Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč navštěvovat exekuční dražby?

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Neštěstí jednoho bývá štěstím druhého, to platí i v případě dluhů. Jestliže někdo není schopen svých finančních závazků dostát, bohužel končí v exekuci. Exekuce zahrnuje i zabavení majetku za účelem jeho zpeněžení. Aby prodej zabaveného majetku byl férový a pokud možno velmi rychlý, provádí se formou veřejné dražby.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč navštěvovat exekuční dražby? | foto: Na dražby

Nemovitosti, automobily i věci movité jsou nabídnuty za třetinu tržní ceny, což v praxi znamená, že si za velmi výhodných podmínek můžete pořídit dům i jeho vybavení. Pojďme se podívat, jak taková dražba probíhá a co byste o ní měli vědět.

Jak dražba funguje a kdo se jí smí zúčastnit?

Většina z nás si dražební síň vybaví jen v souvislosti s nějakým filmem. Pravda je taková, že exekuční dražby se nijak od jiných dražeb (ani těch filmových) neliší. Dražitele jsou obeznámení s nejnižším podáním neboli vyvolávací cenou, a pak už jen přihazují zvednutím přiděleného čísla. Vydražitelem se stává dražitel s nejvyšším podáním, které je odsouhlaseno tzv. příklepem. Velmi jednoduché, že? 

Samozřejmě každá dražba má ještě určitá pravidla schovaná pod povrchem, za chvíli si o nich řekneme víc. Teď ale ještě zdůrazníme, kdo se smí exekuční dražby zúčastnit. Jak již bylo řečeno, tyto dražby jsou přístupné široké veřejnosti. Ovšem není přípustné, aby se jich účastnil sám dlužník nebo jeho příbuzní, soudní exekutor a ani jeho zaměstnanci, v neposlední řadě pak vydražitel, který jakýmkoli způsobem zmařil předchozí dražbu.

Povinnosti a práva dražitelů

O dražbách informuje vždy vyhláška na patřičné úřední desce. Ve vyhlášce se zpravidla dozvíte místo a čas konání, předmět dražby, vyvolávací cenu nebo výši jistoty.

Na dražbu si s sebou vezměte určitě průkaz totožnosti i větší obnos v hotovosti. Ve většině případech vydražitel zaplatí cenu v plné výši po ukončení dražby. Navíc je zvykem před zahájením složit jistotu. Obvykle se skládá u dražby aut, nemovitostí nebo jiných výrazně dražších movitostí. 

Co to ta jistota je? Dá se říct, že je to záloha, která bývá po skončení dražitelům vrácena a vydražiteli je odečtena z nejvyššího podání. Její výše nesmí přesáhnout 30 % z nejnižšího podání.

Dražby, kterých se nemusíte fyzicky účastnit

Mnoho lidí by se rádo účastnilo zajímavých dražeb, ovšem čas ani místo dražby jim nevyhovuje. Co s tím? Nejjednodušším řešením je za sebe vyslat zplnomocněného zástupce, který se prokáže plnou mocí a průkazem totožnosti. 

Dalším, a čím dál tím víc oblíbeným řešením, se stávají internetové dražby. Platí pro ně samozřejmě stejná pravidla, ale z hlediska dostupnosti jsou jaksi přístupnější. Příležitost zúčastnit se dražby tak má daleko větší počet lidí, což samozřejmě zahýbá i s cenou draženého předmětu.

Jaké předměty se draží?

V případě exekučních dražeb jde především o větší majetek, jako jsou auta, domy, firmy, elektronika, ale i cenné sbírky uměleckých předmětů nebo alkoholu. Nikdy se nedraží osobní předměty a oblečení dlužníků. Předměty jsou samozřejmě v různých stavech, některé jsou zánovní, jiné jsou už v horším stavu. Dražby automobilů však ve většině případech nabízí nové vozy za třetinové ceny.

Dražby nemovitostí

Asi nejvyhledávanější jsou dražby nemovitostí. Do exekučních dražeb se dostávají novostavby, ale i domy vhodné k rekonstrukci nebo stavební parcely. Oproti jiným draženým předmětům lze nejvyšší podání doplatit nejdéle do dvou měsíců od dražby. I přesto, že je nutné v tak krátké době uhradit celou částku, jsou nákupy nemovitostí v dražbách velmi výhodné. Cena nejnižšího podání je určená odhadcem. Ten dle znaleckého posudku stanoví tržní cenu a ta je pak snížena o jednu až dvě třetiny.

Pro více informací o právě probíhajících dražbách sledujte portál nadrazby.cz, který sjednocuje všechny aktuality na jednom místě.

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Střední Čechy zvou i na cizokrajná zvířata. Jejich maskotem je pratur

Objevte svět zvířat ve středních Čechách. Středočeský kraj je plný domácích, divokých, exotických, ale i pravěkých...

Další z rubriky

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé. Co všechno je jinak?

Změny v půjčkách na bydlení pro mladé: Co všechno je jinak?

Mladí lidé mají spousty přání a snů. Mezi ty nejběžnější patří vlastní bydlení. Vždyť kdo by se nechtěl jednou...

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Rybářství Třeboň: Staráme se o klenoty v české krajině

Na Třeboňsku je přibližně 500 rybníků, které tvoří geniálně důmyslný systém propojený desítkami kilometrů vodních...

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupóny nejsou žádná kouzla, ale skutečný způsob jak ušetřit

Slevové kupony jsou obchodním nástrojem, který je populární u obou stran. Jak mezi obchodníky, tak i u jejich...

Najdete na iDNES.cz