Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Průvodce studentského bydlení – díl 2.

  15:15
V prvním dílu našeho průvodce jsme se zabývali volbou vhodného typu bydlení a také otázkou, jak vybrat vhodného parťáka a lokalitu. Pokud jste již tyto zásadní body vyřešili, čeká vás další kolo, které nebude o nic jednodušší. Přinášíme proto pár tipů, jak na nic nezapomenout a po celý zbytek roku už nemít zbytečné starosti navíc.

Průvodce studentského bydlení - díl 2.| foto: iDNES.cz

Nájemní smlouvu neberte na lehkou váhu

Asi nikoho nepřekvapí, že naprosto zásadním úkolem je správné nastavení nájemní smlouvy. A to jak v případě, že budete bydlet s dobrými přáteli nebo s někým úplně cizím. Do hry navíc vstupuje i samotný majitel bytu, takže uspokojit požadavky všech nemusí být úplně jednoduché. V ideálním případě trvejte na tom, aby byli v nájemní smlouvě uvedeni všichni obyvatelé daného bytu. Někdy se totiž smlouva uzavře jen s jedním vyvoleným, který je zvolen za „mluvčího“ ostatních a taková pozice se v případě problémů rozhodně nemusí vyplatit.

Pronájmy ve studentských městech

Jasně by mělo být vymezeno, kolik kdo zaplatí za samotný pronájem a jaký podíl bude mít na zálohách na energie. Ptejte se, zda je ve službách zahrnut i internet, nebo si jej musíte zařídit zvlášť. Důležité jsou i podmínky výpovědi včetně výpovědní lhůty, která by měla být pro všechny strany stejná. Domluvte se také na výši kauce a podmínkách pro její vrácení, uveďte podrobně stav a vybavení bytu a případné sankce při jeho poškození.

Vybavení bytu je pak samostatnou kapitolou, kterou budete muset řešit. Ideálem je plně vybavený byt, kdy vám nevznikají další náklady s pořízením nábytku či spotřebičů a i případné stěhování je mnohem jednodušší. Pokud se byt nabízí jako nevybavený nebo je vybaven jen z části a přesto jste rozhodnuti se do něj nastěhovat, zkuste se nejdříve domluvit s majitelem, zda by nebyl ochotný případné vybavení zakoupit. Až když tato varianta selže, pusťte se do shánění nezbytných věcí sami. Dobrou variantou jsou různé inzertní portály nebo bazary, kde můžete sehnat pěkné věci za malé peníze, a nebude vás trápit, pokud je v budoucnu nebudete muset stěhovat s sebou.

Vzájemná pravidla usnadní život všem

Domluvené podmínky s majitelem bytu jsou bezesporu důležité, ale stejnou váhu věnujte i nastavení pravidel mezi spolubydlícími. Nejdůležitější na spokojeném spolubydlení je především jistota, a proto se jasně domluvte, jak budete postupovat, rozhodne-li se jeden z vás společný byt opustit. Pokud se tak totiž stane, ostatní se rázem musí podělit o jeho část nájmu, a to může být velmi nepříjemné někdy až nemožné.

Fotogalerie

Do pravidel zahrňte i rozdělení úklidu sdílených prostor, nákup nezbytností jako jsou čisticí prostředky či toaletní papír a domluvte se na označování věcí v ledničce, abyste předešli hádkám, co, kdo, kdy a komu snědl. Dobré je také ošetřit případné návštěvy a přespávání dalších osob, aby vás v koupelně pravidelně nepřekvapovaly cizí tváře.

Pokud se vám podaří nastavit všechny procesy tak, že fungují a máte navíc kliku, že jste natrefili na spolehlivé parťáky, můžete si oddychnout a gratulovat zároveň. Ta správná studentská pohoda může konečně začít!

V první díle našeho seriálu se dočtete o volbě vhodného bydlení i nástrahách výběru správného spolubydlícího.

Zdroje: www.jobs.cz, www.hledambyt.cz, student.finance.cz

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?