Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč navštěvovat exekuční dražby?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Neštěstí jednoho bývá štěstím druhého, to platí i v případě dluhů. Jestliže někdo není schopen svých finančních závazků dostát, bohužel končí v exekuci. Exekuce zahrnuje i zabavení majetku za účelem jeho zpeněžení. Aby prodej zabaveného majetku byl férový a pokud možno velmi rychlý, provádí se formou veřejné dražby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč navštěvovat exekuční dražby? | foto: Na dražby

Nemovitosti, automobily i věci movité jsou nabídnuty za třetinu tržní ceny, což v praxi znamená, že si za velmi výhodných podmínek můžete pořídit dům i jeho vybavení. Pojďme se podívat, jak taková dražba probíhá a co byste o ní měli vědět.

Jak dražba funguje a kdo se jí smí zúčastnit?

Většina z nás si dražební síň vybaví jen v souvislosti s nějakým filmem. Pravda je taková, že exekuční dražby se nijak od jiných dražeb (ani těch filmových) neliší. Dražitele jsou obeznámení s nejnižším podáním neboli vyvolávací cenou, a pak už jen přihazují zvednutím přiděleného čísla. Vydražitelem se stává dražitel s nejvyšším podáním, které je odsouhlaseno tzv. příklepem. Velmi jednoduché, že? 

Samozřejmě každá dražba má ještě určitá pravidla schovaná pod povrchem, za chvíli si o nich řekneme víc. Teď ale ještě zdůrazníme, kdo se smí exekuční dražby zúčastnit. Jak již bylo řečeno, tyto dražby jsou přístupné široké veřejnosti. Ovšem není přípustné, aby se jich účastnil sám dlužník nebo jeho příbuzní, soudní exekutor a ani jeho zaměstnanci, v neposlední řadě pak vydražitel, který jakýmkoli způsobem zmařil předchozí dražbu.

Povinnosti a práva dražitelů

O dražbách informuje vždy vyhláška na patřičné úřední desce. Ve vyhlášce se zpravidla dozvíte místo a čas konání, předmět dražby, vyvolávací cenu nebo výši jistoty.

Na dražbu si s sebou vezměte určitě průkaz totožnosti i větší obnos v hotovosti. Ve většině případech vydražitel zaplatí cenu v plné výši po ukončení dražby. Navíc je zvykem před zahájením složit jistotu. Obvykle se skládá u dražby aut, nemovitostí nebo jiných výrazně dražších movitostí. 

Co to ta jistota je? Dá se říct, že je to záloha, která bývá po skončení dražitelům vrácena a vydražiteli je odečtena z nejvyššího podání. Její výše nesmí přesáhnout 30 % z nejnižšího podání.

Dražby, kterých se nemusíte fyzicky účastnit

Mnoho lidí by se rádo účastnilo zajímavých dražeb, ovšem čas ani místo dražby jim nevyhovuje. Co s tím? Nejjednodušším řešením je za sebe vyslat zplnomocněného zástupce, který se prokáže plnou mocí a průkazem totožnosti. 

Dalším, a čím dál tím víc oblíbeným řešením, se stávají internetové dražby. Platí pro ně samozřejmě stejná pravidla, ale z hlediska dostupnosti jsou jaksi přístupnější. Příležitost zúčastnit se dražby tak má daleko větší počet lidí, což samozřejmě zahýbá i s cenou draženého předmětu.

Jaké předměty se draží?

V případě exekučních dražeb jde především o větší majetek, jako jsou auta, domy, firmy, elektronika, ale i cenné sbírky uměleckých předmětů nebo alkoholu. Nikdy se nedraží osobní předměty a oblečení dlužníků. Předměty jsou samozřejmě v různých stavech, některé jsou zánovní, jiné jsou už v horším stavu. Dražby automobilů však ve většině případech nabízí nové vozy za třetinové ceny.

Dražby nemovitostí

Asi nejvyhledávanější jsou dražby nemovitostí. Do exekučních dražeb se dostávají novostavby, ale i domy vhodné k rekonstrukci nebo stavební parcely. Oproti jiným draženým předmětům lze nejvyšší podání doplatit nejdéle do dvou měsíců od dražby. I přesto, že je nutné v tak krátké době uhradit celou částku, jsou nákupy nemovitostí v dražbách velmi výhodné. Cena nejnižšího podání je určená odhadcem. Ten dle znaleckého posudku stanoví tržní cenu a ta je pak snížena o jednu až dvě třetiny.

Pro více informací o právě probíhajících dražbách sledujte portál nadrazby.cz, který sjednocuje všechny aktuality na jednom místě.


Nejčtenější

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Znepokojivá pravda o sportování v dětském věku

Nastal čas změnit nebezpečnou praxi. Omezme hlavičkování míče u dětí ve fotbale: chraňme vyvíjející se mozek dítěte.

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Jaké výhody nabízejí posuvné systémy balkónových dveří?

Posuvné systémy balkónových dveří vpustí do vašeho domova maximum slunečních paprsků a zajistí vám dostatek výhledu....

Elektrický pečící hrnec Pečenka vám připraví jídlo i na zahradě

Elektrický pečící hrnec Pečenka vám připraví jídlo i na zahradě

Venku je nádherně, tak proč strávit půl dne vařením doma v kuchyni, když můžete připravit výtečné jídlo i venku na...

Venkovní areál termálního parku TERMÁLY LOSINY byl otevřen

Venkovní areál termálního parku TERMÁLY LOSINY byl otevřen

Na koupání venku v běžném bazénu to ještě není, ale v termálních bazénech se krásně prohřejete a uděláte i něco pro své...

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky?

Zdražil vám dodavatel energie nebo změnil obchodní podmínky? Co s tím?

Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu stoupají a vypadá to, že na lepší časy se v tomto směru neblýská. Zvýšení cen...

Další z rubriky

Český výrobce světlíků Lam-Plast dobývá zahraniční trhy

Český výrobce světlíků Lam Plast dobývá zahraniční trhy

Nedocenitelným prvkem, který se postará o přímé přírodní osvětlení průmyslových hal a zároveň slouží k odvětrávání,...

Cloudový docházkový systém připraven na GDPR

Cloudový docházkový systém připraven na GDPR

Cloud je trendem dnešní doby a to zcela oprávněně. Dynamické a měnící se prostředí přináší neustálý vývoj a zvýšené...

Banky před létem zvýhodňují své půjčky

Banky před létem zvýhodňují své půjčky

Přichází období, kdy se řada z nás pouští do zvelebování svého bydlení nebo řeší pořízení finančně náročnějších věcí....

Najdete na iDNES.cz