Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Preventivní prohlídka je důležitá součást péče o zdraví

Komerční sdělení   13:00aktualizováno  13:00 – KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Chodíte na preventivní prohlídky pravidelně, nebo jdete k lékaři teprve tehdy, když vás něco bolí? Svůj zdravotní stav byste si měli nechat zkontrolovat každé dva roky. Prohlídky mohou včas upozornit na různá onemocnění nebo na neplatné očkování proti tetanu či černému kašli.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Preventivní prohlídka je důležitá součást péče o zdraví

Lékařská prohlídka slouží především jako prevence, může pomoci předejít různým běžným i vážnějším onemocněním. Přestože se cítíte fit, může lékař během prohlídky přijít na zdravotní problém, o kterém nemusíte vědět ať už je to vysoký tlak, zvýšená hladina cukru v krvi nebo třeba i počínající onkologické onemocnění.

Zejména v raném stádiu se nemoci často projevují nenápadně a vy tak přirozeně necítíte potřebu je řešit, obdobně jako ti, kteří je ignorují. Vaší pozornosti může uniknout i očkování. Vzpomenete si každých deset až patnáct let na pravidelné přeočkování proti tetanu nebo černému kašli?

V ideálním případě byste měli navštívit lékaře každé dva roky, neurčí-li jinak. Všechny pojišťovny preventivní prohlídku hradí a za prevenci neplatíte ani regulační poplatek. Termín si však hlídejte sami, ne všichni lékaři vás k preventivní prohlídce vyzvou.

Co vás na preventivní prohlídce čeká?

Obvykle vám lékař nejprve položí řadu otázek. Podrobně se bude zajímat o vaši rodinnou anamnézu především onkologická, metabolická a kardiovaskulární onemocnění. Zjistěte si proto, které nemoci prodělali vaši rodiče, sourozenci, popřípadě i prarodiče. V průběhu prohlídky se dále zaměří na vaše prodělaná a chronická onemocnění, úrazy a operace. Zajímat ho bude ale i váš životní styl, rodinné zázemí a pracovní zátěž.

Preventivní prohlídka je důležitá součást péče o zdraví

Váš lékař provede kompletní fyzikální vyšetření, mj. vám změří krevní tlak, zkontroluje štítnou žlázu, funkci srdce a plic, prohlédne kůži. Zváží vás a orientačně vyšetří zrak a sluch. Součástí prohlídky je i laboratorní vyšetření moči, při některých prohlídkách také odběr krve. V závislosti na věku, pohlaví a rizikových faktorech se také provedou různá vyšetření k prevenci onkologických onemocnění.

Do preventivní prohlídky patří i kontrola potřebných očkování. Málokdo ví, že pro udržení dostatečné ochrany proti tetanu je nutno se přeočkovávat každých deset až patnáct let. Podobné je to i s černým kašlem. První přeočkování proti tetanu v dospělosti je ve 25 letech, v této době je také vhodné absolvovat přeočkování proti černému kašli. Výhodné je nechat se očkovat proti oběma nemocem jednou kombinovanou vakcínou.

Víte, zda vás ještě chrání očkování proti tetanu a černému kašli?

Černý kašel patří mezi vysoce nakažlivá onemocnění dýchacího ústrojí a podobně jako například rýma se přenáší kapénkovou infekcí. Po kontaktu s nakaženým jedincem může onemocnět 80 až 90 % vnímavých osob. Pro nemoc jsou typické těžké záchvaty dávivého kašle, které mohou trvat několik týdnů až měsíců.

Černý kašel nepatří mezi vymýcená onemocnění, naopak jeho výskyt v posledních letech celosvětově narůstá. V České republice je v současnosti zaznamenán obdobný počet pacientů jako v 60. letech minulého století. Od roku 2005 u nás nemoci dokonce podlehly tři malé děti, ve všech případech se černým kašlem nakazily od starších členů rodiny.

Nepřeočkovaný dospělý může být pro malé, očkováním ještě nechráněné děti nebezpečný přenašeč. Jeho organismus si s nemocí často poradí bez větších komplikací, mnohdy ani nemusí vědět, že trpí černým kašlem. Nejzávažnější průběh má onemocnění obvykle u dětí ve věku do 5. - 6. měsíce, než nastoupí ochrana z jejich vlastního očkování.

O možnosti pravidelného přeočkování proti černému kašli neví až 83 % osob, přitom každý třetí nemoc považuje za závažnou či smrtelnou. Dospělí se mohou nechat očkovat jednou kombinovanou vakcínou, která jim poskytne ochranu proti více nemocem současně. Cena kombinované vakcíny Boostrix proti černému kašli, tetanu a záškrtu se pohybuje kolem 740 Kč.

Vakcína Boostrix inj. stříkačka, adsorbovaná vakcína proti difterii, tetanu a pertusi (acelulární komponenta) se sníženým obsahem antigenů je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací si prosím přečtěte příbalovou informaci. CZ/BOO/0018a/12

Autor:

Nejčtenější

Krásně upravená zahrada celé léto. Pomůže AKU pomocník

AKU plotové nůžky Patriot HT56 40V mají kvalitní nože střižné lišty řezané...

Žádný rámus, exhalace ani dolévání drahého benzinu nebo tahání kabelů. Snadné ovládání a jen minimální údržba. To vše...

Korejští dobrovolníci opět pomáhali v regionu

Korejští studenti přijeli pomáhat na Vysočinu

Na dva týdny v srpnu přiletělo dvacet čtyři korejských studentů a deset zaměstnanců korejské firmy KHNP, která je...

Výběr školního batohu není věda, ale jen když víte, na co se zaměřit

Výběr školního batohu není věda - ale jen, když víte, na co se zaměřit

Prázdniny pomalu končí a blíží se další školní rok. Rodiče nejen prvňáčků by měli dobře rozmyslet, jaký batoh či...

Pět žhavých trendů automobilismu

Pět žhavých trendů automobilismu

Když se řekne „auto budoucnosti“, co vás napadne? Nejspíše elektromobilní samořídící Tesla, která vám cestou přečte...

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Dřevními peletami se dá vytápět pohodlně i levně

Topení dřevním peletami v naší zemi už dávno není exotická záležitost. Několik desítek tisíc domů v ČR je tímto...

Další z rubriky

Výpomoc na mateřské: v roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Výpomoc na mateřské: V roce 2018 to není chůva, ale půjčka

Chůva, slečna na hlídaní, au pair - to už dávno nejsou synonyma pomoci mamince s péčí o dítě. Stále častěji jsou to...

Letní scéna Harfa zve do divadla pod širým nebem

Letní scéna Harfa zve do divadla pod širým nebem

Vydejte se během příjemných srpnových večerů za kulturou pod širým nebem! Letní scéna Harfa láká na dvaadvacet...

Letní krása od Mary Kay

Mary Kay Odličovač očí: 510,- Kč

Buďte v teplých letních dnech stále krásná s přípravky Mary Kay.

Najdete na iDNES.cz