Proč vyrábět v Číně? Je to vlastně již standard

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podnikáte nebo řídíte výrobní či obchodní firmu, bojujete s rostoucími náklady a zároveň vás konkurence tlačí s cenami dolů? Zvažujete, jak vyrobit váš produkt aniž na to máte vlastní výrobní zařízení a technologie? Co takhle výroba v Číně?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

1. CORY CZ spol. s r.o. | foto: 1. CORY CZ spol. s r.o.

Určitě vás už minimálně napadla myšlenka, na kolik by vyšly vaše výrobky, produkty či zboží, kdyby se prováděla jejich výroba v Číně. Tato idea vlastně už dnes nikoho nepřekvapí, protože všichni jsme si již zvykli na text "Made in China" a to jak na levném spotřebním zboží, tak na drahých značkových výrobcích.

To, že v Číně popř. jinde v Asii vyrábějí již téměř všichni velcí světový výrobci, už bereme jako fakt. Ale jak je to v případech, kdy se nejedná o tzv. globální masovou výrobu a potřebujeme dodávky v menších množstvích. A jak je na tom v těchto případech výroba v Číně s kvalitou? 

stavebnice

Odpovědi na tyto a jiné otázky můžeme nalézt u společnosti 1.CORY CZ spol. s r.o., která má s organizací a výrobou v Číně dlouholeté zkušenosti (více informací na www.1cory.cz ). "Naše nabídka je právě určena pro firmy střední a menší velikosti, působící ve výrobní nebo obchodní sféře," říká jednatel firmy, ing. Pavel Čtvrtlík.

Tyto firmy nemají takové možnosti jako velcí hráči na trhu a mnohdy nemají ani zkušenosti s obchodováním s Asií, avšak většinou z ekonomických nebo technologických důvodů hledají v Číně výrobní zdroje.

Pro jaké produkty je výroba v Číně vhodná?

Na začátek je třeba si vyjasnit, že ne všechny produkty jsou výhodné a vhodné pro výrobu v Číně. Záleží vždy na konkrétním charakteru produktu nebo zboží, ale obecně řečeno, nevyplatí se vyrábět v malých sériích popř. nakupovat v malém množství. Cena by byla v těchto případech pravděpodobně vyšší jak výroba v tuzemsku a to i z toho důvodu, že do ceny produktu se promítá cena dopravy a ve většině případech i hodnota cla pro dovoz do EU.

Dále je třeba brát na zřetel reálnou dodací lhůtu, která se skládá z doby výroby (záleží opět na povaze produktu a množství) a nejekonomičtější námořní kontejnerové přepravy, ta trvá cca 5 týdnů.

"Dá se říci, že ve většině případech potřebujeme pro dodávku 3-4 měsíce a to pokud je výroba již odladěná, tzn. že již máme minimálně odsouhlasené vzorky a továrnu máme prověřenou osobní inspekcí. Z těchto faktů je zřejmé, že výroba v Číně není možná pro firmy, které potřebují pružné, operativní dodávky v krátkých dodacích lhůtách," konstatuje ing. Čtvrtlík, jednatel 1.CORY CZ.

"V některých těchto případech je řešení vyrábět a dodávat z Číny polotovary, kdy si náš klient provede finální výrobní operace dle aktuálních potřeb," dodává Čtvrtlík.

"Ideální výrobek" pro Čínu je produkt vyráběný ve velkém množství, po delší dobu a ve kterém je zahrnuta větší hodnota lidské práce a který je zároveň i ekonomicky transportovatelný, pak finanční rozdíl mezi náklady na výrobu v Evropě a v Asii může být opravdu značný.

Nicméně Česká Republika je malý market a ve většině případech je výrobní poptávka značně nižší než ze zemí západní Evropy nebo třeba USA. Avšak i přes tuto skutečnost může být výroba v Číně pro mnoho českých firem ekonomicky zajímavá. Čína má nejrychleji rostoucí ekonomiku na světě, už dnes zaujímá druhé místo a má velký potenciál k dalšímu růstu. Díky obrovským investicím do moderních technologií disponuje prakticky neomezenými výrobními možnosti a lidskými zdroji, rychle se učí, osvojuje know-how a zároveň si stále zachovává poměrně nízké personální náklady. Díky těmto faktům je v mnoha oborech vlastně nemožné pro mimo asijské výrobce dále konkurovat čínské expanzi.

čínské logo

Výroba v Číně: Jak je to s (ne)kvalitou?

Dělat business v Číně přináší ale také i mnoho úskalí, země má úplně jiné kulturní dědictví a tudíž i obchodní zvyklosti, Číňané reagují v mnoha případech jinak, než jsme zvyklí u Evropanů. Pověstné je jejich vnímání kvality. "Děláme ‚byznys‘ v Číně již dlouho a na základě zkušeností jsme schopni celé řadě případných potíží předejít," říká Čtvrtlík. "Pořád ale jsou nás Čínané schopni občas něčím překvapit, říkáme tomu ‚kreativní čínský faktor‘. Faktem ale zůstává, že kvalita se měří očima zákazníka a to si v poslední době uvědomují i čínské továrny. Nehledě na zemi, kde děláte business, je obchodování jen přes internet vždy velké riziko, které si nemůžeme dovolit, protože našim zákazníkům garantujeme kvalitu a řešení případných problémů, proto máme s každým čínským výrobcem osobní kontakt a vazby, tzn. výroba v Číně a celý její proces je pod naším dozorem, abychom dosáhli cílové kvality (popř. potřebných certifikátů), požadovaného balení, termínů dodávek, atd,"  uzavírá Čtvrtlík.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Zedník sobě – nezateplený dům z Ytongu

Z čeho postavit a jak? Co takhle se zeptat člověka, kterému stavební materiál prochází denně rukama? Majitel rodinného...

Tmavší barvy v interiéru? Rezidence Waltrovka inspiruje vzorovým bytem

Ve Waltrovce se v lednu 2019 otevírá nový vzorový byt. O jeho podobu se...

Nový vzorový byt navrhla designérka Beata Haškovcová, která nás pozvala do Rezidence Waltrovka na jeho návštěvu. Nejvíc...

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

Plzeň vs. Slavia! Vsaďte si a sledujte živě na TV Tipsport

První z fotbalových vrcholů jara je tady! Viktoria Plzeň vs. Slavia Praha. Souboj prvních dvou klubů tabulky nabídne...

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč

České kluby v jarní části Evropské ligy! Vsaďte si a získejte 150 Kč zdarma

Náš fotbal má dva zástupce ve vyřazovacích bojích Evropské ligy! Týmy Slavie a Plzně se utkají v 1. kole play-off s...

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Tajemstvím dokonalé cesty jsou štěrkové rohože Nidagravel

Trápí vás terén, do kterého se boří auta, chodci nebo cyklisti? Řešení nabízí štěrkové rohože Nidagravel, které jsou...

Další z rubriky

Euler Hermes nabízí pojištění záruk s nejvyšším ratingem na trhu

Euler Hermes nabízí pojištění záruk s nejvyšším  ratingem na trhu

Jako jediná na trhu poskytuje pojišťovna Euler Hermes pojistné záruky (alternativa bankovních záruk) s vysokým ratingem...

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 3.

Obchodování online – vysoké zisky a vysoká rizika, Díl 3.

S komoditami dnes díky finančním derivátům může obchodovat každý. Tím spíše ale nestačí jen „věřit komoditě“, je...

Se záložními zdroji UPS se již nemusíte obávat výpadků elektřiny

Se záložními zdroji UPS se již nemusíte obávat výpadků elektřiny

Občas se stane, že vypadne elektřina. Protože jsme dnes na ní již plně závislí, může se při výpadku stát, že máme...

Najdete na iDNES.cz