Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Při koupi nemovitosti si dejte pozor na strašáka jménem exekuce

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Měsíce hledání, prohlídek, domlouvání a konečně je to tu! Zčistajasna se vyloupla nemovitost přesně podle vašich představ. Stav sedí, cena je perfektní a prodávající vypadá slušně. Nejraději byste hned všechno podepsali, zaplatili, jen ať už můžete bydlet. Pozor ale na exekuce.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Při koupi nemovitosti si dejte pozor na strašáka jménem exekuce. | foto: QUANTUM, a.s.

Ale abyste bydleli dlouho a především v klidu, doporučujeme ještě před koupí jednu věc – prověřit, zda na prodávajícího není uvalena exekuce. Jasně, existuje přece katastr nemovitostí, kam jste určitě koukali, tak na co ten strach? Co vlastně znamená pro kupujícího, když je na nemovitosti exekuce? Je to problém? A děje se to vůbec?

Ano děje, bohužel. Není výjimkou, že si koupíte auto, zaplatíte jej, radujete se, jezdíte. A za měsíc zaklepe na dveře exekutor a auto zabaví. Protože na jeho původního vlastníka byla uvalena exekuce a tím pádem nemělo k prodeji z právního hlediska ani dojít. A teď si představte, že se ta samá situace stane s Vaší vysněnou nemovitostí. Velice nepříjemné.

Katastr = Jistota?

Dříve se doporučovalo především zkontrolovat katastr nemovitostí. Jako takovou jistotu. Tohle ale není úplně dostačující. Pokud je na prodávajícího uvalena exekuce delší dobu, v katastru to vidíte. Ale také Vám to pravděpodobně řekne sám kupující, neboť ví, že to lze lehce dohledat. Pokud má však exekuci jen krátce, nebo o ní ani sám ještě neví, zřejmě se to nedozvíte ani od něj, ani z katastru.

Při koupi nemovitosti si dejte pozor na strašáka jménem exekuce.

Dalším krokem by tedy měla být centrální evidence exekucí ČR. Centrální evidence exekucí (někdy nazývána také jako registr exekucí) je veřejný seznam, který je veden, provozován a spravován Exekutorskou komorou České republiky. Informace zapsané v této evidenci jsou tedy nanejvýš důvěryhodné a ve většině případů i aktualizované. Má to drobný háček – vyhledávání v této evidenci je placené. Výpis z této evidence získáte buď na poště (za cca 50 Kč) nebo online (cca 60 Kč). V obou případech potřebujete znát rodné číslo nebo jméno, příjmení a datum narození prověřované osoby. Nenalezeno? Teď už je to jisté?

Při koupi nemovitosti si dejte pozor na strašáka jménem exekuce.

Bohužel ani centrální evidence exekucí není 100%. Důvodem je prodleva mezi soudním rozhodnutím a zapsáním exekuce do evidence, způsobená třeba odvoláním dlužníka. Co tedy zbývá dál? Navštívit okresní soud – pokud ovšem potencionálního dlužníka přesvědčíte, aby šel s Vámi nebo podepsal plnou moc. Oběhnout exekuční úřady (a že jich není málo). Nebo se ihned po nalezení vysněné nemovitosti obrátit na advokáta.

Bojíte se při koupi nemovitosti exekuce? Dobrý realitní makléř vše zajistí

Využití služeb realitního makléře není v dnešní době nic divného, spíše naopak. Pokud má dlouholetou praxi, je zkušený a svému oboru výtečně rozumí, ušetři Vám spoustu času, který byste promarnili běháním po úřadech, sháněním kolků, podpisů a dalších potřebných věcí. A i když to zní jako z nějakého filmu, je to velice dobrá možnost, jak se vyhnout nemilému překvapení. Většina realitních makléřů spolupracuje s advokátní kanceláří. Společně s advokátem tak makléř ví, kde a jak hledat. Má přístup do mnoha registrů, zná temná zákoutí kupní smlouvy a je vám tedy schopen nejen zjistit, zda právě vaše nemovitost není zakletá exekucí, ale pomůže i s dalšími věcmi kolem koupě nemovitosti.

Určitě je na místě argument, že hodinová sazba takového makléře nebude zrovna nízká. Ale v porovnání s tím, jaké problémy a z nich plynoucí finanční ztráty vás mohou potkat, je tato částka opravdu zanedbatelná.

Zleva: Ing. Alice Franková (asistentka kanceláře), Irena Kotolanová...

Zleva: Ing. Alice Franková (asistentka kanceláře), Irena Kotolanová (certifikovaný realitní makléř), Ing. Lucie Pilátová (vedoucí kanceláře).

Co tedy dělat v situaci, kdy je už koupě na spadnutí a vy si nejste jisti, jestli náhodou není nemovitost v exekuci? Ověřovat, ověřovat a ještě jednou ověřovat. Přizvat si k ruce advokáta, nahlédnout do různých katastrů a nechat si vyjet všechny výpisy. I když to nějakou dobu zabere, za klidný spánek a bezproblémovou koupi vašeho domečku či bytu to jistě stojí.

Proč QUANTUM a.s.?

Jsme ryze česká společnost s dlouhodobou tradicí a stabilitou na trhu. Díky tradici a kvalitě námi dodávaných produktů a služeb máme mnoho spokojených klientů z řad domácností, firem, obcí a měst. Jsme dynamickou společností, která vytváří prostředí pro uspokojování přání a potřeb všech klientů. Díky získaným zkušenostem z našich úspěšně realizovaných developerských projektů, s dodávkami našich ohřívačů vody a vzduchu, kondenzačních kotlů včetně dodávek plynu a plynofikacemi obcí a měst se nám zdárně rozvíjí projekt QUANTUM Nemovitosti.

Při koupi nemovitosti si dejte pozor na strašáka jménem exekuce.

QUANTUM Nemovitosti je naše realitní kancelář, která vznikla z potřeby klientů. Jelikož známe dokonale přání a potřeby klientů, pracujeme proto RYCHLE, SPOLEHLIVĚ a především FÉROVĚ. Naše práce se řídí sloganem - Vše vyřídíme za vás.

Důkazem je naše desatero vzájemné spolupráce:

1. Informativní schůzka - průběh prodeje, určení prodejní ceny, stanovení marketingového plánu

2. Podpis zprostředkovatelské smlouvy – podmínky spolupráce

3. Marketing a inzerce - inzerce na nejvyhledávanějších realitních serverech, tištěná inzerce, vývěsky, umístění prodejní plachty, atd.

4. Prohlídky nemovitostí - kvalifikace kupujícího, předání tištěných podkladů o nemovitosti

5. Rezervace – stanovení pravidel obchodu, složení rezervační zálohy

6. Příprava smluvních dokumentů – kupní smlouva a úschovní smlouva, vyřizování financování

7. Katastr nemovitostí, centrální evidence exekucí – zhotovení návrhu na vklad a jeho podání

8. Provedení vkladu vlastnického práva – výpis z LV, výmaz zástavy, výplata peněz z úschovy

9. Předání nemovitosti – předávací protokol, přepsání energií

10. Daňové přiznání – termín podání, vyplnění formuláře, zajištění odhadce

Ucelenou nabídku nemovitostí a nabízených služeb naleznete na www.qnemovitosti.cz.

Kontakty:
Ing. Alice Franková
Asistentka kanceláře
Tel: +420 720 987 125
E-mail: frankova@quantumas.cz

Irena Kotolanová
Certifikovaný realitní makléř
Tel: +420 775 859 518
E-mail: kotolanova@quantumas.cz

Ing. Lucie Pilátová
Vedoucí kanceláře
Tel: +420 723 960 580
E-mail: pilatova@quantumas.cz


Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Proč se vyplatí pořídit si vinylovou podlahu?

Proč se vyplatí pořídit si vinylovou podlahu?

Dobám, kdy si pod pojmem vinyl každý představil nevzhlednou panelákovou krytinu, dávno odzvonilo. Dnes vinylové podlahy...

Nechte domov, aby vyjádřil vaši osobnost, radí Magda Kinská

Nechte domov, aby vyjádřil vaši osobnost, radí Magda Kinská

Jak vytvořit atmosféru domova? Na tuto otázku nám ochotně odpověděla interiérová architektka Magda Kinská.

Jak vybrat sprchové dveře

Zalamovací dveře šetří místo, proto jsou vhodné do menších koupelen.

Závěsy kryjící sprchové kouty jsou spíše záležitostí minulosti. Jejich hlavní problém spočívá logicky v tom, že neudrží...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz