Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Průvodce Ostravou pro hokejové fanoušky aneb co když se právě nehraje

Kdo chce poznat Ostravu, neměl by vynechat pohled z Nové radnice | foto: Petr Žižka, mediální agentura PŽ

1 2015
Na mistrovství světa v hokeji se chystají tisíce českých i zahraničních návštěvníků. Pokud k nim patříte, nenechte si mezi zápasy ujít skvělou příležitost, jak poznat zajímavosti Ostravy, která je spolu s Prahou pořadatelským městem.
Komerční sdělení

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

A protože se jedná o město průmyslové, je už předem jasné, že jeho objevování bude nanejvýš zábavné a dobrodružné.

Prohlédněte si všechno hezky z výšky

Nejen Margaret Thatcherová si zaslouží přízvisko „železná lady“. Ostrava umí poutavě vyprávět o zlatých časech průmyslové výroby, stejně dobře však dokáže své návštěvníky překvapit nebývalou noblesou. To ale rodilí Ostravané moc dobře vědí a na chladnou krásu železných staveb jsou patřičně hrdí. A kromě toho také na unikátní architekturu z červených cihel, bohatou historii, neotřelé kulturní nápady i technické zázraky.

Ranní slunce prosvítající prosklenou věží Nové radnice

Ranní slunce prosvítající prosklenou věží Nové radnice

Nejlepším výchozím místem pro vás bude centrum města, protože kdo nenavštíví bezbariérovou radniční věž, jako by tu nebyl. Z vyhlídkové terasy na vrcholu se vám rozprostře pozoruhodné panorama vysokých pecí, střed města s prvorepublikovými vilami, vlnící se řeka Ostravice a také třeba stadion Bazaly. Atmosféru si ještě více užijete večer, kdy je zajímavě nasvícená spousta budov včetně radniční věže.

Industriální dědictví v novém atraktivním kabátě

Z bývalých objektů Vítkovických železáren se postupem času vyklubaly skutečné skvosty dnes velmi populárního industriálního stylu. Parádní je samozřejmě také jejich využití. Dolní oblast Vítkovic se každoročně mění na festivalový svatostánek hudby nebo dějiště sportovních akcí. V dobách, kdy ještě vítkovické pece žhnuly naplno, kolovaly mezi dělníky tajemné historky z příšeří velkých hal a nezřídka v nich vystupovaly nadpřirozené bytosti. Jak je to s nimi doopravdy, se můžete přesvědčit v rámci exkurze po rozsáhlém areálu. Na začátku května se otevírá nová přistavěná část vysoké pece, která přebere štafetu nejvyššího bodu Ostravy. Pokud se radši držíte při zemi, vydejte se prozkoumat halu bývalého plynojemu Gong.

Věda a technika nikdy nebyla zábavnější. Ve vedlejších pavilonech na vás čeká interaktivní výstava Malý a Velký svět techniky, která uchvátí všechny věkové kategorie. S každým exponátem se dá hýbat a také se tu příjemně vzpomíná na technické novinky našeho mládí.

Zajímavým architektonickým dílem je také budova Trojhalí poblíž nákupního centra Nová Karolina. Historická stavba dnes plní funkci zastřešeného náměstí, kde se lidé volně setkávají při výstavách, trzích, koncertech nebo za sportovním účelem.

Pohled na industriální tvář Ostravy

Pohled na industriální tvář Ostravy

Detail průmyslové tradice města v Dolní oblasti Vítkovice.

Detail průmyslové tradice města v Dolní oblasti Vítkovice.

Ostrava se nevzdává své hornické tradice. Důlní vozíky je možno vidět dnes už...

Ostrava se nevzdává své hornické tradice. Důlní vozíky je možno vidět dnes už jen v muzeu.

Exkurze nejen pro drsné chlapy

V počátcích civilizace nebyl život žádný med. Do prostředí odvážných lovců mamutů se přenesete na vrchu Landek v Ostravě-Petřkovicích, který je významným archeologickým nalezištěm. V této oblasti se odborníkům podařilo objevit velmi cenné předměty, jako je například Landecká Venuše. Předobrazem sošky nemohla být žádná robustní dáma, jako je tomu u Věstonické „kolegyně“. Tahle má téměř modelkovské tvary. Poodhalte závěs dávné minulosti, kdy se Ostrava podobala malé osadě s ohništěm. Jako kulisy vám poslouží téměř skuteční mamuti a jejich lovci.

Poněkud modernější pohled na odvážné muže se vám naskytne o kousek dále. Také na vás působí hornická profese tajemným a nebezpečným dojmem? Staňte se na jeden den ostravským havířem a užijte si prohlídku hornického muzea. Můžete v něm prozkoumat, co všechno patří k jednomu z nejosobitějších povolání a samozřejmě nebude chybět ani praktická ukázka. Návštěvníci se projedou důlním vlakem a sfárají pod zemský povrch, aby si mohli lépe představit práci na šachtě.

Nad soutokem řek Ostravice a Odry byla nalezena pravěká soška zvaná Landecká...

Nad soutokem řek Ostravice a Odry byla nalezena pravěká soška zvaná Landecká Venuše. Socha na fotografii připomíná tento nález v areálu Landek

V hornickém muzeu pod vrchem Landek mohou zájemci okusit atmosféru havířské...

V hornickém muzeu pod vrchem Landek mohou zájemci okusit atmosféru havířské práce

Kam určitě zavítat s dětmi

Pokud berete na výlet do Ostravy i svá dítka, buďte si jistí, že se tu nebudou nudit. Co takhle vydat se na vzrušující podívanou za exotickými zvířaty při projížďce safari expresem? Druhá největší ZOO v Česku chová vzácné i záhadné tvory, kteří dokazují velkým a malým návštěvníkům, jak rozmanitá příroda dokáže být.

Na výstavišti Černá louka se můžete přenést přímo mezi nejvýznamnější světové monumenty. V městečku miniatur MINIUNI vám budou ležet u nohou egyptské pyramidy i královské paláce. V elegantní společnosti pařížské Eiffelovky tu potkáte Sochu Svobody nebo šikmou věž v Pise. Podzemí Černé louky patří strašidlům. Ve sklepeních bývalého pivovaru se prohánějí skřítci, piráti i čerti. Prohlídková trasa s názvem Pohádkový sklep strašidel je rozdělená do pěti kouzelných komnat. Jenom pozor, abyste se nelekli, až budete procházet břichem draka!

Ostravská ZOO patří k největším v zemi. U vchodu návštěvníky vítají plameňáci

Ostravská ZOO patří k největším v zemi. U vchodu návštěvníky vítají plameňáci

Město z různých úhlů pohledu

Jednou z dominant Ostravy je Slezskoostravský hrad, který pamatuje pestrou historii dávno před tím, než město ovládla výrobní Rothschildovská horečka. Jako důležitý bod na pomezí Moravy a Slezska se totiž stal centrem politického dění. Dnes na vás v útrobách pevnosti čeká prohlídka dobové kovárny, mučírny, muzea čarodějnic a dalších výstav. Vyhlídkové terasy hradu navíc ukazují krásný výhled na pásmo Beskyd.

Jak originálně zakončit nabitý program? Třeba unikátním zážitkem z pozorování hvězdné oblohy. Planetárium v Ostravě-Porubě pořádá také různé doprovodné programy a poutavé přednášky. Nebo výletem do okolí Ostravy, například návštěvou nedalekého městečka Příbor s báječně opraveným rodným domem geniálního psychoanalytika Sigmunda Freuda, kde se o místním rodákovi dozvíte hodně zajímavého.

Návštěvník Ostravy, který zatouží po klidu a poznání, může navštívit nedaleké...

Návštěvník Ostravy, který zatouží po klidu a poznání, může navštívit nedaleké městečko Příbor - rodiště Sigmunda Freuda

Rodný dům geniálního psychoanalytika Sigmunda Freuda

Rodný dům geniálního psychoanalytika Sigmunda Freuda

Starou Vídeň připomíná kostel v ostravské čtvrti Přívoz

Starou Vídeň připomíná kostel v ostravské čtvrti Přívoz

I nečekané unikáty může návštěvník potkat v Ostravě - toto je dřevěný kostel v...

I nečekané unikáty může návštěvník potkat v Ostravě - toto je dřevěný kostel v části zvané Hrabová

Štramberk náměstí: jedním z nejmalebnějších míst v okolí Ostravy je městečko...

Štramberk náměstí: jedním z nejmalebnějších míst v okolí Ostravy je městečko Štramberk

„Uděláme spolu s krajskou metropolí jako hostitelé světového šampionátu vše pro to, aby se tady návštěvníci nenudili ani ve chvílích odpočinku od napínavé hokejové podívané. A někde z oblak nám všem bude držet palce i Josef Mikoláš, brankář mistrů Evropy z roku 1961, který se tohoto svátku s námi už nedočkal. Věřím, že návštěvníci šampionátu si udělají čas na zajímavá místa mimo stadion a hotel a odnesou si pravdivý obraz našeho kraje i jeho metropole v paměti i v srdci,“ řekl nám k tématu moravskoslezský hejtman Miroslav Novák.

Fanděte nejen hokeji, ale také Ostravě, protože má co nabídnout. Díky dobrým nápadům vynalézavých lidí se mění na svěží centrum turistiky, kultury i sportu.

Text: Iva Kulihová, Foto: Petr Žižka, mediální agentura PŽ

Autor:

Nejčtenější

Skleníky Variant vám budou dělat radost po mnoho sezón
Skleníky Variant vám budou dělat radost po mnoho sezón

Skleníky poskytují rostlinám ideální podmínky k růstu. Jaký ale zvolit pro vaši zahradu, aby odolal rozmarům počasí, nabídl různé možnosti pěstování a komfort...  celý článek

Finská nebo infrasauna? Vyberte tělu zdravé pocení podle jeho gusta.
Finská nebo infrasauna? Vyberte tělu zdravé pocení podle jeho gusta

Na nic nemyslíte a doslova cítíte, jak se vaše starosti a únava odplavují pryč z těla. Saunování je ideální způsob nabuzení unaveného organismu i mysli, stačí...  celý článek

Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně
Uživatelé softwaru AURY z celého světa zasedali v Brně

V Brně se konalo již 22. setkání Skupiny uživatelů informačního systému MC CATALOGUE pro podporu kodifikace podle standardů NATO, který si jako svůj národní...  celý článek

Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!
Sledujte bitvu Berdych vs. Federer živě na TV Tipsport a vsaďte si!

Jak zvládnou své čtvrtfinálové bitvy poslední dva čeští zástupci na Australian Open? Sledujte první Grand Slam sezóny od začátku až po finále živě na TV...  celý článek

AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme
AMAKO: Jedeme naplno a stále zrychlujeme

Nenechte si ujít v pořadí již 26. ročník Mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení AMPER, který se...  celý článek

Další z rubriky

Sledujte derby Slavia – Sparta živě na TV Tipsport a vsaďte si.
Slavia jde pro postup a tipér s přezdívkou 311481 pro výhru 114 171 Kč

Plzeň už má jaro v evropských pohárech jisté, Slavie bojuje o poslední bod a Zlín alespoň o čest, když hostí Lokomotiv Moskva. Jak se české týmy rozloučí se...  celý článek

Nakročí tipér 666jaroslav v úterní Lize mistrů k výhře 175 420 Kč.
Nakročí tipér 666jaroslav v úterní Lize mistrů k výhře 175 420 Kč

Po dlouhé pauze se pátými zápasy vrací Liga mistrů. Kolik týmů se v úterý přidá ke čtyřem už jistým postupujícím?  celý článek

Liverpool si postup pohlídá, věří tipér marionaka a míří na výhru 102 261 Kč
Liverpool si postup pohlídá, věří tipér marionaka a míří na výhru 102 261 Kč

Dnes se o postup budou rvát tři týmy ve skupině E. Hodně netradiční role pak čeká na Dortmund, který bude bránit aspoň evropskou ligu!  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze