Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč navštěvovat exekuční dražby?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Neštěstí jednoho bývá štěstím druhého, to platí i v případě dluhů. Jestliže někdo není schopen svých finančních závazků dostát, bohužel končí v exekuci. Exekuce zahrnuje i zabavení majetku za účelem jeho zpeněžení. Aby prodej zabaveného majetku byl férový a pokud možno velmi rychlý, provádí se formou veřejné dražby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč navštěvovat exekuční dražby? | foto: Na dražby

Nemovitosti, automobily i věci movité jsou nabídnuty za třetinu tržní ceny, což v praxi znamená, že si za velmi výhodných podmínek můžete pořídit dům i jeho vybavení. Pojďme se podívat, jak taková dražba probíhá a co byste o ní měli vědět.

Jak dražba funguje a kdo se jí smí zúčastnit?

Většina z nás si dražební síň vybaví jen v souvislosti s nějakým filmem. Pravda je taková, že exekuční dražby se nijak od jiných dražeb (ani těch filmových) neliší. Dražitele jsou obeznámení s nejnižším podáním neboli vyvolávací cenou, a pak už jen přihazují zvednutím přiděleného čísla. Vydražitelem se stává dražitel s nejvyšším podáním, které je odsouhlaseno tzv. příklepem. Velmi jednoduché, že? 

Samozřejmě každá dražba má ještě určitá pravidla schovaná pod povrchem, za chvíli si o nich řekneme víc. Teď ale ještě zdůrazníme, kdo se smí exekuční dražby zúčastnit. Jak již bylo řečeno, tyto dražby jsou přístupné široké veřejnosti. Ovšem není přípustné, aby se jich účastnil sám dlužník nebo jeho příbuzní, soudní exekutor a ani jeho zaměstnanci, v neposlední řadě pak vydražitel, který jakýmkoli způsobem zmařil předchozí dražbu.

Povinnosti a práva dražitelů

O dražbách informuje vždy vyhláška na patřičné úřední desce. Ve vyhlášce se zpravidla dozvíte místo a čas konání, předmět dražby, vyvolávací cenu nebo výši jistoty.

Na dražbu si s sebou vezměte určitě průkaz totožnosti i větší obnos v hotovosti. Ve většině případech vydražitel zaplatí cenu v plné výši po ukončení dražby. Navíc je zvykem před zahájením složit jistotu. Obvykle se skládá u dražby aut, nemovitostí nebo jiných výrazně dražších movitostí. 

Co to ta jistota je? Dá se říct, že je to záloha, která bývá po skončení dražitelům vrácena a vydražiteli je odečtena z nejvyššího podání. Její výše nesmí přesáhnout 30 % z nejnižšího podání.

Dražby, kterých se nemusíte fyzicky účastnit

Mnoho lidí by se rádo účastnilo zajímavých dražeb, ovšem čas ani místo dražby jim nevyhovuje. Co s tím? Nejjednodušším řešením je za sebe vyslat zplnomocněného zástupce, který se prokáže plnou mocí a průkazem totožnosti. 

Dalším, a čím dál tím víc oblíbeným řešením, se stávají internetové dražby. Platí pro ně samozřejmě stejná pravidla, ale z hlediska dostupnosti jsou jaksi přístupnější. Příležitost zúčastnit se dražby tak má daleko větší počet lidí, což samozřejmě zahýbá i s cenou draženého předmětu.

Jaké předměty se draží?

V případě exekučních dražeb jde především o větší majetek, jako jsou auta, domy, firmy, elektronika, ale i cenné sbírky uměleckých předmětů nebo alkoholu. Nikdy se nedraží osobní předměty a oblečení dlužníků. Předměty jsou samozřejmě v různých stavech, některé jsou zánovní, jiné jsou už v horším stavu. Dražby automobilů však ve většině případech nabízí nové vozy za třetinové ceny.

Dražby nemovitostí

Asi nejvyhledávanější jsou dražby nemovitostí. Do exekučních dražeb se dostávají novostavby, ale i domy vhodné k rekonstrukci nebo stavební parcely. Oproti jiným draženým předmětům lze nejvyšší podání doplatit nejdéle do dvou měsíců od dražby. I přesto, že je nutné v tak krátké době uhradit celou částku, jsou nákupy nemovitostí v dražbách velmi výhodné. Cena nejnižšího podání je určená odhadcem. Ten dle znaleckého posudku stanoví tržní cenu a ta je pak snížena o jednu až dvě třetiny.

Pro více informací o právě probíhajících dražbách sledujte portál nadrazby.cz, který sjednocuje všechny aktuality na jednom místě.

Nejčtenější

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Nový král levných telefonů je tady! Na trhu je Honor 7S

Značka smartphonů Honor na náš trh uvedla trhák střední třídy. Honor 7S je v současnosti nejmenším Honor modelem vůbec...

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Deset důvodů, proč jsou datovky lepší než maily a dopis

Jen málokdo z nás si libuje v komunikaci se státní správou. Úředníci bývají často přehlceni a na jejich odpověď se...

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

S O2 TV se přechodu na DVB-T2 bát nemusíte.

Těšit se můžete i na větší množství sportu.

Sledujte 1. českou fotbalovou ligu živě na TV Tipsport a vsaďte si

Sledujte 1. českou fotbalovou ligu živě na TV Tipsport a vsaďte si

Jízda Plzně za obhajobou vs. ambice pražských rivalů. Vyhecované fanouškovské bitvy Opavy s Baníkem a nový herní...

Kdo ovládne finále? Vsaďte si na MS a získejte 1 000 Kč zdarma

Francie vs. Chorvatsko

Je tady netrpělivě očekávaný vrchol! Kdo ovládne finále MS 2018? Vstupte do největší komunity sázkařů a vyzvedněte si...

Další z rubriky

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati patří k nejlepším světovým školám 3. tisíciletí

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) patří k nejlepším světovým univerzitám, které vznikly ve 3. tisíciletí.

Jak vypadá kancelář 21. století? Inspirujte se s námi

Jak vypadá kancelář 21. století? Inspirujte se s námi!

Holé béžové nebo šedivé stěny, nepohodlné židle a poblikávající zářivky s příliš ostrým světlem – to byla klasika...

Nedostatek parkovacích míst pomohou vyřešit parkovací domy

Parkoviště Astron

Centra měst, sídliště, nemocnice, letiště, nádraží i obchodní centra se dnes potýkají s nedostatkem parkovacích míst....

Najdete na iDNES.cz