Proč navštěvovat exekuční dražby?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Neštěstí jednoho bývá štěstím druhého, to platí i v případě dluhů. Jestliže někdo není schopen svých finančních závazků dostát, bohužel končí v exekuci. Exekuce zahrnuje i zabavení majetku za účelem jeho zpeněžení. Aby prodej zabaveného majetku byl férový a pokud možno velmi rychlý, provádí se formou veřejné dražby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč navštěvovat exekuční dražby? | foto: Na dražby

Nemovitosti, automobily i věci movité jsou nabídnuty za třetinu tržní ceny, což v praxi znamená, že si za velmi výhodných podmínek můžete pořídit dům i jeho vybavení. Pojďme se podívat, jak taková dražba probíhá a co byste o ní měli vědět.

Jak dražba funguje a kdo se jí smí zúčastnit?

Většina z nás si dražební síň vybaví jen v souvislosti s nějakým filmem. Pravda je taková, že exekuční dražby se nijak od jiných dražeb (ani těch filmových) neliší. Dražitele jsou obeznámení s nejnižším podáním neboli vyvolávací cenou, a pak už jen přihazují zvednutím přiděleného čísla. Vydražitelem se stává dražitel s nejvyšším podáním, které je odsouhlaseno tzv. příklepem. Velmi jednoduché, že? 

Samozřejmě každá dražba má ještě určitá pravidla schovaná pod povrchem, za chvíli si o nich řekneme víc. Teď ale ještě zdůrazníme, kdo se smí exekuční dražby zúčastnit. Jak již bylo řečeno, tyto dražby jsou přístupné široké veřejnosti. Ovšem není přípustné, aby se jich účastnil sám dlužník nebo jeho příbuzní, soudní exekutor a ani jeho zaměstnanci, v neposlední řadě pak vydražitel, který jakýmkoli způsobem zmařil předchozí dražbu.

Povinnosti a práva dražitelů

O dražbách informuje vždy vyhláška na patřičné úřední desce. Ve vyhlášce se zpravidla dozvíte místo a čas konání, předmět dražby, vyvolávací cenu nebo výši jistoty.

Na dražbu si s sebou vezměte určitě průkaz totožnosti i větší obnos v hotovosti. Ve většině případech vydražitel zaplatí cenu v plné výši po ukončení dražby. Navíc je zvykem před zahájením složit jistotu. Obvykle se skládá u dražby aut, nemovitostí nebo jiných výrazně dražších movitostí. 

Co to ta jistota je? Dá se říct, že je to záloha, která bývá po skončení dražitelům vrácena a vydražiteli je odečtena z nejvyššího podání. Její výše nesmí přesáhnout 30 % z nejnižšího podání.

Dražby, kterých se nemusíte fyzicky účastnit

Mnoho lidí by se rádo účastnilo zajímavých dražeb, ovšem čas ani místo dražby jim nevyhovuje. Co s tím? Nejjednodušším řešením je za sebe vyslat zplnomocněného zástupce, který se prokáže plnou mocí a průkazem totožnosti. 

Dalším, a čím dál tím víc oblíbeným řešením, se stávají internetové dražby. Platí pro ně samozřejmě stejná pravidla, ale z hlediska dostupnosti jsou jaksi přístupnější. Příležitost zúčastnit se dražby tak má daleko větší počet lidí, což samozřejmě zahýbá i s cenou draženého předmětu.

Jaké předměty se draží?

V případě exekučních dražeb jde především o větší majetek, jako jsou auta, domy, firmy, elektronika, ale i cenné sbírky uměleckých předmětů nebo alkoholu. Nikdy se nedraží osobní předměty a oblečení dlužníků. Předměty jsou samozřejmě v různých stavech, některé jsou zánovní, jiné jsou už v horším stavu. Dražby automobilů však ve většině případech nabízí nové vozy za třetinové ceny.

Dražby nemovitostí

Asi nejvyhledávanější jsou dražby nemovitostí. Do exekučních dražeb se dostávají novostavby, ale i domy vhodné k rekonstrukci nebo stavební parcely. Oproti jiným draženým předmětům lze nejvyšší podání doplatit nejdéle do dvou měsíců od dražby. I přesto, že je nutné v tak krátké době uhradit celou částku, jsou nákupy nemovitostí v dražbách velmi výhodné. Cena nejnižšího podání je určená odhadcem. Ten dle znaleckého posudku stanoví tržní cenu a ta je pak snížena o jednu až dvě třetiny.

Pro více informací o právě probíhajících dražbách sledujte portál nadrazby.cz, který sjednocuje všechny aktuality na jednom místě.

Nejčtenější

Samsung, nebo iPhone, to je oč tu běží

Black friday

Sparta, nebo Slavia? Blondýnky, nebo brunetky? Kančí se šípkovou, nebo se zelím? Svět je plný dilemat, což platí...

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

John Quinn, tvář whiskey Tullamore D.E.W. v Praze

Při příležitosti festivalu Whisky Life Prague navštívil Prahu John Quinn, Global Brand Ambassador irské whiskey...

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Moderní stavební systém spoří čas i peníze

Sedíte právě nad výpočty a cenami svého budoucího domu či přestavby? Myslete na to, aby se úspora v materiálu...

Největší vertikální zahradou je nová futuristická budova Afi Karlín

Největší vertikální zahradou je nová, futuristická budova Afi Karlín

Společnost Němec zde osázela neuvěřitelných 41 000 kusů rostlin, ze kterých vzniklo 584 malých zahrad, to vše na...

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Série IT povídek Backend Stories se dočkala pokračování

Právě vychází nová povídka z edice Backend Stories, 700 EXABYTŮ NESMRTELNOSTI od Julie Novákové. Za vědeckofantastickou...

Další z rubriky

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Ušetřete za nový toner a prospějte přírodě

Tiskárnu dnes najdete snad v každé kanceláři a v mnohých domácnostech. Je sice hezké, že můžeme mít většinu dokumentů...

Řešení sporů i právní poradenství, to je spolehlivá advokátní kancelář

Řešení sporů i právní poradenství: spolehlivá advokátní kancelář

Ať už vás čeká soudní spor, nebo potřebujete pouze právní radu, bez služeb zkušeného právníka se nejspíš neobejdete. Ve...

S podporou Dluhopisy.cz se od nás vyváží sušené ovoce do celého světa

S podporou Dluhopisy.cz se od nás vyváží sušené ovoce do celého světa

Na zdravých snídaních z Domaželic u Přerova si pochutnávají v Německu, USA i Číně. Díky dluhopisům se výroba rozjela na...

Najdete na iDNES.cz