Pronájem bytů v Praze: jste si jistí, že víte, jak vybrat ten správný?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Jakmile se pustíte do hledání nového bydlení, zjistíte, že možností k pronájmu bytu v Praze je opravdu hodně. Liší se lokalitou, cenou, výměrou i vybavením. Co je dobré zohlednit při výběru ideálního bydlení? To se dozvíte v tomto článku.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

lokalita | foto: ČTK

Pronájem bytů nabízí mnoho možností

V rámci pronájmu bytů v Praze existuje celá řada variant a jejich různých kombinací. V nabídce najdete malé garsonky, ale i rozsáhlé a honosně vypadající mezonetové byty. Pokud si předem jasně neurčíte, co vlastně hledáte, hrozí, že se v inzerátech utopíte a celý proces si výrazně zkomplikujete. Stanovit si požadavky pro úspěšné hledání nového bydlení přitom není nic složitého.

Výběr podle rozpočtu

Jedním z důležitých parametrů je rozhodně váš rozpočet. Ten vám určí horní hranici, přes kterou není dobré chodit. Na základě tohoto filtrování zmizí příliš drahé nabídky, které si stejně nemůžete dovolit. Právě to je totiž problém nemovitostí v Praze. Kvůli své lokalitě je jejich cena na pronájem často velmi vysoká. Bydlení v centru města možná vypadá lákavě, ale dejte si pozor, ať nepřeceníte své síly ohledně pravidelného měsíčního placení nájemného. Také se rozhodněte, jestli chcete dlouhodobé nebo krátkodobé bydlení, protože jde o dvě odlišné situace.

Nezapomeňte připočítat ceny za služby a energie

Často nás nalákají nižší ceny za samotný nájem, ale už si nevšimneme, že navíc je potřeba každý měsíc platit i za služby a energie. Náklady na bydlení se liší podle bytu a počtu lidí. Nezapomeňte je připočítat do svého plánu. Tato částka totiž může ovlivnit vaše rozhodování o novém vysněném bytě, za který totiž ve výsledku můžete zaplatit mnohem více, než uvádí první číslo v nabídce.

Dostatek prostoru

Chcete bydlet sami v jednopokojovém bytě, nebo hledáte něco většího pro soužití s partnerem? Výměra a prostorové řešení patří mezi velmi důležité body pro úspěšnou volbu. Hodně vám napoví rozměry uvedené v inzerátech, ale ještě lepší představu si uděláte na osobní prohlídce, která je klíčovým bodem každého výběru nového bydlení i ve formě nájmu.

Vybavený nebo prázdný?

U vybaveného bytu máte tu výhodu, že se nemusíte obtěžovat se sháněním či stěhováním vlastních věcí. Na druhou stranu však majitel požaduje vyšší kauci pro případ, že vybavení poškodíte. U prázdného prostoru si navíc můžete sami rozhodnout, jak si ho zařídíte a co si pořídíte. Hodně záleží také na tom, jak dlouho plánujete na daném místě bydlet. Pro krátkodobější pobyt je jistě vhodnější zvolit již zařízený byt. Naopak při plánu bydlení na několik let můžete ocenit možnost zařídit si to podle svého.

Lokalita

Chcete to mít blízko do práce nebo do školy? Lokalita patří mezi klíčový aspekt celého výběru. Nejdříve si danou část města projděte a zjistěte, jestli vám vyhovuje. Není zde příliš velký ruch? Máte poblíž dostatek parků? Zohledněte všechny své osobní preference a následně hledejte inzeráty právě v této lokalitě. Pokud však máte nastavený nižší cenový strop, je pravděpodobné, že budete muset hledat kompromis v podobě delšího dojíždění a podobně.

A co sousedé?

Na prohlídce se nebojte zeptat ani na sousedy. Právě ti totiž dokážou výrazně zpříjemnit nebo naopak znechutit bydlení. Záleží ale na domě a na tom, jak hodně se s nimi budete potkávat. Informace vám může poskytnout majitel, ale zeptat se můžete i přímo někoho, kdo bydlí ve stejném domě.

Na novou nabídku reagujte rychle

Jakmile se objeví dobrý inzerát za lákavou cenu, kde všechno na první pohled odpovídá vašim představám, na nic nečekejte a ihned volejte na dané číslo. Dobré nabídky jsou totiž pryč neuvěřitelnou rychlostí. Mnohdy je tak nutné připravit se na dávku zklamání, kdy máte pocit, že jste našli dokonalý byt, ale někdo jiný byl rychlejší a získal ho těsně před vámi. Vzhledem k tomu, že ceny za byt ke koupi jsou hodně vysoké, jak se dočtete i zde, bývá dobrá nabídka nájmu často jedinou možností.


Nejčtenější

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Právě vychází nová povídka z edice Backend Stories, 700 EXABYTŮ NESMRTELNOSTI od Julie Novákové. Za vědeckofantastickou...

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V soutěži Nastartujte se uspěl nápad na originální Priessnitzovy zábaly

V již šestém ročníku grantového programu Komerční banky a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP...

Další z rubriky

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Energie? Důležité téma při stěhování

Energie: Důležité téma při stěhování

Kupujete si nemovitost, zdědili jste byt nebo se stěhujete do nájmu? Ať už se přesouváte kamkoli, je důležité vyřešit...

Plastové tašky nahradily papírové. Upřednostněte raději tašky látkové

Plastové tašky nahradily papírové. Upřednostněte raději tašky látkové

Době, ve které nyní žijeme, se často říká „doba plastová“. Protože si už většina populace začala uvědomovat problémy,...

Najdete na iDNES.cz