Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro pozůstalost zvažte svěřenský fond, radí AK Matzner

Komerční sdělení   7:00aktualizováno  7:00
V čase dušiček člověk často přemýšlí nad tím, co se stane s majetkem, který po sobě zanechá, a jak by mohl co nejvíce přispět k tomu, aby s majetkem bylo nakládáno podle jeho představ.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Přemýšlíte, jak naložit s majetkem, který po vás zůstane? Zvažte svěřenský fond, radí AK Matzner et al | foto: Advokátní kancelář Matzner et al

Nový občanský zákoník v otázkách pozůstalosti přinesl mnoho zajímavých změn, je dobré povšimnout si rovněž mimo dědické právo stojícího institutu svěřenského fondu.

Alternativa k tradičním dědickým institutům

Dědické právo prošlo v novém občanském zákoníku velkými změnami. Kromě klasického dědění ze závěti a ze zákona se do hry vrátila dědická smlouva a byla uzákoněna možnost nad rámec okruhu dědiců činit odkazy. Bokem však stojí institut v našem právu zcela nový, a tím je svěřenský fond. V určitých případech je jeho použití výhodné, protože nabízí mnoho nových možností, jak se svým majetkem naložit.

Inspirace z angloamerického práva

Pojem svěřenský fond je v českém právu novinkou, ale je možné, že mnoho lidí tento institut zná pod jeho anglickým názvem trust. V anglicky mluvících zemích je trust již dlouho hojně využíván a těší se velké oblibě. Na první pohled může být poněkud matoucí slovo fond v názvu. Byť se jedná o institut ideově blízký nadaci, nejedná se o právnickou osobu. Hlavním specifikem svěřenského fondu je totiž to, že nemá právní subjektivitu. Jinými slovy, jeho zakladatel, kterým může být jak fyzická, tak právnická osoba, do něj vyčlení část svého majetku a určí mu jednoho či více správců - okruh osob, které z něj budou čerpat. Tento majetek pak přestává být majetkem zakladatele, ale zároveň se nestane majetkem správce a existuje tak zcela autonomně.

Možnosti využití jsou široké

Účel, s jakým je svěřenský fond zakládán, je zcela v rukou jeho zakladatele a je vyjádřen v základním dokumentu, kterým je formou notářského zápisu sepsaný statut. Kromě v úvodu zmiňovaného pořízení pro případ smrti, kterým může zakladatel rozdělit svůj majetek mezi obmyšlené osoby (jinak též beneficienty) nad rámec oprávněných dědiců, může být samozřejmě svěřenského fondu užíváno za života zakladatele. Nejčastěji se zakládá například na podporu potomků ve studiích, podporu škol, dětských domovů, útulků pro opuštěná zvířata, podporu vědy a výzkumu a mnoha dalších veřejných i soukromých účelů.

Vzhledem k tomu, že na rozdíl od nadací podléhá svěřenský fond mnohem menší míře dohledu a regulace ze strany státu, může se jednat i o efektivní možnost ochrany a dlouhodobé správy rodinného i firemního majetku. Jelikož majetek není ve vlastnictví ani zakladatele ani obmyšlených osob či správců, nepodléhá tak například výkonu soudního rozhodnutí formou exekuce.

Přemýšlíte, jak naložit s majetkem, který po vás zůstane? Zvažte svěřenský...

Svěřte se do rukou odborníka

Založit a spravovat svěřenský fond navíc není nijak složité ani finančně náročné. Stačí se obrátit na odborníky, kteří s tímto institutem mají dostatečnou zkušenost. Pražská advokátní kancelář MATZNER et al již více než deset let zaručuje svým klientům maximální možnou odbornost při řešení jejich problémů. Mimo jiné je již od roku 2004 členem Americké obchodní komory v Praze. Vynikající znalosti amerického právního prostředí, kde je svěřenský fond běžně používán, jsou zárukou nejlepších možných služeb poskytovaných v souvislosti s tímto pro nás novým institutem. Samozřejmostí jsou bohaté zkušenosti z odvětví obchodního, občanského, ale i trestního práva a práv duševního vlastnictví, zastupování klientů v soudních řízeních a orientace nejen v českém právu, ale též v právu EU. Více informací o advokátní kanceláři naleznete na webových stránkách www.matzner.cz

Autor:

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ze země do vzduchu aneb cesta RC modelů.
Ze země do vzduchu aneb cesta RC modelů

RC modely čili modely na ovládání jsou oblíbené mezi dětmi i dospělými už pěknou řádku let. Dříve malí kluci běhali po pokoji s ovladačem, dnes už mohou hračky...  celý článek

Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům.
Změna sídla společnosti bez stěhování? Svěřte papírování odborníkům

Máte fungující firmu, která je zapsaná do obchodního rejstříku a přejete si změnit její sídlo na novou adresu? Nebo jste si pořídili ready made společnost a...  celý článek

Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?
Lidé si stále půjčují. Využívají ale dostatečně srovnávačů půjček?

Poptávka po bankovních i nebankovních půjčkách roste. Faktem ale zůstává, že lidé často sáhnou po první nabídce, která se jim naskytne a ta nemusí být...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.