Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První dotační projekty se již hodnotí, letos chystají OPPIK změny

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Co se momentálně děje s žádostmi o dotaci z OPPIK a kdy zájemci o dotaci zjistí, jestli uspěli? Na co se musí zájemci o dotace připravit v roce 2016? Otázek k současnému stavu OPPIK je spousta, přesných informací a odpovědí bohužel poskrovnu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

První dotační projekty se již hodnotí, letos chystají OPPIK změny | foto:  eNovation s.r.o.

V prvních výzvách OPPIK připravil projektový manažer společnosti eNovation Michal Pácal 18 projektů. Jednalo se především o žádosti o dotaci z programů Nemovitosti, Technologie, Potenciál a Inovace. Některé z jeho projektů již úředníci formálně zkontrolovali a předali k faktickému hodnocení. Zeptali jsme se vedoucího Regionální dotačního centra eNovation v Chomutově na současnou situaci v OPPIK a výhled pro letošní rok.

První dotační projekty se již hodnotí, letos chystají OPPIK změny

První dotační projekty se již hodnotí, letos chystají OPPIK změny

Zahájili již úředníci hodnocení žádostí o dotaci?
Podle informací z CzechInvestu probíhá formální hodnocení žádostí o dotaci podaných na začátku prosince. Část projektů, které jsem na sklonku roku připravil, již prošla formálním schválením, tři další mi byly vráceny k doplnění. Úředníci si vyžádali doplnění drobných nesrovnalostí v dokumentech jako upravení seznamu činností podle NACE kódů nebo adres místa realizace projektu. Teprve poté byly projekty posunuty k věcnému hodnocení.

Jak se o požadavku na doplnění žadatel dozví?
V praxi žadatel obdrží v systému MS2014+ depeši, která ho vyzve k dodání informací. Dnem doručení se rozbíhá lhůta pěti pracovních dnů, kdy je nutné reagovat, jinak hrozí zamítnutí žádosti. CzechInvest bohužel nebere ohled na dovolené nebo nemoc, proto si žadatel musí dát pozor, aby lhůtu nepromeškal. Rozhodně se vyplatí někoho pověřit pravidelným sledováním žádosti v systému, případně doporučuji nastavit automatické zasílání emailů a SMS. Když je vše v pořádku, objeví se v MS2014+ informace, že žádost o podporu splnila formální náležitosti a byla postoupena do dalšího hodnocení.

Co obnáší pojem další hodnocení?
Jde o faktické zhodnocení projektu, o obodování jednotlivých aspektů žádosti, které je základním vodítkem pro přidělení, nebo nepřidělení dotace.

První dotační projekty se již hodnotí, letos chystají OPPIK změny

Kdy bude věcné hodnocení žádostí probíhat?
Bohužel je to velká neznámá. Ministerstvo průmyslu a obchodu teprve na konci minulého roku vyhlásilo výběrová řízení na externí hodnotitele projektů. Lze z toho usuzovat, že kapacity k hodnocení stále nejsou dostatečné. Stále navíc není vyřešeno, v jaké míře budou žádosti hodnotit spíše úředníci MPO, nebo externisté. Systém MS2014+ rovněž v současné době zřejmě není na hodnocení žádostí a vydávání Rozhodnutí o poskytnutí dotace nastaven, respektive dostatečně vyzkoušen, bude tedy nutné zaúkolovat i vývojáře.

Nezbývá tedy než čekat?
Co se již podaných žádostí týká, tak ano. Podnikatelé samozřejmě již mohou své projekty realizovat, ale nemohou si být jistí, že jim bude dotace přidělena. Hodně našich klientů ovšem již vypisuje výběrová řízení a shání dodavatele stavebních prací nebo strojů. Doufáme, že vyrozumění o přidělení dotace u průběžných výzev dostanou žadatelé na přelomu dubna a května. Jedná se však o odhad, spíše o optimistickou variantu. U kolových výzev bude hodnocení pravděpodobně delší, věřím, že vše bude jasné do poloviny roku.

Ministerstvo připravuje pro letošní rok dvě vlny dotačních výzev v OPPIK. První, menší, přijde v květnu, většina důležitých programů podpory OPPIK bude vyhlášena v srpnu. Jaké změny si úředníci na podnikatele přichystali pro letošní dotační výzvy?
Oproti minulým letům MPO do budoucna nepočítá s předběžnými žádostmi o dotaci. V programech podpory OPPIK tím odpadá dvoukolové podávání žádostí. Je sice pravda, že loni byly předběžné žádosti spíše formalitou – jejich gró spočívalo ve formuláři finanční analýzy, který slouží k posouzení ekonomického zdraví žadatele, velkým sítem předběžné žádosti nebyly – jejich zrušení bude ale mít vliv na přípravu projektů. Jednoznačně se zkrátí lhůty. Ve výzvě může být dokonce napsáno, že příjem žádostí bude umožněn již za několik málo dnů, jako tomu bylo například u třetí výzvy v programu Technologie. Dnem podání předběžné žádosti bylo navíc umožněno zahájit práci na projektu, výdaje byly tzv. způsobilé.

Kolik času je v ideálním případě potřeba k přípravě projektu?
Liší se to program od programu. Dotační specialista dokáže kvalitně napsat větší část žádosti v řádu dnů. Pro většinu projektů je však zapotřebí vycházet z odborných dokumentů jako třeba energetické posudky, projektová dokumentace pro stavební povolení, položkový rozpočet, jejichž příprava zabere i několik měsíců. Zejména projekty v programech Úspory energie, Nemovitosti, Školicí střediska, Inovace a Potenciál s tím mohou mít problém. Podnikatel zde totiž závisí na práci externích odborníků na energetiku nebo projektantů, kteří nemusí mít volnou kapacitu, aby podklady stihli připravit včas.

Jak by tedy měl žadatel o dotaci postupovat?
Podle nastavení OPPIK pro rok 2016 se zdá, že úředníci tlačí podnikatele k tomu, aby připravovali projekty tak trochu naslepo. Je nutné zahájit přípravu ještě v době, kdy nejsou známé finální podmínky programu. Existuje tedy šance, že se na poslední chvíli změní důležité kritérium, a práce tak bude zbytečná. A samozřejmě platí i již zmíněné omezení způsobilosti nákladů. Pokud se podnikatel začne připravovat s předstihem, zadá například energetický posudek nebo kalkulaci položkového rozpočtu, nebude možné tyto práce realizované ještě před vypsáním výzvy nechat proplatit z dotace.

Jaká jsou tedy pozitiva?
Předpokládáme, že se letošní výzvy nebudou zásadně odlišovat od těch loňských. Rámcově by měly odpovídat, jen bude nutné pracovat s větším předstihem a pořádně si rozložit práci na projektu. Část našich klientů si to již uvědomuje a začínáme s nimi jednat o projektech, jež chceme mít rámcově připraveny do letních prázdnin, abychom vše po vyhlášení výzvy pouze zfinalizovali a podali mezi prvními. MPO totiž oznámilo, že při překročení dostupné alokace může příjem žádostí o dotaci uzavřít již 14 dnů po jeho zahájení. Když budeme se zájemci o dotaci včas v kontaktu, dokážeme například poradit, co je zapotřebí připravit již v březnu a co bude možné řešit až na začátku letních prázdnin. Velmi jednoduše: čím dříve začneme, tím větší šanci na získání dotace bude podnikatel mít.

Kde lze hledat další informace?
Informujte se na CzechInvestu a obracejte se na dotační poradce. Spolu s kolegy z eNovation jsme pro zájemce o dotace připravili bezplatné semináře Dotace pro podniky: výzvy 2016, při kterých změny představíme v naprosté většině krajských měst ČR. Stále je na přípravu projektů dost času, jen se k tomu vyplatí přistoupit aktivněji než v minulosti.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vedoucí výroby Radek Pasz (na snímu vlevo) a Jan Sliž operátor ohraňovacího...
Ohraňovací lis na míru potřebám není ani pro osvědčené dodavatele standardní zakázkou

Koupí stroje od FORMETALU nic nekončí, naopak začíná. Spolupráce mezi společnostmi FORMETAL a BERNDORF CZ se začala psát v roce 2012.   celý článek

Děti pomalu usedají zpět do lavic a výdaje rostou.
Děti pomalu usedají zpět do lavic a výdaje rostou

Období konce prázdnin a návratu do školních lavic je stresující nejen pro děti, které se musejí vrátit zpět do módu „a teď se musím učit“, ale i pro rodiče,...  celý článek

Montované haly na míru vašemu podnikání.
Montované haly na míru vašemu podnikání

Uvažujete o navýšení výrobní kapacity, uskladnění většího množství materiálu či nové investiční příležitosti? Přední evropský výrobce ocelových hal nabízí...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.