Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proměna ulice 5. května! – Praha 4 připravuje její proměnu

Komerční sdělení   11:00aktualizováno  11:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Přetížená komunikace, kterou denně projedou tisícovky automobilů. Kolony, nervozita, nehody. Šeď a beton. Taková je pro většinu motoristů ulice 5. května. Možná už za pár let bude mít přívětivější podobu. Současné vedení radnice MČ Praha 4 pod vedením starosty Pavla Horálka (ODS) má ambiciózní vizi, kterou je proměna ulice 5. května.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Současný stav ulice 5. května. | foto: Praha 4

Ulice 5. května se musí zazelenit a zpříjemnit dvěma tisícovkám místních obyvatel.

"Doprava v Praze se musí řešit komplexně a sólo pokusy, jako je například zabrání jednoho jízdního pruhu v Legerově ulici, jsou nesystémové a svým způsobem i sobecké," říká starosta.

"Doprava v Praze je úzce propojená a pokud uděláte jedno opatření, v jiné části Prahy se může negativně projevit. Samozřejmě podporujeme dokončení výstavby městského okruhu kolem Prahy, který vyřeší hlavně tranzitní dopravu. Chybí nám slibované metro trasy D a chybí nám také zvýhodnění parkování pražských rezidentů, v našem případě 'čtyřkových' oproti dojíždějícím motoristům. Nesmíme zapomenout ani na úpravy důležitých křižovatek. Například v územním plánu navrhujeme přebudování křížení Jižní spojky a ulice 5. května na Kačerově a další. Toto vše jsou finančně velice náročné projekty. Součástí by mohly být projekty menší, které nám pomohou a zlepší život ve městě. Jednou z pozitivních změn by mohla být i proměna ulice 5. května."

Proměna ulice 5. května 2
Místo betonového plotu, který rozděluje oba směry, vznikne zelený pás stromů a keřů. Parkování po obou stranách zůstane, zúží se jen jízdní pruhy v každém směru. Ty mají dnes nadstandardní šířku. "Už jen tato proměna ulice 5. května by byla přínosem," tvrdí starosta Pavel Horálek.

Proměna ulice 5. května 3

Proměna ulice 5. května v MČ Praha 4 by byla obrovským přínosem

Druhá varianta je zajímavější, a přesto, že ji je nutno dopracovat, přináší pro MČ Praha 4 nevídaný prvek.

"Motoristé vědí, že v určitých hodinách se provoz zahušťuje buď směrem do Prahy, či ven z města. Každé ráno auta stojí v kolonách směrem do města, ven z města je provoz minimální. V této variantě se proto počítá s dvěma jízdními pruhy v každém směru a se třetím, střídavým pruhem. Ten by byl k dispozici právě ve špičkách, řízen inteligentní světelnou signalizací a směr provozu by se střídal podle potřeby," vysvětluje starosta, který tento návrh preferuje.

"Je to systém, který dobře funguje v zámoří. Ulice 5. května by se řádně ozelenila a zjednodušilo by se také její přecházení. Tato proměna by do ulice 5. května vrátila život." Parkovací místa by byla opět zachována.

Proměna ulice 5. května v MČ Praha 4 by měla na všechny pozitivní dopad

O co se konkrétně jedná? O 1,5kilometrový úsek od Nuselského mostu až po ulici Hvězdovu, což je území, kde jsou bytové domy i střední zdravotní škola. Poměrně jednoduchým opatřením lze střední pás komunikace zazelenit.

V současné době jsou k dispozici tři návrhy, které zpracovala architektonická kancelář Ateliér K2. Radnice chce o všech s veřejností diskutovat.

"Změna profilu ulice 5. května by určitě měla zásadní dopad nejen na lidi, kteří v této ulici bydlí nebo podnikají, ale zároveň i na všechny, kteří komunikací projíždějí. Je proto potřeba zvážit všechny okolnosti, provést simulaci dopravy a vybrat si z nabízených variant tu nejlepší," dodává starosta.

Proměna ulice 5. května 4
Nejkomfortnější řešení. Dva jízdní pruhy v obou směrech a uprostřed pěší zóna, což je běžné například v Paříži. "Tento návrh můžeme rozpracovávat až tehdy, kdy bude v provozu kompletní vnější i vnitřní městský okruh a vyřešeno parkování v Praze. Nemá cenu budovat pěší zónu, v jejíž blízkosti budou v kolonách čoudit automobily," podotýká starosta Pavel Horálek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte dvě vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Prague PlayOffs 2018: Vyhrajte 2 vstupenky v hodnotě 7 380 Kč

Milujete koně? Účastníte se různých parkurových klání? Ať už je vaše odpověď kladná na první či druhou otázku, případně...

Průlom v pohledu na alternativní medicínu

Předání petice na podporu biotroniky do a Senátu Parlamentu České republiky.

Informace o předání petice na podporu biotroniky do Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR s počtem petentů přes 40...

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Najdete na iDNES.cz