Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Na jaře roku 1945 se světová válka chýlila k jasnému konci. Přesto se Německo nehodlalo vzdát bez tvrdého boje. Proto doslova na sklonku války přišly o život za naši svobodu tisíce, většinou mladých, lidí. Boj o „ocelové srdce republiky“ se stal bojem o svobodu celé země.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války | foto: archiv MS kraje

Letošní 70. výročí konce války si lidé v Ostravě a celém Moravskoslezském kraji připomenou na mnoha akcích.

V armádě byli jako dobrovolníci

Když generálmajor Mikuláš Končický, jeden z posledních žijících hrdinů osvobození severní Moravy, projížděl se svým tankem v roce 1945 do Ostravy, ocitl se, stejně jako spousta dalších volyňských Čechů, v naší zemi vůbec poprvé.

Všichni tehdy měli své sny a představovali si, co budou dělat, až válka skončí. Přesto považovali za čest nastavit svůj život v boji proti hrůzám nacismu. Českoslovenští vojáci, kteří osvobozovali společně s Rudou armádou Moravskoslezský kraj, se přihlásili k vojenským jednotkám ze své vlastní iniciativy. Řada z nich absolvovala také další těžké boje, například v Dukelském průsmyku, a to bylo mnohým teprve kolem 20 let.

Lidí, kteří si pamatují válku v naší zemi, rychle ubývá, a proto je každé svědectví nesmírně cenné. Letos uplyne 70 let od Ostravsko-opavské operace, jejíž součástí bylo osvobození průmyslového centra republiky. V nejkrvavějším boji na našem území lehlo popelem téměř celé Slezsko. Z oblasti kolem Opavy zbyla měsíční krajina, posetá opuštěnými troskami vojenské techniky. Zvláštní roli sehrálo také československé pohraniční opevnění, které paradoxně proti osvobozujícím jednotkám využili Němci. Dnes nám tehdejší žalostnou situaci připomínají už jen bunkry a památníky.

Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války

Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války

Jedinečná příležitost vidět zajímavé výstavy, setkání s veterány i ukázky boje

Jak vypadal život v takovém tanku? Pomalý postup v houpajícím se vozidle byl k zbláznění. Zima, hluk a zranění kamarádi. Hygiena žádná, stravu sháněla posádka po cestě na polích, a to celé se odehrávalo na pozadí neustálé palby nebo jízdy mezi minami.

Pojďte si i vy představit dramatickou atmosféru konce války. Co se tehdy v našem kraji odehrálo, vám předvede velká ukázka vojenské operace překročení státní hranice u Sudic, na kterou se můžete těšit už 15. dubna. Součástí akce bude také křest knihy s názvem Bez nároků na slávu, jejíž vydání podpořil Moravskoslezský kraj. Zachycuje spletité životní cesty dvou vyznamenaných veteránů – letce RAF, plukovníka Pavla Vranského a již zmíněného tankisty, generálmajora Mikuláše Končického.

Po ovládnutí centra Ostravy zdejší obyvatelé své hrdiny údajně velmi vřele přivítali i pohostili. Vyhladovělým vojákům házeli spousty klobás a dalších pochoutek. Podobné události a perličky si nenechte ujít na tematických přednáškách a výstavách v Ostravě i okolních městech. Exponáty a fotografie známých míst určitě rozšíří obzory o české historii nejen vojenským nadšencům.

Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války.  Setkání...
Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války
Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války
Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války.  Členové...

Nenechte si ujít zážitek vojenské přehlídky

Už jste jste měli možnost vidět, jak vypadá naše armáda v plné parádě? Právě 30. dubna, tedy v den, kdy se definitivně rozhodlo o záchraně Ostravy, zaplní Masarykovo náměstí velkolepá přehlídka Armády České republiky, kterou budou doprovázet hudební koncerty. Na oslavy konce války nezapomene ani Národní památník II. světové války v Hrabyni, který chystá pestrý program. Nádech výjimečnosti dodá výročí slavnostní nástup Aktivní zálohy a později Hvězdicový pochod.

Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války

Příběh osvobození je zpět, Moravskoslezský kraj slaví 70 let od války

Pokud vás náhled na poslední dny války zaujal a chtěli byste se oslav osvobození zúčastnit, najdete veškeré informace o programu akcí na webových stránkách http://70msk.cz/, které pro tuto příležitost připravil Moravskoslezský kraj. Také si na nich můžete pustit dokument o osudech lidí z Moravskoslezského kraje, kteří přežili pohled do tváře smrti v koncentračních táborech. Tento unikátní film s názvem Holocaust v Čechách a na Moravě se podařilo natočit studentům Slezské univerzity v Opavě a volně přístupný je na stránkách https://www.youtube.com/watch?v=pXhbuWMjbLE.

Strach jako pozitivní věc

Veteráni 2. světové války se shodují, že nikdo z nich nebyl tak odolný, aby před 70 lety neměl strach. Obavy však pokládali za projev toho, že berou svůj úkol zodpovědně. Díky vyprávění pamětníků dnes víme, že svoboda je velký dar, o který stojí za to bojovat. Ať je tedy osvobození našeho území v roce 1945 historickým milníkem, který stále žije.

Petr Žižka a Iva Kulihová, mediální agentura PŽ

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Nová platební metoda v kryptoměně Bitcoin

Společnost Pražská plynárenská se od června zařadila mezi společnosti, které se nebojí využívat nové technologie a svým...

Dá se při zařizování interiéru spolehnout na jediného partnera?

Luxusní prémiová kuchyně a sestava skříní HANÁK FOTO: HANÁK NÁBYTEK

A kde ho najít? Vyhněte se stresu, ztrátě času i špatným rozhodnutím a najměte jednoho spolehlivého dodavatele. Obraťte...

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Jak si poradit s podzimním úklidem zahrady?

Chcete mít zahradu před zimou uklizenou stejně dobře jako obývací pokoj v neděli odpoledne? Poradíme vám, jak si s tím...

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Dáváte školákům kapesné? Odbornice radí, jak na to

Se začátkem školního roku vyvstává ve většině rodin se školáky otázka kapesného. Měly by děti dostávat svoje peníze,...

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Sledujte Tipsport extraligu na TV Tipsport a získejte zdarma 150 Kč

Tipsport extraliga se už zase blíží! 14 týmů, 52 kol, 364 zápasů v základní části a elektrizující bitvy v play off....

Další z rubriky

V Ostravě Porubě vyrostla nová škola

V Ostravě Porubě vyrostla nová škola

Nová šance pro všechny, kdo hledají dobrou školu

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer Hranice – ze zámečnické dílny továrna pro 1300 lidí

Firma SSI Schäfer sídlí v Hranicích na Moravě a je jednou z těch firem, které na návštěvníka působí moderním dojmem. Od...

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu

Nemá cenu trápit se v nevhodném jazykovém kurzu.

O tom, kdy ideálně začít, podle čeho si vybrat kurz a také jak určit svoji jazykovou úroveň, si povídáme s ředitelkou...

Najdete na iDNES.cz