Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Putujte za krásami Těšínského Slezska od jihu k severu

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
V celé České republice snad není oblast, která by tak skvělým způsobem zachovávala tradice a žila folklorem, jako Těšínské Slezsko. Možná má na tom svůj podíl unikátní soužití tří národů. Obyčeje, které místním rodákům dali do vínku jejich předkové, můžete poznat na mnoha slavnostech lidové kultury.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Putování za krásami Těšínského Slezska od jihu k severu | foto: TO Těšínské Slezsko

Osobitý kraj, který pulsuje svým vlastním životem

V jižní části Těšínského Slezska se dodnes zachovala čistá nedotčená příroda. Kopce Těšínských Beskyd tu střídají malebná údolí, lesy a rozlehlé louky s venkovskými chalupami jako by vystupovaly z umělecké fotografie. Tam, kde se setkávají hranice České republiky, Polska a Slovenska, vznikla jedinečná oblast, která přijímá vlivy ze svého okolí a vymyká se tak škatulkování na jednotlivá území.

Hranice tu neznamenají oddělení, ale naopak rozšíření spolupráce přilehlých oblastí a mísení kultur. Každý z národů přispívá těmi nejlepšími prvky do společné mozaiky, která vznikla v průběhu staletí. Poznáte to na četných folklorních festivalech, například Gorolski Święto v Jablunkově, Slezské dny v Dolní Lomné, v Mostech u Jablukova a na dalších místech. Při návštěvě takových slavností můžete ochutnat rozmanité gastronomické speciality, slyšet místní nářečí a samozřejmě vidět krásné lidové tance v tradičních krojích.

Dalším společným projektem jsou například Evropské pochody Eurorando, jejichž výchozím místem by v září mělo být právě Trojmezí. Bod, kde se protínají hranice tří států, se nachází v údolí poblíž Hrčavy. Prochází tudy turistické stezky i lávky a přístřešek s ohništěm nabízí příjemné místo pro odpočinek.

Okolí Trojmezí je bohaté na klenoty tradiční lidové architektury. Když tehdy místní lidé stavěli kostelíky ze dřeva, protože bylo levnějším materiálem, netušili, jakou vzácnost právě vytvořili. Kouzlo kostelíků můžete poznat v Hrčavě, Nýdku, Bystřici a spoustě dalších vesniček.

Trojmezí

Trojmezí

Pěšky i na kole nádhernou přírodou Těšínských Beskyd

V horském pásmu Beskyd se nacházejí ty největší zajímavosti Těšínska. Procházky v klidném prostředí a poutavé výhledy do dálky si vás získají. Například z vrcholu Gírové můžete krásně dohlédnout na slovenské Roháče. Styčným bodem hranic je sice Trojmezí, ale pokud byste si chtěli udělat výlet na nejvýchodnější místo České republiky, najdete ho o kousek dál, v Bukovci. Vede tam například cyklostezka a nová naučná in-line fitness stezka, podél níž se dá zastavit na odpočívadlech s venkovním fitness vybavením. Kromě toho si můžete užít spoustu legrace v nedalekém zábavním centru Kempaland. Když už jsme u té zábavy, nenechte si ujít Ski areál Mosty u Jablunkova, kde v létě jezdí bobová dráha pro celou rodinu. Osvěžení s vodními atrakcemi na vás čeká zase ve zdejším aquaparku.

Mosty aquapark

Mosty aquapark

Pro více zážitků a výhodnějších výletů poskytuje turistická oblast Těšínské Slezsko vlastní návštěvnickou kartu. Těšínské Slezsko Region Card je velkým pomocníkem při cestování, protože turisté s ní mohou využít více než 130 atraktivních služeb výhodněji. Karta se dá získat zdarma k ubytování nebo zakoupit v místních informačních centrech i přes e-shop.

Beskydy se mohou pochlubit také jednou ryze přírodní vzácností – pralesem Mionší. Národní přírodní rezervace překypuje šťavnatou zelení a nepřeberným množstvím druhů z říše rostlin a živočichů.

Mionší

Mionší

Kraj horalů nabízí spoustu nádherných turistických výletů po hřebenech kopců, kde se můžete libovolně zastavit a občerstvit v turistických chatách. Díky svému terénu jsou Těšínské Beskydy také vyhlášenou oblastí cyklistů. Speciálně pro horská kola tu vznikla celá síť cykloturistických tras s názvem Bikeland Gorolia. Můžete vyzkoušet třeba stezku Nad údolím Lomné, Nad Komorní Lhotkou, Kolem Skalky, Kolem Prašivé a také trasy na slovenské straně. Páteří cyklistiky na Těšínsku je 80 km dlouhá cyklostezka Olše-Olza, po které se pohodlně dostanete z Beskyd přes všechna významná města až na sever k Bohumínu.

Nad údolím Lomné

Nad údolím Lomné

Místa, která vyprávějí o těšínských dějinách

Při zastávce v historickém městě Těšíně zjistíte, že most, který rozděloval jeho území na české a polské, už dávno není překážkou. Dominantou Českého Těšína je krásně zdobená radnice, postavená v roce 1928. Místa, o kterých se zmiňuje ve svých písničkách Jaromír Nohavica, například Hlavní třída zvaná Sachsenberg, Prochaskova tiskárna nebo kavárna Avion dodávají městu jedinečnou atmosféru. Polská strana má také svoje kouzlo. Může se pochlubit zámkem, rotundou, jedinečným historickým jádrem a takzvanými těšínskými Benátkami, což je útulné zákoutí s vodním kanálem a malými můstky.

Český Těšín

Český Těšín

Při cestě z Českého Těšína se můžete stavit v nedaleké Chotěbuzi. Nachází se tady Archeopark s replikou slovanského hradiště, který zachycuje počátky osídlování našeho území Slovany. Prohlédnete si jejich obydlí a dozvíte se, jak tehdy vypadal každodenní život. Pro zpestření si můžete také zkusit, jak by vám šlo střílení z luku nebo mletí obilí.

O několik století pozdější historii připomíná Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích. Vznikla mnohem dříve, než celé město Havířov a je názornou ukázkou toho, jak kdysi vypadalo typické selské stavení na Těšínsku. Návštěvníci si v tomto miniskanzenu mohou prohlédnout vybavenou chalupu, stodolu, chlév i zahrádku.

Karviná - lázně

Karviná - lázně

Město Karviná na severu Těšínského Slezska je plné jedinečných kontrastů. Střetává se tu hornická historie s lázeňskou tradicí. Centrum města se muselo kvůli těžbě přesunout o kus dál. Bývalý střed Karviné připomíná pozoruhodný šikmý kostel sv. Petra z Alkantary, který se poddolováním propadl o 37 metrů a naklonil o několik stupňů. Funkcionalistický obloukový most přes řeku Olši nás zavede do památkové zóny Fryštát, kde se nacházejí největší perly města – empírová radnice a zámek ve stejném stylu. Kromě prohlídky tohoto parádního sídla Larisch-Mönnichů se můžete projít po anglickém parku, svézt na loďce nebo navštívit zookoutek s vysokou zvěří. Návštěvníci se tu také často nechávají vozit v kočáře taženém koňmi.

Památková část Karviné je protkaná parky a lázeňskými budovami. Noblesu věhlasných lázní Darkov, kde se léčí především pohybové ústrojí, reprezentuje například secesní Společenský dům. Najdete tu i několik moderních lázeňských vil ze 20. století.

Těšínské Slezsko

Těšínské Slezsko

Těšínské Slezsko se pyšní řadou unikátů, ať už patří k tradici a pocházejí z doby dávno minulé, nebo jsou naopak odrazem moderní éry. Stojí za to prozkoumat celou škálu zajímavostí, které zdejší kraj nabízí. Určitě si odnesete skvělé zážitky.

Foto: TO Těšínské Slezsko

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

ROP pro Moravian-Silesian Tourism, s.r.o.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Světový vývoj senzorů pro automotive v Ostravě

Světový vývoj senzorů pro automotive v Ostravě

Zajímá Vás vývoj produktů v automobilovém průmyslu? Vývojové centrum senzorů pro automobilový průmysl s celosvětovou...

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer sídlí v Hranicích na Moravě a je jednou z těch firem, které na návštěvníka působí moderním dojmem. Od...

Na silnicích Moravskoslezského kraje se bude pracovat do konce října

Kraj má na opravy silnic přes miliardu korun, opravy skončí v říjnu

Téměř 105 milionů korun ze svého rozpočtu, 215 milionů od státu a 941 milionů korun z evropských fondů dá letos...

Najdete na iDNES.cz