Byty
Byty - forma vlastnictví
Dům
Pozemky
Komerční nemovitosti
Lokalita
Kraje
» Hlavní město Praha
» Středočeský kraj
» Jihočeský kraj
» Jihomoravský kraj
» Karlovarský kraj
» Kraj Vysočina
» Královéhradecký kraj
» Liberecký kraj
» Moravskoslezský kraj
» Olomoucký kraj
» Pardubický kraj
» Plzeňský kraj
» Ústecký kraj
» Zlínský kraj
» Evropa
» Severní Amerika
» Afrika
Cenové rozpětí v Kč  
(?)
Plocha v m² Plocha parcely v m² (?)
Stav nemovitosti
Konstrukce budovy
Podle počtu podlaží budovy
Počet podlaží budovy
Poschodí bytu
Počet místností
Zařízenost nemovitosti
Vybavení
Způsob vytápění objektu
Aktuálnost
+ další volby
Zavřít box Vymazat formulář
Cenové rozpětí v Kč Plocha v m²
Lokalita
>> Hlavní město Praha
>> Středočeský kraj
>> Jihočeský kraj
>> Jihomoravský kraj
>> Karlovarský kraj
>> Kraj Vysočina
>> Královéhradecký kraj
>> Liberecký kraj
>> Moravskoslezský kraj
>> Olomoucký kraj
>> Pardubický kraj
>> Plzeňský kraj
>> Ústecký kraj
>> Zlínský kraj
Zavřít box Vymazat formulář
Lokalita
Název nebo adresa RK
Zavřít box Vymazat formulář

Průvodce studentského bydlení – díl 1.

  10:00
Studujete vysokou školu a také už na vás doléhá krutá realita končících prázdnin? Nezoufejte. Se začátkem akademického roku vás krom nepříliš příjemných studijních záležitostí čeká i spousta zábavy a nových přátelství. Abyste však nastoupili do školy bez stresu, začněte už nyní s praktickými záležitostmi, které vám dovedou zpříjemnit celý následující rok.

Průvodce studentského bydlení – díl 1.| foto: iDNES.cz

Kolej nebo privát?

Velkým tématem všech dojíždějících studentů je správná volba bydlení. Možností je více a záleží jen na vašich preferencích a finančních možnostech. Věčnou klasikou je bydlení na koleji. Bývá docela laciné, v dobré dostupnosti od školy a navíc se seznámíte se spoustou nových lidí, se kterými budete prožívat dobré i zlé. Tedy v tom ideálním případě. Může se totiž stát, že narazíte na nesympatické či problémové spolubydlící, nevyhovující vybavení v přiděleném pokoji a o radostech v podobě štěnic a dalších hygienických lahůdkách snad ani nebudeme podrobněji hovořit. Pokud se tedy do tohoto dobrodružství raději nechcete pouštět, pak je řešením nalézt si privátní bydlení.

Sám nebo s někým?

Pronájmy ve studentských městech

Bydlet sám nebo zvolit spolubydlení s partou dalších studentů? Samostatné bydlení vám poskytne dostatečné soukromí, ale vyjde vás poměrně draho, což může být pro mnoho studentů nepřekonatelným problémem. Navíc se můžete připravit o ty správné bytové večírky, které začínají naprosto nevinně a neplánovaně.

Jako ideální řešení se tak jeví možnost spolubydlení. Rozdělíte si náklady a navíc můžete získat skvělé přátele, kteří vás budou provázet dobou studia a někdy vydrží i na celý život. Volbě spolubydlících proto věnujte nejvyšší možnou pozornost.

Pokud máte partnera a podařilo se vám dostat na vysokou školu ve stejném městě, můžete si vyzkoušet společné bydlení, které váš vztah patřičně prověří. V případě rozchodu si ale značně zkomplikujete život. Proto zvažte všechna pro a proti a rozhodně nic neuspěchejte.

Další možností je domluva s dobrým kamarádem nebo alespoň spolužákem ze střední školy, od kterého trochu tušíte, co můžete čekat. Pozor ale na pozdější rozčarování – to že si rozumíte na společných akcích, ještě nemusí znamenat, že budete mít stejný životní styl a návyky potřebné pro spokojené spolubydlení. Ani tady proto nezapomínejte na důležitá pravidla.

Může se však také stát, že vhodný spolubydlící není na obzoru a vy tak musíte začít hledat od nuly. I tato situace má svá řešení. Existuje celá řada webových portálů zaměřených právě na tuto problematiku. Možností jsou i diskuzní fóra přímo na stránkách vaší vysoké školy nebo různé sociální sítě. Možná budete překvapeni, kolik lidí řeší podobný problém jako vy.

S kým a kde?

Pokud se s budoucím spolubydlícím neznáte, je o to důležitější zaměřit se na několik zásadních charakteristik, které by měl v ideálním případě splňovat. Měl by vám být v každém případě sympatický, měl by vzbuzovat důvěru a výhodou jsou i podobné zájmy nebo třeba společní přátelé či město, ze kterého pocházíte.

Fotogalerie

Velkou roli bude také hrát, zda budete mít každý svůj pokoj a sdílet budete jen kuchyň či koupelnu nebo plánujete bydlet na pokoji po více lidech. Nejdůležitější je proto podobný životní styl a výhodou je i příbuzný obor studia nebo zkouškové období ve stejném termínu. Pokud trpíte alergiemi, ověřte si, jestli nebude vaším spolubydlícím i nečekaný domácí mazlíček a ptejte se také, jestli je váš potenciální spolubydlící kuřák či nekuřák.

Shodnout byste se měli i na lokalitě vašeho přechodného bydliště. I zde existují varianty, kdy je situace předem daná, a to v případě, kdy se nabízí možnost přistěhovat se k někomu, kdo již bydlí a pouze shání spolubydlícího. V takovém případě se rozhodujete jen na základě svého úsudku, zda danou lokalitu budete akceptovat nebo budete pátrat dál.

Zajímat by vás měla především vzdálenost do školy, případě centra města, základní občanská vybavenost v okolí, možnost sportovního vyžití a další body podle vašich zájmů. Zaměřte se i na případný hluk z ulice, abyste mohli v klidu spát a nerušily vás například projíždějící tramvaje. Příjemné a čisté by měly být i chodby a výtahy domu, ve kterém se byt nachází a i jeho blízké okolí.

A pokud budete byt teprve společně hledat, ujistěte se, že jsou vaše preference minimálně podobné, a to včetně představy o výši nájmu.

Zdroje: studentmag.topzine.cz, clanky.vzdelani.cz, www.online.muni.cz

  • tisknout
  • sdílet
  • máte tip?