Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plánujete převody nemovitostí pomocí darovací smlouvy?

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Převod nemovitostí je v základní podobě možný buď za úplatu - nejčastěji formou kupní smlouvy na nemovitost za dohodnutou kupní cenu, anebo bezúplatně formou darovací smlouvy na nemovitost, nejčastěji pak mezi příbuznými. V souvislosti s darováním nemovitostí pak může vyvstat celá řada právních otázek.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Převody nemovitostí, darovací smlouva

U darovací smlouvy je nutno vždy zvážit mj. i vzájemné vztahy v rodině při rozhodnutí, zda nemovitost např. na potomky darovat již za života, či ponechat přechod vlastnictví až pro případ dědického řízení. U darování nemovitostí dochází tedy k převodu vlastnického práva ještě za života stávajícího vlastníka, který se může zcela libovolně rozhodnout o pořízení se svým nemovitým majetkem.

Vyplácení sourozenců

Zákonem není stanovena žádná povinnost při darovací smlouvě jak ze strany dárce, tak i ze strany obdarovaného, vyplácet finančně např. ostatní děti dárce – sourozence obdarovaného, ani se nevyžaduje jejich souhlas s převodem.

Darování nezletilému

Darovací smlouvu na nemovitost lze uzavřít i ve prospěch nezletilého dítěte, nicméně takový převod je jednak nutno vždy velmi dobře promyslet a jednak podléhá soudnímu souhlasu.

Darování podílu

Darovat je možno případně také pouze spoluvlastnický podíl na nemovitosti, což bývá často využíváno podle konkrétní situace např. v případech vyšších či společných investic do nemovitosti.

Je třeba upozornit, že v případech, kdy by se dárci rozhodli darovat nemovitost nikoliv výlučně jejich potomkovi, ale taktéž jeho/její manželovi či manželce, že v případě rozvodu manželství by potomek dárců byl povinen tohoto manžela/manželku finančně vyplácet z tržní ceny daného podílu na nemovitosti.

U darování podílu se dále neuplatní tzv. zákonné předkupní právo a není třeba žádat o souhlas s převodem ostatní spoluvlastníky, vyjma případu, kdy by mělo být současně zřízeno věcné břemeno.

Věcné břemeno bydlení a užívání

Pokud se týká možnosti dalšího užívání nemovitostí ze strany dárce po realizaci daru, pak se tato situace právně řeší zřízením tzv. věcného břemene práva doživotního a bezplatného bydlení v části darované nemovitosti, včetně spoluužívání společných prostor a případně také pozemků.

Toto věcné břemeno se zapisuje do katastru nemovitostí, musí být obdarovanou stranou respektováno a tzv. vázne na darované nemovitosti, tedy nedochází k jeho výmazu či zrušení ani případným dalším převodem nemovitostí, tzn. i každý další nabyvatel nemovitosti jej musí respektovat. Je třeba si dávat značný pozor na přesné formulace a vymezení tohoto věcného břemene.

Darování a zástavní právo

Pokud na nemovitosti vázne zástavní právo, neznamená to ještě samo o sobě, že převod nemovitosti by byl vyloučen. Rozhodně je však vhodné získat souhlas zástavního věřitele, a to především preventivně z pohledu možných sankcí sjednaných v rámci zástavní nebo úvěrové smlouvy.

Darování při dluzích či exekucích vlastníka

Takové darování rozhodně nelze obecně doporučit, neboť taková smlouva může být jednak neplatná, zejména v případech probíhajících exekucí a jednak může být tzv. odporovatelná ze strany věřitelů, a to až do tří let od převodu. Současně může také vyvstat otázka možných trestněprávních důsledků.

Darování a osvobození od darovací daně

Ke dni zpracování článku platí, že od daně darovací je zcela osvobozeno bezúplatné nabytí majetku mezi osobami zařazenými v I. a II. skupině a takový obdarovaný státu neodvádí žádnou darovací daň.

Není tak třeba zajišťovat ani znalecký posudek na ocenění nemovitostí. I. skupinou jsou přitom příbuzní v řadě přímé (děti, vnuci, rodiče, prarodiče) a manželé, II. skupinou jsou pak zj. sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, zeťové a snachy, děti a rodiče manžela, manželé rodičů a za podmínek zákona i tzv. osoby spolužijící ve společné domácnosti (např. druh či družka).

S ohledem na to, že u převodů nemovitostí, včetně právě darovací smlouvy na nemovitosti, jde o poměrně vysoké hodnoty, se nedoporučuje svěřovat se pouze do rukou obecného vzoru z internetu, z jiného případu či osoby, která za takovou smlouvu neručí. Málokdo totiž ví, nebo si uvědomuje, že i smlouva, kterou katastrální úřad zavkladuje, může být v budoucnu prohlášena za neplatnou.

Zdaleka tak nejde jen o to, zda smlouvu katastrální úřad tzv. zapíše na první pokus, či nikoliv a riskovat se v těchto případech rozhodně nemusí vyplatit. Ceny za právně kvalitní darovací smlouvy navíc v řadě advokátních kanceláří nemusí být vůbec nikterak vysoké a není třeba se obávat na podmínky převodu dotázat.

Uvedené upozornění o to více platí v případě kupní smlouvy na nemovitosti, kde se kromě toho při nevhodném nebo špatném právním ošetření převodu riskuje jak ztráta nemovitosti, tak i kupní ceny, často znamenající pro danou smluvní stranu celoživotní úspory. Opatrnost a kvalitní právní ošetření takového převodu je proto více než na místě.

Více informací v případě zájmu naleznete např. na webu www.advokat-zlinsko.cz.

Vymáhání pohledávek soudně a exekučně


Autor:

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete mít účet bez poplatků s dvěmi embosovanými kartami zdarma?

Další rady k nezaplacení

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Výběr půjčky přes internet dnes není problém
Výběr půjčky přes internet dnes není problém

Různých bank i úvěrových společností, které nabízejí půjčky, je více než dost. Na první pohled to může vypadat jako problém, jelikož se klienti v záplavě...  celý článek

EGYPT MARSA ALAM Makadi Bay
Přichází zima, ideální čas na nákup letní dovolené

Cestovní kanceláře v posledních dnech spustily předprodeje zájezdů na léto příštího roku. Zdá se, že s blížící se zimou je předčasné uvažovat o letní dovolené....  celý článek

Online studium ušetří spoustu času. Můžete studovat odkudkoliv a kdykoliv.
Zaměstnanecký benefit, který je IN? Vzdělání MBA. Řekněte si o něj

Auto, notebook, volná pracovní doba? Dnes jsou tyto benefity již standardem. Stále větší oblibu získává benefit ve formě MBA vzdělávání. Nebojte se si o něj...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.