Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Punkevní jeskyně a Moravský kras lákají k jedinečné přírodní podívané

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Nejvýznamnější krasovou oblastí České republiky je Moravský kras severně od Brna, kde se na rozloze cca 78 km2 nacházejí v podstatě všechny základní typy krasových jevů a kde se také nachází nejdelší jeskynní soustava České republiky, zatím cca 35 km dlouhá Amatérská jeskyně.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Punkevní jeskyně a Moravský kras | foto: Správa jeskyní České republiky

Sestává z jeskyní vázaných na podzemní toky říčky Punkvy a jejích zdrojnic – Sloupského potoka a Bílé vody. 

Na nejdelší jeskyni v České republice je také vázán nejmohutnější řícený závrt - propast Macocha. K hladině krasových jezer je hluboká 139 m, k nejnižšímu místu, kterého potápěči dosáhli, okolo 190 m.

V Moravském krasu je pět veřejnosti zpřístupněných jeskyní: Punkevní s propastí MacochaKateřinskáBalcarkaSloupsko-šošůvské a Výpustek.

Punkevní jeskyně

Jsou to naše nejnavštěvovanější jeskyně, pro krásu krápníkové výzdoby, strhující plavbu po ponorné říčce Punkvě či úchvatnému pohledu z propasti Machochy vzhůru nebo z vyhlídkové plošiny naopak dolů. Mezi jejich nejkrásnější prostory patří Masarykův dóm, který je specifický svou bohatou krápníkovou výzdobou. V letošním roce bylo nahrazeno původní, již 18 let staré osvětlení moderním s užitím LED svítidel, vyvinutých speciálně pro jeskyně. Nesrovnatelně méně zatěžují jeskynní mikroklima vydávaným teplem a nevyžadují prakticky žádnou údržbu. 

Punkevní jeskyně a Moravský kras

V rámci této instalace byly nově nasvětleny partie, které v minulosti skrývala jeskynní temnota, jednotlivé části jeskyně působí nyní daleko plastičtějším dojmem a mnohem více vyniká sněhobílá krápníková výzdoba dómu.

Propast Macocha patří k nejvýznamnějším krasovým jevům ve střední Evropě. Byla známa odnepaměti a její dno bylo v dřívějších dobách přístupné pouze shora, po lanech či žebřících. 

Punkevní jeskyně a Moravský kras

Prvním člověkem, který dle historických pramenů stanul na dně Macochy, byl brněnský minorita Lazarus Schopper roku 1723. Dne 30. ledna 1914 se podařilo výzkumné skupině pod vedením profesora K. Absolona projít Punkevními jeskyněmi na dno Macochy. Na Velikonoce roku 1914 byla nová trasa slavnostně otevřena a první návštěvníci mohli poprvé obdivovat monumentální propast i ze dna. Od té doby shlédly dno Macochy milióny návštěvníků. Tento pohled však nebyl umožněn vozíčkářům, kteří mohli navštívit jen Přední dóm Punkevních jeskyní. Při příležitosti stého výročí byla proražena nová chodba, která nyní otevírá možnost tohoto pohledu i návštěvníkům na vozících.

Punkevní jeskyně a Moravský kras

Letošní rok bude v Punkevních jeskyních významný ještě z jednoho důvodu. Vzhledem ke svému stáří již nevyhovující správní budova bude stržena a nahrazena novou. Zlepší se tak jednak služby návštěvníkům, ale vznikne i lepší zázemí pro zaměstnance. Původně po doby stavebních prací měly být jeskyně zcela uzavřeny, ale po dohodě se stavební firmou dojde pouze k omezení provozu. Pro návštěvníky to bude znamenat hlavně rezervovat vstupy s předstihem. Doufáme, že krása uvnitř jim vše vynahradí.

Punkevní jeskyně a Moravský kras

Bez problémů mohou turisté navštěvovat ostatní jeskyně Moravského krasu, které jsou všechny v blízkém okolí. Sloupsko-šošůvské jeskyně nabízejí kromě běžných tras možnost sestupu do Nagelovy propasti, což je zhruba tříhodinová výprava do spodních pater jeskyní. Kateřinská jeskyně vás okouzlí nevšedními druhy krápníků a pověstí o svém objevení, jeskyně Balcarka již zdálky láká svým portálem a je labyrintem chodeb, síní a propastí. Jako z jiného světa působí jeskyně Výpustek, kde zanechala své stopy armáda německá i československá.

Více o našich zpřístupněných jeskyních na www.caves.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Objevte krásy přírody a pohádkového světa se značkou PANDORA

Šperkařský dům PANDORA letos na podzim představuje hned dvě nové kolekce šperků s názvy Zrnka života a Královské...

Další z rubriky

Vyberte ten správný party stan

Vyberte ten správný party stan

K létu neodmyslitelně patří venkovní zábava. Když se ale občas objeví nějaký mráček, je dobré být připraven. Pokud...

Přínos business inteligence řešení vám pomohou zvýšit externí data

Přínos business inteligence řešení vám pomohou zvýšit externí data

Vložte do rukou svých B2B obchodníků účinnou zbraň! Je čas vidět svůj business z větší perspektivy, přes externí data....

Dorotheum představí Reynkovy grafiky, jež se po letech vrací do Česka

Bohuslav Reynek: Návrat / Retour, Pieta s růžemi, suchá jehla s monotypem

Aukční dům Dorotheum otevře podzimní sezónu ve velkém stylu. Pouhý rok po úspěšném projektu Bohuslav Reynek 99+1 zahájí...

Najdete na iDNES.cz