Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Potvrzení prezidentští kandidáti si na stránkách www.prezident21.cz nově sami upravují své profily, komunikují se svými voliči a odpovídají pravidelně na otázky podobně jako v televizních debatách, jen online. Uživatel může po pročtení odpovědí kandidátů zjišťovat shodu s jejich výroky.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce. | foto: Prezident21

„Zatím se do hry Prezident 21 zapojilo 14 osobností, které vážně zvažují účast v prezidentské volbě. Z dosavadních favoritů chybí pouze současný prezident Miloš Zeman, s jehož týmem komunikujeme, stejně jako s dalšími kandidáty - Igorem Sládkem, Miroslavem Frajbišem a Pavlem Fischerem, kteří se dosud nezapojili,” uvedl k tomu koordinátor projektu Ondřej Koutský.

Volební rádce je rozdělený do tří částí. První se věnuje výrokům jednotlivých kandidátů k aktuálním či nadčasovým celospolečenským tématům. Druhá se týká názorové shody uživatelů a kandidátů v tématech týkajících se například pravomocí prezidenta, vztahu k Evropské unii či k uprchlické krizi. Uživatelé na konci zjistí, se kterými kandidáty se shodnou nejvíce.

„Náš volební rádce nabízí uživatelům zajímavou možnost zjistit, jestli dané výroky pronesl jejich oblíbenec a nakolik se s ním shodují. Odpovědi některých kandidátů asi mnohé překvapí,” říká projektová manažerka Prezident 21 Andrea Lijertwood.

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.

Třetí část je demografická a pomáhá zlepšit statistiky o tom, jak Češi volí. Za vyplnění celého rádce včetně demografické části mohou uživatelé získat odměnu až 63 504 Kč. Otázky a odpovědi jednotlivých kandidátů budou každé dva týdny přibývat. Rádce, který může připomínat volební kalkulačku, se tak oproti jiným podobným internetovým aplikacím bude neustále rozšiřovat a reagovat i na aktuální politické či společenské dění. Uživatelé se k němu budou moci kdykoli vrátit, měnit své odpovědi, odpovídat na nové otázky a postupně sledovat vývoj své shody s různými kandidáty.

Zapojili se například Jiří Drahoš, Marek Hilšer, Vratislav Kulhánek nebo Michal Horáček. „Vítám každý nástroj, který přispěje ke zvýšení povědomí o politické situaci v České republice a názorech jejích aktérů. Je to klíčové pro kvalitu demokratického prostředí,” komentoval spuštění Volebního rádce kandidát na prezidenta Horáček.

Jednotliví kandidáti si mohou svůj profil na www.prezident21.cz sami spravovat a komunikovat prostřednictvím webu Prezident 21 se svými voliči i odpůrci. „Projekt Prezident 21 oceňuji především proto, že na rozdíl od klasických médií, která svůj obsah naplňují podle předem daných zájmů, může být dobrým prostředkem pro otevřenou komunikaci mezi občany a kandidáty. Dává šanci oslovit občany těm kandidátům, kteří sice nemají velké finanční zdroje na reklamu a PR služby, ale přesto jsou jejich myšlenky stejně hodnotné. To je důležité pro rozvoj a kultivaci demokracie a občanské společnosti,” říká další prezidentský kandidát Marek Hilšer.

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.

Všichni kandidáti také pravidelně dostávají anonymní statistiky o tom, kdo v aplikaci Prezident 21 hlasoval pro ně či proti nim. Občané si je mohou sami prohlédnout v sekci Výsledky. Souhrnný report bude zveřejněn ještě během podzimu.

Co je Prezident 21

Prezident 21 je internetová hra, která chce seznámit co nejvíce občanů ČR s principy volebního systému Demokracie 21 na příkladu společensky významné volby. Prezident 21 v reálném čase ukazuje, jak by volba prezidenta dopadla, kdyby občané získali možnost snadno navrhovat kandidáty a měli k dispozici 3 kladné a 1 záporný hlas.

Na internetu se aktuálně do hry zapojilo už přes 210 000 lidí z celého Česka. Z více než 600 navržených kandidátů vede Jiří Drahoš, následován Michalem Horáčkem. Na posledním místě je Miloš Zeman, jelikož získává nejvíce negativních hlasů, které Demokracie 21 umožňuje oproti jiným systémům použít.

Do hry je nominována kromě politiků i řada známých osobností, například Jaromír Jágr či Marek Eben. Oba ale kandidaturu odmítli. V květnu přibyl do hry i omilostněný vrah Jiří Kajínek. Počet hlasů Aktuální pořadí kandidátů lze sledovatZDE.

Prezident 21 spustil interaktivního Volebního rádce.

Hra je unikátní i v tom, že se jí už nyní účastní významný vzorek populace. Hlasuje se napříč všemi regiony i věkovými skupinami. Pro porovnání, v anketě Zlatý slavík loni pro prvního Karla Gotta hlasovalo 36 934 lidí, Jiřímu Drahošovi už nyní dalo kladný hlas přes 70 000 lidí. Prezident 21 také od hlasujících anonymně sbírá sociodemografické údaje a názory na společenská témata, které budou později zveřejněny jako celek. Některé zajímavé statistiky jsou dostupné už teď na webu www.prezident21.cz v sekci Výsledky.

Hru provozuje nezisková organizace Institut pro Demokracii 21, věnující se zvyšování povědomí o volebním systému Demokracie 21. Systém navrhl matematik Karel Janeček. Ten je zároveň jediným, pro kterého ve hře hlasovat nelze, ačkoliv podmínky Ústavy ČR na kandidaturu splňuje.

Demokracie 21 je moderní volební a hlasovací metoda, ve které mají občané možnost použít více než jeden hlas. Efekt více kladných hlasů přináší větší společenskou shodu, a v důsledku toho je mnohem více lidí spokojených s výsledkem volby. Záporný hlas zase ztěžuje situaci těm osobnostem, které společnost rozdělují, například extremistům. Sečtení všech hlasů přináší výsledek, na kterém se nejvíce lidí shodne a který nejméně lidem vadí. Systém Demokracie 21 je používán pro hlasování mimo jiné v takzvaných participativních rozpočtech měst, například v některých pražských městských částech, Říčanech, Chomutově, Ostravě, ale i v New Yorku, kde 102 800 hlasujících rozhodovalo o bezmála miliardě korun.

Kontakty pro média

● Ondřej Koutský - ondrej.koutsky@ifd21.org / + 420 776 123 689
- koordinátor projektu Prezident21, ředitel Institutu pro Demokracii 21

● Jan Charvát - jan.charvat@ifd21.cz / +420 725 483 292
- kontakt pro mediální spolupráci, další informace, fotografie či aktuální data z aplikace

Komerční sdělení

Komerční sdělení je placená služba portálu zprávy.iDNES.cz, která měsíčně osloví 650 000 uživatelů. Další informace najdete ZDE

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Sedm důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

7 důvodů, proč je dovolená na lodi zajímavější než v hotelu u moře

Stále ještě váháte, je-li pro vás okružní plavba lodí to pravé? Pokud vyznáváte tradiční plážovou dovolenou na jednom...

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris

Netrapte se zbytečně. Hojení vám výrazně urychlí ActiMaris.

Trápí vás akné, afty, opary, řezné rány, bodnutí hmyzem, popáleniny, bércové vředy nebo puchýře? Vyzkoušejte švýcarský...

Další z rubriky

Operátoři v roli Ježíšků. Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Operátoři v roli Ježíšků: Který letos přišel s nejlepšími dárky?

Ani tento rok mobilní operátoři nezapomněli pro své zákazníky přichystat sváteční nadílku. Své vánoční kampaně spustili...

Pomoc místo slev. Jubilejní rok ve znamení iniciativy {SPOLEČNĚ}

dm oslavila 25 let na českém trhu

Unikátní narozeninová iniciativa {SPOLEČNĚ} podpořila u příležitosti 25. narozenin společnosti dm v roce 2017 celkem...

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Pro kvalitní plynové armatury se obraťte na specialisty

Na výrobu a servis plynových armatur, ventilů a uzávěrů se již 27. rokem specializuje firma ARMAGAS s. r. o. Její...

Najdete na iDNES.cz