Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přítomnost vlastní porodní asistentky v nemocnici. Ano, či ne?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V současné době je v Plzeňském kraji, stejně jako v celé České republice, diskutována možnost pro těhotné ženy využít služeb porodní asistentky, což může být bezpečnější alternativou k rizikovým domácím porodům.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Plzeň a kandidát ČSSD do Senátu ČR | foto: Archiv

Porodní asistentky rodičkám pomáhají jak psychicky, tak i fyzicky. Podporují je, trpělivě vysvětlují vše ohledně těhotenství, připravují je na porod a učí je vhodné cvičení. Těhotné ženy naváží s porodními asistentkami vztah už v počáteční fázi svého těhotenství a asistentky jsou pak jejich průvodkyněmi až do narození dítěte. Při porodu tak u sebe mají člověka, kterého znají a věří mu. 

Obavy nemocnic versus pocit bezpečí a důvěry rodiček

Přítomnost porodní asistentky u porodu v nemocnici by mohla být příjemnou alternativou domácích porodů, které nesou značné riziko pro matku i dítě.

Odborná společnost má ale k tomuto postupu výhrady, které vychází z osobních zkušeností porodníků, ale také jsou dané zákonnými normami.

Nelibost vedení nemocnic i porodníků spojená s přítomností porodních asistentek u porodu pramení z obavy, že se na porodním sále pohybuje osoba, která není proškolená a znalá prostředí i postupů nemocnice, se kterou navíc nemá zdravotnické zařízení žádný smluvní vztah, tím pádem také žádnou odpovědnost. 

Argumenty proti porodním asistentkám, které vznáší porodníci a vedení nemocnice, by mohly být vyřešeny například dohodou o provedení práce. Externí porodní asistentky vedoucí porod by také musely splnit předem daná přísná kritéria, například mít určitý počet let praxe, vlastnit potřebné osvědčení, složit v dané nemocnici zkoušky a své znalosti a zkušenosti pravidelně ověřovat.

Podmínkou úspěšné spolupráce je také vstřícnost a snaha o bezproblémovou spolupráci ze strany nemocnice i porodní asistentky. 

Doktor Šimánek byl u porodu svých dětí s porodní asistentkou

„Jsem velmi rád, že diskuze na toto téma mezi vedením nemocnic a asociacemi sdružujícími porodní asistentky probíhají, a že z nich začínají plynout konkrétní závěry, které by přinesly dobrou zprávu pro ženy, které chtějí rodit s pomocí vlastní porodní asistentky, ale zároveň nechtějí riskovat zdraví svoje ani svého dítěte při porodu doma,“ říká MUDr. Václav Šimánek, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Plzeň a kandidát ČSSD do Senátu ČR. 

Pane Šimánku, máte nějakou osobní zkušenost s přítomností porodních asistentek při porodu?
Byl jsem u porodu svých dětí, jsem lékař, a přesto jsem byl velmi rád, že oba porody probíhaly v nemocnici pod dohledem zkušené porodní asistentky, ale i lékaře porodníka. Měl jsem pocit bezpečí a o to přece jde, o bezpečí ženy i dítěte. 

Myslíte si, že kdyby nemocnice s porodními asistentkami spolupracovaly, tak by jejich služeb využívaly i ženy, které o domácím porodu vůbec neuvažují?
Musíme si uvědomit skutečnost, že příprava na porod začíná již v době těhotenství a kromě samotného porodu je třeba zajistit i kvalitní poporodní péči. Je přínosem, aby budoucí rodiče měli možnost navázat osobní vztah s odborníkem, který je bude provázet po celé jejich těhotenství, bude přítomen během jejich porodu a pomůže matce a dítěti úspěšně zvládnout šestinedělí. A tady si myslím, že je role porodní asistentky velmi důležitá, a že by ji mohly využít i rodičky, které původně doma s asistentkou ani rodit nechtěly.  

Kde a podle jakých kritérií si ženy nacházejí porodní asistentku, která jim bude vyhovovat?
Nejlepší reklamou pro všechny zdravotníky je osobní zkušenost pacientů.  V případě, že dojde k posunu a zdravotnická zařízení umožní přítomnost externí porodní asistentky na porodním sále, je možné na webových stránkách v sekci porodnice najít seznam asistentek, které jsou smluvními partnery dané nemocnice.

Jaké konkrétní služby porodní asistentky ženám nabízejí? A platí si je rodičky z vlastních finančních prostředků?
Jak už jsem uvedl, porodní asistentky provázejí rodičku celou dobou těhotenství, porodem a šestinedělím. Poskytují ženám poradenství a informace, zajišťují předporodní kurzy za již dnes stanovenou odměnu, to je běžná probíhající praxe. V rámci jejich působení v nemocnici považujeme za nutné vytvořit smluvní vztah mezi nemocnicí a porodní asistentkou (dohoda o provedení práce) a stanovit z toho vyplývající odměnu.

Nesmíme ale zapomínat, že poskytovatelem péče je nemocnice, a ta nese zodpovědnost vůči pacientkám, proto je v současné době nutné zasednout k jednacím stolům a celý proces řádně prodiskutovat s lékaři, odborníky na zdravotnické právo a zřizovateli nemocnic.

Autor:

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem

Nejsme tak bohatí, abychom mohli silnice opravovat levným materiálem.

Neodborné opravy výtluků, použití nekvalitních materiálů a obecně nezájem o udržování vozovek. To jsou podle Ing....

Podlehněte kráse českých stříbrných šperků, které dobyly Japonsko

Kapky rosy na kvítcích třešňových stromů připomíná náhrdelník Pearl Blossom.

„Můžete být nádherná ve třiceti, okouzlující ve čtyřiceti a neodolatelná po zbytek svého života,“ řekla Coco Chanel....

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

Užívat vůz v pronájmu, nebo vlastnit?

I pořízení vozu může být rychlé a jednoduché. Pokud máte vybrané auto, stačí najít toho pravého prodejce a nakonec...

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue

Vyhrajte inteligentní osvětlení Philips Hue.

Dnešní svět nejmodernějších technologií otvírá nové možnosti v použití domácího osvětlení. Philips Hue je světlo, které...

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí

Nechtěné a podceněné akcie jsou zajímavou investiční příležitostí.

Co není výnosné dnes, může být výnosné zítra. Tuto strategii bezezbytku využívají některé fondy.

Další z rubriky

Adam je chodící reklama na Janské Lázně, říkají v Kyjově

Adam je chodící reklama na Janské Lázně, říkají v Kyjově.

Desetiletý Adam je po těžké operaci mozkového nádoru. Do dětské léčebny Vesna v Janských Lázních jezdí s maminkou sedm...

Kde pořídit čerstvou rybu? Odpověď vás možná překvapí

Kde pořídit čerstvou rybu? Odpověď vás možná překvapí.

Nejspíš si říkáte, že pokud člověk chce, svou rybu si vždy najde. V době internetu, kdy si můžete vyhledat a objednat...

Vývoj restauratérství a hoteliérství sahá až do dob Mezopotámie

Vývoj restauratérství a hoteliérství sahá až do dob Mezopotámie.

Člověk je nejen tvor společenský, ale také pohostinný. Původně znamenala pohostinnost bezplatné poskytnutí jídla a...

Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...
Bentley Bentayga 6,0 Bentayga W12 First...

r.v. 2016, naj. 210 km, benzín, 1. majitel
9 075 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.