Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč absolvovat studium cizího jazyka?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Já už jsem univerzitu dostudoval, ale ještě dosud si vzpomínám na to, kolik peněz mě stálo studium cizího jazyka, konkrétně americké vzdělání. Často se sám sebe ptám, zdali to mělo smysl.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Proč absolvovat studium cizího jazyka? | foto: ESL Education s.r.o.

"Ale proč?" - čtyřleté dítě

Pokud bych měl porovnat všechna pro a proti, tak nevím, zdali bych podobné studium cizího jazyka ještě někdy absolvoval. Nicméně, jsem svým profesorům za jednu věc velmi vděčný a to, že mě naučili o věcech uvažovat a pochybovat o nich, jako bych byl malé dítě, které se pořád ptá: "Ale proč?"

Když dorostete do pěti let a rodiče vám neustále vyčítají vaši ubíjející zvědavost, přestanete nakonec klást otázky a prostě to bez rozmyslu uděláte. A tak to pokračuje až do vaší dospělosti. Otázky typu: "Proč chodím do školy?" nebo "Proč tady pracuju?" nebo dokonce, "Proč mám platit daně," většinou zůstanou nezodpovězené, protože se na ně nikdo neptá.

A tak zatímco tento rok je už skoro za námi a těšíme se na ten nový, položme si otázku, kterou dnes všichni berou jako samozřejmost: "Proč absolvovat studium cizího jazyka?"

Proč absolvovat studium cizího jazyka?1

Na chvíli zapomeňme na ty běžné odpovědi, které uvádějí všichni: požitek z cizích médií (hudba, knihy, filmy), zlepšení šance na získání pracovního místa, možnost cestovat atd.…

Všechny tyto důvody jsou skvělé a jsou určitě i motivující absolvovat další studium cizího jazyka, ale je na čase, abychom se na vše podívali s patřičným odstupem. Jazyk je o komunikaci a samotná komunikace sestává z pochopení ostatních a umění se vyjádřit. Tohle je podle mnoha psychologů ta nejdůležitější lidská potřeba. Takže tím, že se "biflujete" slovíčka a gramatiku, dovolujete sobě a ostatním otevřít se a dotknout se naší kolektivní lidskosti.

Ale ten čtyřletý chlapec se ve mně pořád vzpouzí a ptá se: "Proč je to ale tak důležité?" Každý ví, že žijeme ve věku technologií a informací. Nikdy předtím nebylo v lidské historii možné získat a dosáhnout tolika informací pouhým stisknutím tlačítka (pozn. Pohybem toho našeho prstu). Nicméně, lidé často zaměňují informace za vědomosti. Získat jedno nemusí hned automaticky znamenat získání toho druhého.

Vezměte například v potaz vašeho starého dědečka, který nikdy v životě nepoužil počítač nebo nadprůměrně inteligentní dítě ve škole, které navzdory svému intelektu neumí v běžných situacích použít selský rozum. Takže ačkoli máme k dispozici nepřeberné množství informací, co nám chybí a někteří tvrdí, že se to bude ještě zhoršovat, jsou znalosti a porozumění.

"Just do it" - Nadnárodní korporace

Porozumět si, nejen "o sobě vědět", to bude další velká výzva, které budeme muset čelit  - a v některých případech už se s ní i potýkáme. Nemyslím si, že je to nadsázka, když řeknu, že by nás to mohlo samotné i zachránit. Sdělovací prostředky, politici, dokonce i někteří pedagogové neustále poukazují na rozdíly mezi "námi" a těmi "ostatními".

"Oni" však mohou mít několik tváří: muslimové, Romové, židé, Rusové, Američané, atd.  Pro každé "my" existuje protipól "oni". Vyvstává otázka, kterou si musíte sami sobě položit: Kdo za vás rozhodne, jak se chovat k ostatním lidem, kulturám, náboženstvím, atd. Necháte ostatní rozhodnout za vás nebo si názor uděláte sami?

Proč absolvovat studium cizího jazyka?2

Studium cizího jazyka je začátkem k porozumění světu kolem nás

Pokud se (doufám) rozhodnete udělat si ho sami, studium cizího jazyka je skvělým začátkem na cestě k rozšíření si vlastní perspektivy a porozumění tomuto úžasnému a rozmanitému světu kolem nás. Tím pomůžeme naši rozmanitost uchovat. Pomáhám vám nejenom vidět rozdíly mezi "námi" a "jimi", ale i najít mezi obě rozdílnými světy podobnosti.

A právě skrze studium cizího jazyka, cestování a kulturní výměny jsme schopni vnímat to lidské v nás všech a řešit jakékoliv rozdíly pomocí našich společných názorů a hodnot. Právě tyto schopnosti spolu s dětskou zvídavostí o světě a touhou neustále klást otázky, vám pomohou pokládat ty správné otázky a skutečně porozumět, když vám ti "ostatní" odpoví.

Will Gathings
Regionální manažer
ESL jazykové pobyty

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Rosnička ozdraví každý domov. Včetně jeskyně

Hyla ozdraví váš domov, ušetří čas strávený uklízením i peníze.

Hyla je latinsky rosnička. Žije v čistém prostředí a umí ho i vytvořit. Na začátku naší Hyly byl příběh milujícího...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

I vy v sobě najdete talent. Začněte malovat

Máme pro vás skvělou zprávu. I vy můžete namalovat třeba takhle krásnou květinu!

Věděli jste, že i vy můžete začít kreslit nebo malovat? Ano, zvládnete to také a ještě si nádherně odpočinete u...

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Do prázdninové selanky v Česku vtrhnul masakr…

Polovina léta je za námi, ale ta druhá na nás ještě čeká. Ale pozor, řítí se na nás masakr cen. Rázně do nich řízla...

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Nový letní fenomén, lehký drink s těžkým jménem, Cointreau Fizz

Minimalismus je trendy, stává se z něj nový životní styl a kromě módy a designu se promítá i do gastronomie. Užijte si...

Najdete na iDNES.cz