Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Příroda a technika: mají něco společného?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Na první pohled se zdá, že se příroda a technika navzájem vzdalují. Ve skutečnosti byla příroda už od dob Newtonova jablka inspirací k nejrůznějším vynálezům. Pokud se zajímáte o nevšední nápady a jejich uplatnění zejména v automatizační technice, mohou být pro vás následující řádky zajímavé.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Dálkově řízená, pneumaticky poháněná ryba. | foto: Festo

Firma Festo patří k těm, které věnují vývoji a výzkumu v oboru automatizace nemalé prostředky a přináší pravidelně každý rok stovky nových vynálezů a průmyslových vzorů. Mnoho výrobků spatřilo svět na základě toho, co lze najít v přírodě. Využití nápadů, které spojuje příroda a technika, předchází jejich aplikace na nejrůznějších modelech.

Dálkově řízený racek SmartBird

Přesvědčte se sami, kolik toho má příroda a technika společného!

AquaPenguins

Stále se vám nechce věřit, kolik může mít příroda a technika společného? Může vás přesvědčit například dálkově řízený racek SmartBird, jehož křídla využívají kinematiky s tzv. řízenou rotací - model s rozpětím téměř dva metry a hmotností méně než půl kilogramu tak dosahuje nebývalé účinnosti.

Jinými příklady mohou být létající rejnok, inspirovaný podmořským živočichem, tučňáci, kteří se hbitě pohybují pod vodou, autonomní systémy ve formě medůz, které se pod hladinou navzájem respektují a v případě potřeby si samy doplavou k nabíječce, ryby s možností regulace hloubky ponoru, a mnoho dalších.

Jedním z posledních modelů je Bionic Handling Assistant, manipulátor, který je určen k asistenci ve výrobě. Může například postupně podávat pracovníkům na montážní lince jednotlivé díly určené pro montáž do automobilu. I tady pomoc techniky lidem nabývá zcela konkrétní podoby.

Bionic Handling Assistant

Většina z těchto výzkumných úkolů, za kterými stojí hlavně příroda a technika, vede záhy k vývoji nových výrobků. Jedním z příkladů může být inovační způsob úchopu různých předmětů. Základem nápadu je pohyb rybího těla - mechanizmus chapadel ho zcela věrně kopíruje. Výsledkem je citlivý úchop, kterým lze snadno přemístit křehké nebo měkké věci - pomeranče, rajčata, brambory, vejce, čokoládové figurky a další.

Palce chapadla jsou tvarově přizpůsobivé, ale na rozdíl od úchopu například pěnovou hmotou nekompromisně drží. Sortiment firmy Festo obsahuje mnoho tisíc výrobků. Jejich katalog v papírové formě má téměř osm tisíc stran. Najdete v něm nejen pneumatiku, jejíž výrobou je firma pověstná, elektrické pohony, řídicí systémy, čidla, průmyslové kamery, rozsáhlé příslušenství, atd.

Prudce rostoucími oblastmi jsou například procesní technika (vše pro ovládání průtoku nejrůznějších médií, třeba pro čističky odpadních vod, chemické provozy, bioplynové stanice, atd.) či ventilové a elektrické terminály, které přerostly do kompletní platformy pro řízení strojů.

Manipulátor

Hlavním know-how firmy Festo je pohyb, ať už pneumaticky či elektricky. Katalog obsahuje stavebnici manipulačních systémů, které najdou uplatnění prakticky ve všech oborech. Typickým představitelem manipulátoru může být tzv. prostorový portál.

Výrobky inspirované přírodou nachází uplatnění v mnoha oborech

Air ray

Mnoho těchto výrobků dnes pracuje v rozličných oborech - od zemědělství až po atomové elektrárny. K zajímavostem z poslední doby patří filtrace bazénů v nových pavilónech pro hrochy a slony v pražské zoologické zahradě, tažné vozíky pro dopravu materiálu po výrobní hale naváděné a řízené malou kompaktní kamerou, podíl na mnoha zábavních atrakcích (například dinosauři), atd.

Ing. Zdeněk Haumer

medůza AquaJelly
Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy.
Huawei P9 Lite 2017: nadstandard střední třídy

Smartphony v poslední době prošly takovým vývojem, že i modely střední třídy mohou nabídnout mnohem více, než tomu bylo v minulosti. Huawei P9 Lite 2017...  celý článek

Dodejte létu šťávu vychytávkami Huawei.
Dodejte létu šťávu vychytávkami Huawei

Umíte si vůbec představit vyrazit v létě někam bez svého telefonu v kapse? Sotva! Vždyť celý rok telefon nedáme z ruky. Pro všechny, co chtějí mít tohle léto...  celý článek

Nastala nová éra datového centra Coolhousing.
Nastala nová éra datového centra Coolhousing

Datové centrum Coolhousing otevírá po půl roce optimalizování infrastruktury novou éru služeb! Těšit se můžete nejen na vysokou dostupnost, perfektní...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.