Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Punkevní jeskyně a Moravský kras lákají k jedinečné přírodní podívané

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky je Moravský kras severně od Brna, kde se na rozloze cca 78 km2 nacházejí v podstatě všechny základní typy krasových jevů a kde se také nachází nejdelší jeskynní soustava České republiky, zatím cca 35 km dlouhá Amatérská jeskyně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Punkevní jeskyně a Moravský kras | foto: Správa jeskyní České republiky

Sestává z jeskyní vázaných na podzemní toky říčky Punkvy a jejích zdrojnic – Sloupského potoka a Bílé vody. 

Na nejdelší jeskyni v České republice je také vázán nejmohutnější řícený závrt - propast Macocha. K hladině krasových jezer je hluboká 139 m, k nejnižšímu místu, kterého potápěči dosáhli, okolo 190 m.

V Moravském krasu je pět veřejnosti zpřístupněných jeskyní: Punkevní s propastí MacochaKateřinskáBalcarkaSloupsko-šošůvské a Výpustek.

Punkevní jeskyně

Jsou to naše nejnavštěvovanější jeskyně, pro krásu krápníkové výzdoby, strhující plavbu po ponorné říčce Punkvě či úchvatnému pohledu z propasti Machochy vzhůru nebo z vyhlídkové plošiny naopak dolů. Mezi jejich nejkrásnější prostory patří Masarykův dóm, který je specifický svou bohatou krápníkovou výzdobou. V letošním roce bylo nahrazeno původní, již 18 let staré osvětlení moderním s užitím LED svítidel, vyvinutých speciálně pro jeskyně. Nesrovnatelně méně zatěžují jeskynní mikroklima vydávaným teplem a nevyžadují prakticky žádnou údržbu. 

Punkevní jeskyně a Moravský kras

V rámci této instalace byly nově nasvětleny partie, které v minulosti skrývala jeskynní temnota, jednotlivé části jeskyně působí nyní daleko plastičtějším dojmem a mnohem více vyniká sněhobílá krápníková výzdoba dómu.

Propast Macocha patří k nejvýznamnějším krasovým jevům ve střední Evropě. Byla známa odnepaměti a její dno bylo v dřívějších dobách přístupné pouze shora, po lanech či žebřících. 

Punkevní jeskyně a Moravský kras

Prvním člověkem, který dle historických pramenů stanul na dně Macochy, byl brněnský minorita Lazarus Schopper roku 1723. Dne 30. ledna 1914 se podařilo výzkumné skupině pod vedením profesora K. Absolona projít Punkevními jeskyněmi na dno Macochy. Na Velikonoce roku 1914 byla nová trasa slavnostně otevřena a první návštěvníci mohli poprvé obdivovat monumentální propast i ze dna. Od té doby shlédly dno Macochy milióny návštěvníků. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. Při příležitosti stého výročí byla proražena nová chodba, která nyní otevírá možnost tohoto pohledu i návštěvníkům na vozících.

Punkevní jeskyně a Moravský kras

Letošní rok bude v Punkevních jeskyních významný ještě z jednoho důvodu. Vzhledem ke svému stáří již nevyhovující správní budova bude stržena a nahrazena novou. Zlepší se tak jednak služby návštěvníkům, ale vznikne i lepší zázemí pro zaměstnance. Původně po doby stavebních prací měly být jeskyně zcela uzavřeny, ale po dohodě se stavební firmou dojde pouze k omezení provozu. Pro návštěvníky to bude znamenat hlavně rezervovat vstupy s předstihem. Doufáme, že krása uvnitř jim vše vynahradí.

Punkevní jeskyně a Moravský kras

Bez problémů mohou turisté navštěvovat ostatní jeskyně Moravského krasu, které jsou všechny v blízkém okolí. Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízejí kromě běžných tras možnost sestupu do Nagelovy propasti, což je zhruba tříhodinová výprava do spodních pater jeskyní. Kateřinská jeskyně vás okouzlí nevšedními druhy krápníků a pověstí o svém objevení, jeskyně Balcarka již zdálky láká svým portálem a je labyrintem chodeb, síní a propastí. Jako z jiného světa působí jeskyně Výpustek, kde zanechala své stopy armáda německá i československá.

Více o našich zpřístupněných jeskyních na www.caves.cz

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Po Lize mistrů i o postup do play off zahrají i tři české týmy v Evropské lize. Plzni a Slavii tipéři věří, naopak Zlín...

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jen málokdo v ČR nemá na Štědrý den ozdobený stromeček. Většina lidí a určitě všechny rodiny s dětmi pak chtějí vánoční...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

I na horách platí, že bezpečnost je na prvním místě

I na horách platí, že bezpečnost je na prvním místě.

Abychom si vedle skvělých zážitků ze zimních radovánek na sněhu neodnesli i velkou nepříjemnost v podobě zranění, je...

Český výrobek roku 2017 zná své vítěze. A hrajte o luxusní dovolenou

Český výrobek roku 2017 zná své vítěze. A hrajte o luxusní dovolenou.

Při příležitosti svátku českých výrobků, který se každoročně koná 27. října, byly vyhlášeny oficiální výsledky ankety...

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Najdete na iDNES.cz