští hleny
  • rakytníkový olej obsahuje aktivní směs antioxidantů a proto se používá nejen jako prevence, ale často i jako podpůrný prostředek po dobu léčby rakoviny

Více informací na www.rakytnikovyolej.cz

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Finále Plzeň: jediný festival domácí audiovizuální tvorby

Karel Dobrý ve snímku Hastrman

Filmová přehlídka Finále Plzeň oslaví na jaře své jednatřicáté narozeniny. Od 19. do 24. dubna 2018 nabídne to nejlepší...

Další z rubriky

Jakými způsoby je možné podpořit růst svých vlasů?

Jakými způsoby je možné podpořit růst svých vlasů?

Vlasy jsou pro ženy symbolem krásy, pro muže zase symbolem mužnosti. Problém nastane, pokud začnou vypadávat a nejsou...

Zahájení lázeňské sezóny ve velkém stylu

Zahájení lázeňské sezóny ve velkém stylu

Na oslavy otevírání sezóny do Léčebných lázní Bohdaneč a Lázní Teplice nad Bečvou nás pozvala výkonná ředitelka těchto...

Tělo do plavek můžete získat i s bonboniérou. Nevěříte?

Tělo do plavek můžete získat i s bonboniérou. Nevěříte?

Už je jaro. Naše ztuhlá těla se po zimě pomalu rozehřívají a my se začínáme bát blížící se plavkové sezóny. Pokud...

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Využijte pro svoji krásu tuzemskou kosmetiku

Arome.cz I když kosmetický trh ovládají nadnárodní giganti, čím dál více získávají na popularitě lokální kosmetické firmy. Tento ...

Najdete na iDNES.cz