Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vyrábět v Číně? Je to vlastně již standard

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Podnikáte nebo řídíte výrobní či obchodní firmu, bojujete s rostoucími náklady a zároveň vás konkurence tlačí s cenami dolů? Zvažujete, jak vyrobit váš produkt aniž na to máte vlastní výrobní zařízení a technologie? Co takhle výroba v Číně?

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

1. CORY CZ spol. s r.o. | foto: 1. CORY CZ spol. s r.o.

Určitě vás už minimálně napadla myšlenka, na kolik by vyšly vaše výrobky, produkty či zboží, kdyby se prováděla jejich výroba v Číně. Tato idea vlastně už dnes nikoho nepřekvapí, protože všichni jsme si již zvykli na text "Made in China" a to jak na levném spotřebním zboží, tak na drahých značkových výrobcích.

To, že v Číně popř. jinde v Asii vyrábějí již téměř všichni velcí světový výrobci, už bereme jako fakt. Ale jak je to v případech, kdy se nejedná o tzv. globální masovou výrobu a potřebujeme dodávky v menších množstvích. A jak je na tom v těchto případech výroba v Číně s kvalitou? 

stavebnice

Odpovědi na tyto a jiné otázky můžeme nalézt u společnosti 1.CORY CZ spol. s r.o., která má s organizací a výrobou v Číně dlouholeté zkušenosti (více informací na www.1cory.cz ). "Naše nabídka je právě určena pro firmy střední a menší velikosti, působící ve výrobní nebo obchodní sféře," říká jednatel firmy, ing. Pavel Čtvrtlík.

Tyto firmy nemají takové možnosti jako velcí hráči na trhu a mnohdy nemají ani zkušenosti s obchodováním s Asií, avšak většinou z ekonomických nebo technologických důvodů hledají v Číně výrobní zdroje.

Pro jaké produkty je výroba v Číně vhodná?

Na začátek je třeba si vyjasnit, že ne všechny produkty jsou výhodné a vhodné pro výrobu v Číně. Záleží vždy na konkrétním charakteru produktu nebo zboží, ale obecně řečeno, nevyplatí se vyrábět v malých sériích popř. nakupovat v malém množství. Cena by byla v těchto případech pravděpodobně vyšší jak výroba v tuzemsku a to i z toho důvodu, že do ceny produktu se promítá cena dopravy a ve většině případech i hodnota cla pro dovoz do EU.

Dále je třeba brát na zřetel reálnou dodací lhůtu, která se skládá z doby výroby (záleží opět na povaze produktu a množství) a nejekonomičtější námořní kontejnerové přepravy, ta trvá cca 5 týdnů.

"Dá se říci, že ve většině případech potřebujeme pro dodávku 3-4 měsíce a to pokud je výroba již odladěná, tzn. že již máme minimálně odsouhlasené vzorky a továrnu máme prověřenou osobní inspekcí. Z těchto faktů je zřejmé, že výroba v Číně není možná pro firmy, které potřebují pružné, operativní dodávky v krátkých dodacích lhůtách," konstatuje ing. Čtvrtlík, jednatel 1.CORY CZ.

"V některých těchto případech je řešení vyrábět a dodávat z Číny polotovary, kdy si náš klient provede finální výrobní operace dle aktuálních potřeb," dodává Čtvrtlík.

"Ideální výrobek" pro Čínu je produkt vyráběný ve velkém množství, po delší dobu a ve kterém je zahrnuta větší hodnota lidské práce a který je zároveň i ekonomicky transportovatelný, pak finanční rozdíl mezi náklady na výrobu v Evropě a v Asii může být opravdu značný.

Nicméně Česká Republika je malý market a ve většině případech je výrobní poptávka značně nižší než ze zemí západní Evropy nebo třeba USA. Avšak i přes tuto skutečnost může být výroba v Číně pro mnoho českých firem ekonomicky zajímavá. Čína má nejrychleji rostoucí ekonomiku na světě, už dnes zaujímá druhé místo a má velký potenciál k dalšímu růstu. Díky obrovským investicím do moderních technologií disponuje prakticky neomezenými výrobními možnosti a lidskými zdroji, rychle se učí, osvojuje know-how a zároveň si stále zachovává poměrně nízké personální náklady. Díky těmto faktům je v mnoha oborech vlastně nemožné pro mimo asijské výrobce dále konkurovat čínské expanzi.

čínské logo

Výroba v Číně: Jak je to s (ne)kvalitou?

Dělat business v Číně přináší ale také i mnoho úskalí, země má úplně jiné kulturní dědictví a tudíž i obchodní zvyklosti, Číňané reagují v mnoha případech jinak, než jsme zvyklí u Evropanů. Pověstné je jejich vnímání kvality. "Děláme ‚byznys‘ v Číně již dlouho a na základě zkušeností jsme schopni celé řadě případných potíží předejít," říká Čtvrtlík. "Pořád ale jsou nás Čínané schopni občas něčím překvapit, říkáme tomu ‚kreativní čínský faktor‘. Faktem ale zůstává, že kvalita se měří očima zákazníka a to si v poslední době uvědomují i čínské továrny. Nehledě na zemi, kde děláte business, je obchodování jen přes internet vždy velké riziko, které si nemůžeme dovolit, protože našim zákazníkům garantujeme kvalitu a řešení případných problémů, proto máme s každým čínským výrobcem osobní kontakt a vazby, tzn. výroba v Číně a celý její proces je pod naším dozorem, abychom dosáhli cílové kvality (popř. potřebných certifikátů), požadovaného balení, termínů dodávek, atd,"  uzavírá Čtvrtlík.

Autor:

Nejčtenější

Víte, kde se najíst kvalitně, rozmanitě, bez čekání a každý den jinak?

nabídka bistra

Český řetězec supermarketů a bister DELMART otevřel koncem ledna novou pobočku v obchodním centru Quadrio na Národní...

Špičková díla vystavuje Galerie KODL

Emil Filla - Zátiší k zamyšlení, vyvolávací cena 2 300 000 Kč

Nenechte si ujít květnovou výstavu 250 jedinečných uměleckých děl, která se uskuteční od 30. dubna do 26. května v...

Ideální čas proměnit váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

Ideální čas proměnit Váš sen o dokonalé koupelně ve skutečnost

S příchodem jara nastává čas změn a nových začátků. Napadlo vás ale, že by změna vaší roky opotřebované koupelny mohla...

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Ostatní zdražují, my držíme ceny

Nejjednodušší cestou, jak v současné době rostoucích cen elektřiny uspořit, je najít si vhodnou alternativu. Tedy...

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

Klíšťata už dávno nejsou jen v lese, žijí také v parcích a zahradách

„Počet zasažených lokalit se zvyšuje, klíšťata jsou i v městských parcích, v lesích, na loukách, ale i na horách, tam,...

Další z rubriky

Keramika Soukup: rodinné impérium zrozené z vize a houževnatosti

Jak Český chřest obnovil tradici „buržoazní“ zeleniny

Příběh Keramiky Soukup připomíná „americký sen“. Jejímu majiteli se podařilo vybudovat prosperující podnik navzdory...

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

Společnost BIOGEN Praha nabízí také CRISPR produkty

V nabídce společnosti BIOGEN Praha najdete mimo jiné i CRISPR produkty od výrobce Creative Diagnostic.

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Jaké všechny produkty Abbkine nabízí společnost BIOGEN Praha?

Kvalitní produkty Abbkine nabízí na českém trhu společnost BIOGEN Praha. V její nabídce najdete labeling kity,...

Najdete na iDNES.cz