Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První české charity přijímají Bitcoin

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Bitcoin (BTC) je stále více se rozšiřující virtuální měna či forma peněz. Je možné jím platit v mnoha e-shopech po celém světě. Rychle, bezpečně i levně. Často bývá kritizován za to, že se používá k obchodu s drogami, zbraněmi a dalšími nelegálními aktivitami. Dá se ale pak využít k něčemu dobrému?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

BTC svět pro dobročinnost | foto: Arbolet organizace

Je také pravdou, že Bitcoiny bývají používány na praní špinavých peněz, nebo například v Česku populární „odklon majetku“. Nejsou vlastněné na jméno, jako například bankovní účty, ale vlastní je ten, kdo zná přístupové kódy. Toto téměř znemožňuje využití klasických pátracích technik, které policie a další orgány obvykle provádějí v případě podezření u zmíněných bankovních účtů.

V poslední době nám ale Bitcoin dokazuje, že může být využíván nejen na černém trhu k nepravostem, ale naopak i k dobročinnosti. Začátkem dubna jej totiž začínají akceptovat i některé české charitativní organizace na pomoc dětem.

Co takové dobročinné organizace vede k akceptaci Bitcoinu? Na toto jsme se zeptali předsedy občanského sdružení Svět nemocných dětí Jaroslava Odvárky.

Čím se vaše sdružení zabývá a jaký přínos spatřujete v BTC?
Spolek Svět nemocných dětí vznikl v roce 2013 na základě svobodného rozhodnutí lidí, kteří se rozhodli pomáhat především nemocným dětem, dětem z dětských domovů a dětem ze slabých rodin. Po rozkoukání se jak u nás funguje zdravotnictví, nadace a spolky podobného zaměření, jsme se vydali jinou cestou, která sice nevede přes veliké mecenáše ale přes poctivou práci. Tu zde vykonávají naši externí nadšenci, kteří nám pomáhají vyrábět bytový textil. Náš spolek pak formou darů předává své výrobky do nemocnic, ústavů, dětských domovů a slabých rodin.

Od roku 2015 jsme začali také pomáhat sbírkami pro velmi závažné onemocněné děti, které potřebují pomoc, a která bohužel u nás není ještě na pořadu dne. Jedná se o svalovou dysfolii. Následná léčba s kmenovými buňkami je pouze v Tel Avivu (Izrael).

Spustili jsme projekt Muna dětem, kde jsme v Jeseníkách začali předělávat vojenský sklad na budovu, která bude sloužit především dětem. Jsme sice malý spolek, který má omezené své možnosti, ale na rozdíl od jiných velkých nadací či spolků, je naše finanční pomoc plnohodnotná, prostě všechny peníze které se u nás objeví, rozdělujeme do poslední koruny.

Z hlavní stránky Svetnemocnychdeti.cz

Z hlavní stránky Svetnemocnychdeti.cz

V roce 2016 jako zázrakem nás oslovilo kontroverzní hnutí Arbolet.cz a nabídlo nám spolupráci formou finanční sbírky, ve které nám darovalo cca 25.000 Kč. Peníze následně byly využity pro humanitární pomoc potřebným dětem. Věříme v další spolehlivou spolupráci, která povede k ještě větší pomoci tam, kde stát již nemůže.

Z pohledu našeho spolku je velice vítaná nová měna Bitcoin, která se u nás začala akceptovat s následným převodem na Kč. Žádná banka nám nezabezpečí bezplatný účet, aniž bychom nemuseli splnit nějaké povinnosti. Bitcoin je svobodná a jednoduchá volba, pro kterou se může kdokoliv rozhodnout. Pro náš spolek to znamená ušetření některých bankovních poplatků a tím rozdělit ušetřené finanční prostředky mezi potřebné děti.

Ve sbírce Kde Bitcoiny pomáhají, která byla v rámci zmíněné BTC služby pořádána, se rozdalo v měsíci březnu na 70 000 Kč. Další hlasování o rozdělení financí má probíhat za 2-3 měsíce. Částka byla přerozdělena mezi tyto 4 charitativní organizace.

- Malý Noe (viz. zde)

„Zrovna jsem odešel z dětského domova. V kapse mám pár tisíc od státu a igelitku s nějakým oblečením. Nemám kde bydlet. Nadace Malý Noe ve spolupráci s Arbolet.cz to už ví a tak pro mě buduje startovací byt, pomůžeš jí i ty nějakými penězi? Tím pomůžeš i mě. Ani nevíš, jak moc. Děkuji. Dominik“

- Dobrý skutek (viz. zde)

Ing. Martina Václavíková: Příspěvek od Arboletu pomůže Michaele Zoubkové z Plzně trpící mozkovou obrnou III. stupně k bezbariérové koupelně, kterou nutně potřebuje a pojišťovna jí nehradí. Chceme touto cestou poděkovat hnutí, že se na nás obrátilo. Vše proběhlo hladce, pro nás s minimálním úsilím. Toho si ceníme.

- Nadace Sunrise (viz. zde)

Dne 9.4.2016 se konala kulturní akce pro děti v Opatovicích u Brna. Vyvrcholením programu celého odpoledne bylo předání části finančního daru, který věnovala společnost Arbolet. Zajistila finanční prostředky pro děti z „příběhů“, které jsou zveřejněny na webových stránkách www.nadacesunrise.cz. Duhou část předáme příští týden malé Verunce z DD Dagmar. “Věříme v úspěšnou spolupráci se společností Arbolet a chystáme další akce na podporu dětí z dětských domovů.”, uvedla ředitelka nadačního fondu Monika Bajnoková.

- Svět nemocných dětí (viz. zde)

Dne 13. března 2016 jsme spustili nový projekt s nezávislým hnutím Arbolet, která pro nás systémem hlasování střádá finanční prostředky, pro Ramona trpícího svalovou distrofií, kterému zajišťujeme peníze na transparentním účtu.

loga

Skutečně kontroverzní projekt Arbolet.cz má na internetu řadu příznivců a zároveň i odpůrců, kteří tuto novou bitcoinovou službu označují za podvod se znaky Ponziho systému. Arbolet na pomluvy reagoval ukončením přijímání nových členů a ohradil se i řadou vyjádření a vyzváním k otevřené online debatě. Z dostupných zdrojů prosakuje, že je toto anonymní hnutí přímo zaměřeno proti českým bankám a státnímu byrokratickému aparátu. Na hlavní stránce je dokonce zmíněno i slovo revoluce.


Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Vysavač Raycop dopřeje šťastné, veselé a uklizené Vánoce i alergikům

Vysavač Raycop dopřeje šťastné, veselé a uklizené Vánoce i alergikům.

Příprava na klidné a pohodové prožití Vánoc často připomíná spíš válečné pole v domácnosti. Usnadněte si práci a...

PRECO GROUP: Rezidence Mélange nabídne kvalitní bydlení v centru dění

PRECO GROUP: Rezidence Mélange nabídne kvalitní bydlení v centru dění.

Developerská společnost PRECO GROUP představuje nový rezidenční projekt se zaměřením na vysokou kvalitu bydlení....

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE

Čestné uznání pro stavební projekt továrny WITTE.

16. ročník soutěže Stavba roku Karlovarského kraje zveřejnil své výsledky. Průmyslová hala WITTE získala čestné uznání...

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.