Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Téměř půl miliardy korun - to je částka, kterou rozdělí Moravskoslezský kraj mezi zájemce o dotaci na výměnu kotle tentokrát. Do 29. dubna mohou lidé podat žádost o stopadesátitisícový příspěvek. Pokud o něj máte zájem i vy, právě nyní je ten správný čas využít jedinečné příležitosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský | foto: Moravskoslezský kraj

Početná skupina lidí se sešla na chodbě krajského úřadu už dlouho před zahájením přijímání žádostí a někteří se tam dokonce rozhodli strávit noc. Chtěli tak mít jistotu, že budou mezi těmi, komu se peníze vynaložené na instalaci nového kotle vrátí do značné míry zpět.

Téměř raketový start žádostí

Žádosti o „kotlíkovou dotaci“ začali zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje přijímat 1. února ráno. Nejdříve vyhověli asi dvěma stovkám občanů, kteří na úřad přišli už v neděli v noci. „Těmto lidem jsme přidělili pořadová čísla, aby ráno nedošlo ke konfliktům. V pondělí během prvních dvou hodin naši pracovníci přijali žádosti od 200 žadatelů, kteří přišli osobně, a vyřídili 700 žádostí došlých poštou,“ řekl zástupce vedoucího odboru regionálního rozvoje a cestovního ruchu Nazim Afana. Upozornil, že žádosti podané osobně a poštou se přijímají střídavě, aby nikdo nebyl upřednostněn.

Během úředních hodin je v přízemí úřadu otevřená také informační kancelář, kde mohou zájemci o nové kotle své záměry osobně konzultovat s odborníky. Na dotazy občanů zaměstnanci odpovídají i telefonicky na krajské „kotlíkové“ lince 595 622 355 a také prostřednictvím e-mailu kotliky@msk.cz.

Trpělivost se vyplatí

Výměna zdroje vytápění představuje významné rozhodnutí na spoustu let dopředu, ale kdy jindy se do ní pustit, než právě při rozdělování dotací, které pokryjí většinu nákladů? Pokud máte starý dosluhující kotel na pevná paliva, u kterého je zřejmé, že dochází ke zbytečnému úniku tepla, není co řešit.

Potvrzuje to i pan Miroslav z Frýdku-Místku: „Způsob vytápění v našem domě byl tak neefektivní, že v nejbližších letech bylo nutné výměnu provést. Chtěl jsem hlavně snížit náklady na topení a pořídit si kotel s dávkovačem, aby bylo stálé teplo i pokud zrovna nejsem doma. Bez možnosti dotace by to celé trvalo mnohem déle, ale takhle se to opravdu vyplatí.“

Rychlé reakce veřejnosti na novou výzvu svědčí o skutečném nadšení ze strany obyvatel. „Prosíme občany o shovívavost, zájem je veliký a i když telefonní linku může najednou obsluhovat sedm zaměstnanců, stává se, že je obsazená, a je tedy nutné počkat. Přišla také spousta dotazů e-mailovou poštou, na které postupně odpovídáme,“řekl Nazim Afana.

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Krajský úřad je na velké množství zájemců připravený

Dotace na výměnu starých neekologických kotlů pomáhají nejen k celkovému zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji, ale také poskytují šanci pořídit si nové vyšší třídy kotlů i lidem, kteří by si ho jinak nemohli finančně dovolit. „Pro Moravskoslezský kraj je vyčleněna zhruba miliarda a půl z evropských peněz. V rámci první výzvy, kterou jsme vyhlásili koncem prosince, je to téměř půl miliardy korun. To znamená, že v této chvíli máme peníze na výměnu 3260 kotlů při maximální výši dotace,“říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Dodává, že zatím není potřeba se obávat, že by se na někoho nedostalo. „Vzhledem k tomu, že za všechny předcházející výzvy jsme během čtyř let vyměnili v Moravskoslezském kraji 4 tisíce kotlů, peněz by tedy mělo být dost. A kdyby přece jen zájem byl opravdu enormní, jsme připraveni. Zaměstnanci krajského úřadu už začali preventivně jednat s Ministerstvem životního prostředí o eventuálním navýšení přísunu peněz,“ upozorňuje Miroslav Novák.

Moravskoslezský kraj je jedinou oblastí v republice, kde dostanete kromě peněz od státu ještě další podporu z regionálního rozpočtu. Státní dotace pokryjí 70 až 80 procent nákladů. Vedení kraje přidává dalších pět procent ze svého. Kotel se dá tedy pořídit za naprosté minimum peněz a díky úspoře paliva je návratnost investice velmi rychlá.

Pokud vás dotační výzva zaujala, informace k ní najdete na speciálním webu www.lokalni-topeniste.cz, kde je také volně ke stažení formulář žádosti o dotaci. Ten si lze vyzvednout i osobně přímo na krajském úřadu v Ostravě. Se svými dotazy se můžete obracet na telefonní linku 595 622 355 nebo e-mailovou adresu kotliky@msk.cz.

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vyhlídková věž Nové radnice
Vyhlídková věž Nové radnice

Nová radnice v Ostravě – největší radniční budova v České republice tvoří jednu z dominant města Ostravy od roku 1930. Poznávacím znamením Nové radnice je její...  celý článek

PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka
PORG Ostrava má už 8 ročníků, přibyla anglická školka a základka

PORG Ostrava se stabilizoval jak počtem studentů, tak pedagogickým sborem. V letošním roce jsme úplným gymnáziem, máme už osm ročníků.   celý článek

Zaměstnanci společnosti DEZA se zapojili do soutěže Do práce na kole.
Zaměstnanci společnosti DEZA se zapojili do soutěže Do práce na kole

Jednatřicet květnových dní bylo ve společnosti DEZA, a.s. ve znamení nemotorových dopravních prostředků. Již třetí rok v řadě vyměnili zaměstnanci společnosti...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.