Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Proč dát přednost evropské před českou akciovou společností?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Evropské společnosti jsou výhodnější než české akciové společnosti. Náklady na pořízení jsou přitom stejné. Rovněž stěhování sídla evropské společnosti se zjednodušilo.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč dát přednost evropské společnosti před českou akciovou společností? | foto: EUROSPOLEČNOSTI a.s.

Ačkoliv zákon o evropské společnosti byl přijat již před deseti lety zůstává tato právní forma pro větší část veřejnosti nepříliš známou. Přitom je oproti české akciové společnosti výhodnější a to hned v několika ohledech.

Evropské společnosti mají následující výhody:

  1. Evropské společnosti mohou stěhovat sídlo napříč státy EU a měnit tak svou národní příslušnost. Lze se tak přemisťovat za aktuálně výhodnějšími daněmi (např. Bulharsko nově zavedlo pro firmy 10 % daň z příjmu) nebo dle aktuálního těžiště aktivit, a to bez ztráty právní kontinuity. Proces stěhování sídla je poměrně jednoduše realizovatelný a trvá, včetně publikačních lhůt, přibližně tři měsíce.
  2. Základní kapitál evropské společnosti je v eurech, což působí v mezinárodním kontextu prestižněji a srozumitelněji. Stejně tak zkratka právní formy je mezinárodní a proto srozumitelná i v zahraničí.
  3. Pro vedení evropské společnosti stačí dvě fyzické osoby (jedna do představenstva a jedna do dozorčí rady). U české a.s. stále přežívá archaický model vyžadující lidí šest, což způsobuje obvykle dosti problémů s jejich sháněním.

Proč dát přednost evropské společnosti před českou akciovou společností?

Založení evropské společnosti je poměrně komplikované, a obvykle se proto pořizuje již jako založená tzv. ready-made společnost. Ceny těchto společností v poslední době výrazně poklesly a jsou v podstatě na úrovni českých akciových společností.

Jeden z předních prodejců ready-made společností - www.eurospolecnosti.cz - je dokonce nabízí jen za 79 000 Kč. Rovněž případné stěhování sídla do jiného státu je dnes mnohem dostupnější. "Po počátečním vakuu, které v této oblasti existovalo, se situace ve většině států začíná stabilizovat a dotčené úřady již obvykle disponují proškolenými pracovníky," vysvětluje Petr Bajer z EUROSPOLEČNOSTI a.s., který má se stěhováním sídel SE do zahraničí bohaté zkušenosti.

Evropské společnosti jsou stále více oblíbené

V České republice se evropské společnosti těší velké oblibě. Jako zajímavost lze uvést, že ČR je zemí s největším počtem evropských společností. Příčinou je právě vysoká popularita ready-made společností a trh s nimi, který zviditelňuje také tuto výhodnou právní formu.

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mistrem v byznys angličtině za den.
Mistrem v byznys angličtině za den

Chcete úspěšně vést prezentace, porady a jednání v cizím jazyce? Ucházíte se o práci v zahraničí, chystáte se na důležitou pracovní cestu, důležité jednání či...  celý článek

Marek Tichý, ředitel korporátního financování.
Prodej firmy je pro většinu podnikatelů životním krokem

Generace podnikatelů, kteří založili svoji firmu po roce 1989, stárne a začíná přemýšlet, jak s firmou naložit do budoucna. Někteří se nechtějí své firmy vzdát...  celý článek

Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu
Pět pravidel pro bezpečnou platbu na internetu

On-line platby jsou každým rokem populárnější, protože jsou pohodlnější, levnější a ve svém důsledku i bezpečnější než například platba na dobírku. Jen je...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.