Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Profesionálním mulčováním středně velkých ploch naše nabídka nekončí

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Mulčovaní travního porostu patří k nejčastěji využívaným metodám údržby travnatých veřejných ploch (parky, hráze, násypy), luk či zahrad rodinných domů. Při mulčování travního porostu dochází k rozmělnění travní hmoty a ta se ponechá na místě. Po rozmělnění nedojde k zadušení trávníku, hmota se rychle rozloží a stává se zdrojem živin pro parcelu.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Profesionálním mulčováním středně velkých ploch naše nabídka využití nekončí | foto: DAKR spol. s r. o. - zahradní sekačky

S mulčováním odpadá nutnost shrabování a odvážení posečené trávy. S mulčovacími adaptéry velmi dobře pracuje stavebnice Panter FD-3 českého výrobce DAKR Hranice na Moravě

Podle konstrukce žacího ústrojí lze mulčovače rozdělit na rotační s vertikální osou rotace a cepákové s horizontální osou rotace.

Díky jednoduché konstrukci, zejména jednonožových mulčovačů, se první řešení uplatňuje i u těch nejmenších strojů se záběrem zhruba od 60 cm. Lze však nalézt také vícenožová provedení, která dosahují vyšších výkonů. Obecně jsou rotační mulčovače vhodné pro pravidelné mulčování.  

U cepákových mulčovačů je k žacímu rotoru výkyvně připevněno několik mulčovacích nožů (běžně 20 až 60), což výrazně zvyšuje odolnost proti poškození v případě nárazu do pevné překážky. Není proto náhodou, že se pro údržbu nepravidelně sekaných ploch využívají právě cepákové mulčovače, což je možné vidět třeba při údržbě zeleně okolo cest.

Další způsoby využití

Stroj Panter FD-3 je typický představitel jednoosého profesionálního stroje, který je vhodný k obhospodařování středně velkých (několikahektarových) ploch. 

Hlavní výhodou Pantera je jeho stavebnicové řešení, kdy je možné během několika minut pohonnou jednotku přestavit z mulčovače například na dvoububnovou sekačku, čtyřdiskovou sekačku, shrnovač sena, sněhovou frézu a dalších dohromady asi 20 agregací s přídavným zařízením.

Srdcem stroje je pohonná jednotka Panter FD-3 s motorem 500 cm3 o maximálním výkonu 15,5 koní. Stroj je osazený motorem Briggs&Stratton I/C POWERBUILT OHV s litinovou vložkou válce a s elektrickým startérem. Pojezd je řešený hydrostatickou převodovkou Tuff Torq K46, u které máte možnost plynulé regulace rychlosti vpřed i vzad. Poháněná náprava disponuje diferenciálem s uzávěrkou. 

Součástí vybavení stroje je světlomet, 12V baterie s dobíjením. Samozřejmostí jsou výškově stavitelná řídítka. Nízko položené těžiště a široký rozchod kol zajišťují optimální stabilitu i při práci v náročnějším terénu. Pohonná jednotka má brzdu.

Srovnání mulčovačů MC-100 a M-121

U cepákového mulčovače MC-100 je žací ústrojí tvořeno vodorovně otáčející hřídelí s 36 noži typu 18 Y, jejichž záběr je 100 cm. Krytí žacího ústrojí kapotáží a gumovou zástěrkou sníží pravděpodobnost odletu drobných pevných částic. Při nárazu do pevné překážky se nože cepákového mulčovače skryjí a nedojde k jejich poškození. 

Cepákový mulčovač zvládne posekat trávu do výšky jednoho metru. Výška strniště, která má zásadní vliv na výkonnost stroje, se mění plynule v rozmezí 4 – 10 cm pomocí seřízení pojezdového válce.

Dvounožový rotační mulčovač M-121 je určený především pro udržované pozemky, kde máte jistotu toho, že na zemi nebudou překážky.

 Problém může být spadlá větev, stejně jako vyrytá rýha od divokých prasat atd. Dvounožový mulčovač doporučujeme k likvidaci otav na pastvinách, kde se již nevyplatí tuto trávu sušit. Dvounožový mulčovač nechává dokonalé strniště, neboť dráhy nožů se překrývají (jejich časování je zajištěno převodovkou a řetězy).

Doporučujeme sekat alespoň 3x ročně, případně střídat sečení a mulčování; pak lze se záběrem 121 cm dosáhnout průměrného výkonu 2 000 – 3 000 m/ hod.

Pro více informací kontaktujte výrobce www.dakr.com.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním

Do měst a obcí míří miliony proti suchu a povodním.

Chránit obyvatele před následky sucha i extrémů počasí pomohou starostům nové dotace z fondů EU. Rezort životního...

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Uspějí české týmy v Evropské lize? Tipér makula80 míří na 676 700 Kč

Po Lize mistrů i o postup do play off zahrají i tři české týmy v Evropské lize. Plzni a Slavii tipéři věří, naopak Zlín...

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jak vybrat vánoční stromek a jak se o něj starat

Jen málokdo v ČR nemá na Štědrý den ozdobený stromeček. Většina lidí a určitě všechny rodiny s dětmi pak chtějí vánoční...

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

U O2 lítají tisícovky oknem. Ustojí to největší operátor?

Všichni cpeme operátorům po celý rok nekřesťanské peníze. Nyní máte šanci si to od nich vybrat zpět! Vytáhnout z nich...

Další z rubriky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky

Výstava Atlas od Daniela Hanzlíka vás pozve do tajuplného světa fyziky.

Nechte se okouzlit nevšední výstavou Daniela Hanzlíka, jejíž základní myšlenkou je prověřování fyzikálních principů a...

Zima je tu, zahřeje vás flanelové povlečení SCANquilt

Zima je tu, zahřeje vás flanelové povlečení SCANquilt.

Pokud rádi spíte v chladné místnosti a chcete být hezky v teple, vyzkoušejte flanelové povlečení SCANquilt, hřejivý...

Sedm způsobů, jak zrušit povinné ručení. Na co si dát pozor?

Sedm způsobů, jak zrušit povinné ručení. Na co si dát pozor?

Sjednat si povinné ručení obvykle lidem problém nedělá. Naopak při zrušení už mnozí tápou. Víte, jak a především kdy...

Najdete na iDNES.cz