Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
Téměř půl miliardy korun - to je částka, kterou rozdělí Moravskoslezský kraj mezi zájemce o dotaci na výměnu kotle tentokrát. Do 29. dubna mohou lidé podat žádost o stopadesátitisícový příspěvek. Pokud o něj máte zájem i vy, právě nyní je ten správný čas využít jedinečné příležitosti.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský | foto: Moravskoslezský kraj

Početná skupina lidí se sešla na chodbě krajského úřadu už dlouho před zahájením přijímání žádostí a někteří se tam dokonce rozhodli strávit noc. Chtěli tak mít jistotu, že budou mezi těmi, komu se peníze vynaložené na instalaci nového kotle vrátí do značné míry zpět.

Téměř raketový start žádostí

Žádosti o „kotlíkovou dotaci“ začali zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje přijímat 1. února ráno. Nejdříve vyhověli asi dvěma stovkám občanů, kteří na úřad přišli už v neděli v noci. „Těmto lidem jsme přidělili pořadová čísla, aby ráno nedošlo ke konfliktům. V pondělí během prvních dvou hodin naši pracovníci přijali žádosti od 200 žadatelů, kteří přišli osobně, a vyřídili 700 žádostí došlých poštou,“ řekl zástupce vedoucího odboru regionálního rozvoje a cestovního ruchu Nazim Afana. Upozornil, že žádosti podané osobně a poštou se přijímají střídavě, aby nikdo nebyl upřednostněn.

Během úředních hodin je v přízemí úřadu otevřená také informační kancelář, kde mohou zájemci o nové kotle své záměry osobně konzultovat s odborníky. Na dotazy občanů zaměstnanci odpovídají i telefonicky na krajské „kotlíkové“ lince 595 622 355 a také prostřednictvím e-mailu kotliky@msk.cz.

Trpělivost se vyplatí

Výměna zdroje vytápění představuje významné rozhodnutí na spoustu let dopředu, ale kdy jindy se do ní pustit, než právě při rozdělování dotací, které pokryjí většinu nákladů? Pokud máte starý dosluhující kotel na pevná paliva, u kterého je zřejmé, že dochází ke zbytečnému úniku tepla, není co řešit.

Potvrzuje to i pan Miroslav z Frýdku-Místku: „Způsob vytápění v našem domě byl tak neefektivní, že v nejbližších letech bylo nutné výměnu provést. Chtěl jsem hlavně snížit náklady na topení a pořídit si kotel s dávkovačem, aby bylo stálé teplo i pokud zrovna nejsem doma. Bez možnosti dotace by to celé trvalo mnohem déle, ale takhle se to opravdu vyplatí.“

Rychlé reakce veřejnosti na novou výzvu svědčí o skutečném nadšení ze strany obyvatel. „Prosíme občany o shovívavost, zájem je veliký a i když telefonní linku může najednou obsluhovat sedm zaměstnanců, stává se, že je obsazená, a je tedy nutné počkat. Přišla také spousta dotazů e-mailovou poštou, na které postupně odpovídáme,“řekl Nazim Afana.

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Krajský úřad je na velké množství zájemců připravený

Dotace na výměnu starých neekologických kotlů pomáhají nejen k celkovému zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji, ale také poskytují šanci pořídit si nové vyšší třídy kotlů i lidem, kteří by si ho jinak nemohli finančně dovolit. „Pro Moravskoslezský kraj je vyčleněna zhruba miliarda a půl z evropských peněz. V rámci první výzvy, kterou jsme vyhlásili koncem prosince, je to téměř půl miliardy korun. To znamená, že v této chvíli máme peníze na výměnu 3260 kotlů při maximální výši dotace,“říká hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Dodává, že zatím není potřeba se obávat, že by se na někoho nedostalo. „Vzhledem k tomu, že za všechny předcházející výzvy jsme během čtyř let vyměnili v Moravskoslezském kraji 4 tisíce kotlů, peněz by tedy mělo být dost. A kdyby přece jen zájem byl opravdu enormní, jsme připraveni. Zaměstnanci krajského úřadu už začali preventivně jednat s Ministerstvem životního prostředí o eventuálním navýšení přísunu peněz,“ upozorňuje Miroslav Novák.

Moravskoslezský kraj je jedinou oblastí v republice, kde dostanete kromě peněz od státu ještě další podporu z regionálního rozpočtu. Státní dotace pokryjí 70 až 80 procent nákladů. Vedení kraje přidává dalších pět procent ze svého. Kotel se dá tedy pořídit za naprosté minimum peněz a díky úspoře paliva je návratnost investice velmi rychlá.

Pokud vás dotační výzva zaujala, informace k ní najdete na speciálním webu www.lokalni-topeniste.cz, kde je také volně ke stažení formulář žádosti o dotaci. Ten si lze vyzvednout i osobně přímo na krajském úřadu v Ostravě. Se svými dotazy se můžete obracet na telefonní linku 595 622 355 nebo e-mailovou adresu kotliky@msk.cz.

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Přemýšlíte o dotaci na kotel? Pak neváhejte, zájem je obrovský

Autor:

Nejčtenější

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč

Jak vidí sázkaři volby prezidenta? Tipér Sequential míří na 518 000 Kč!

Po pěti letech jsou tady opět volby prezidenta republiky. Hned osm uchazečů se utká v prvním kole a pokud nikdo nezíská...

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Nepoťte se při výběru sauny, ale až v ní. Naučte se poznat kvalitu

Při koupi domácí sauny máte před sebou vidinu nerušené pohody a ozdravného pocení. Potit se však často začnete už u...

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Sledujte Australian Open na TV Tipsport živě a vsaďte si!

Je tady první sportovní vrchol roku! V Melbourne probíhá 106. ročník Australian Open, který od začátku až po finále...

Třetina Generace Z nespoří

Třetina Generace Z nespoří

Mladí lidé si v převážné většině představují, že budou v penzi žít z úspor a investic. Zároveň ale třetina Generace Z...

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Hubnutí: malé změny přináší velké výsledky

Zdravý životní styl patří v posledních letech mezi horká témata. Denně vycházejí články o tom, jaký výživový směr je...

Další z rubriky

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu

Posíláte eura do zahraničí? Ušetřete za poplatky - využijte Europlatbu.

Pobyt v horském penzionu třeba v Alpách se vám může o stovky korun prodražit. Stačí, když budete peníze za ubytování...

Slezská univerzita v Opavě nabízí výjimečnou kombinaci oborů pod jednou střechou

Roboti z Ústavu informatiky

Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě je moderní a dynamická vzdělávací instituce. Nabízí...

Češi a Poláci společně zkoumají škodlivý prach a plyny z hořících hald

Češi a Poláci společně zkoumají škodlivý prach a plyny z hořících hald

Hořící haldy a prachové částice a plyny, které z odvalů vycházejí nebo mohou vycházet při odtěžování horniny či...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz